Články a encyklopédie

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Keďže niektoré tehotenské testy nie sú dostatočne silné na zistenie tehotenstva v 4. týždni, ak je test negatívny, počkajte 1 týždeň a potom test zopakujte. Spoznajte 4. týždeň tehotenstva a prečítajte si celý popis...

Popis

4. týždeň tehotenstva


Čo sa deje v 4. týždni?
Tento týždeň znamená začiatok embryonálneho obdobia. Od dnes až do 10. týždňa tehotenstva sa budú vyvíjať orgány, niektoré dokonca začnú fungovať. V tomto období je embryo mimoriadne citlivé na všetky faktory, ktoré by mohli akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť jeho vývoj. Embryo má veľkosť makového zrnka a skladá sa z dvoch vrstiev – epiblastu a hypoblastu, z ktorých sa vyvíjajú všetky orgány a časti tela.


Placenta sa tiež skladá z dvoch častí. Jeho bunky sú prepletené so stenou maternice a medzi nimi sú priestory, ktoré umožňujú prietok krvi, aby mohla byť placenta zásobovaná živinami a kyslíkom.


Plodový vak obsahuje tekutinu, ktorá tlmí vibrácie a tým chráni embryo. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj žĺtkový vak, ktorý produkuje červené krvinky a vyživuje embryo, kým sa nevyvinie placenta a túto úlohu neprevezme.


Ako sa zmení život ženy?
Ak sa tehotenstvo nepotvrdí do tohto týždňa, možno ho bude možné potvrdiť v 4. týždni. Keď je tehotenský test pozitívny, je potrebné navštíviť gynekológa. Ak užívate nejaké lieky, najprv skontrolujte, či sú bezpečné pre plod. Získajte doplnok výživy, ktorý obsahuje kyselinu listovú (najmenej 400 mikrogramov kyseliny listovej).


Pretože niektoré tehotenské testy nie sú dostatočne účinné na zistenie tehotenstva po 4. týždni, ak je test negatívny, počkajte 1 týždeň a potom test zopakujte.


Ak sa snažíte otehotnieť bez úspechu rok alebo viac (alebo šesť mesiacov, ak máte viac ako 35 rokov), navštívte svojho lekára, ktorý sa pokúsi zistiť prítomnosť problémov súvisiacich s plodnosťou.


Nasledujúcich 6 týždňov je rozhodujúcich pre zdravý rast a vývoj embrya. Cez placentu je embryo vystavené všetkému, čo matka konzumuje alebo dáva do tela, preto je potrebné byť opatrný, pretože všetky veci zavedené do tela musia byť pre oboch bezpečné.


Čo by sme mali vedieť o domácich tehotenských testoch?
Domáce tehotenské testy kontrolujú prítomnosť hormónu nazývaného ľudský choriový gonadotropín v moči.


Kedy si môžem urobiť tehotenský test a mať pozitívny výsledok?
Test je najlepšie urobiť niekoľko dní alebo týždeň po období, kedy mala prísť menštruácia, no neprišla. Dovtedy bude v moči dostatok hCG na to, aby ho test zistil a potvrdil tak tehotenstvo.


Čo potrebujem vedieť pred vykonaním testu?
V prvom rade je potrebné skontrolovať dátum exspirácie testu, ktorý nesmie uplynúť. Ak bol tehotenský test dlhší čas uložený na vlhkom alebo teplom mieste (kúpeľňa), je lepšie ho vyhodiť a kúpiť si nový. Pred vykonaním testu si pozorne prečítajte návod na použitie, pretože pokyny sa líšia od značky k značke. Test je najlepšie urobiť ráno, pretože vtedy je moč najkoncentrovanejší. Zobrazenie výsledkov môže trvať až 10 minút.


Ak je výsledok testu negatívny a stále ste nedostali menštruáciu, počkajte niekoľko dní alebo týždeň a skúste to znova. Jeden negatívny výsledok neznamená, že nie sme tehotné.


Môže bledá čiarka znamenať aj tehotenstvo?
Ak vidíte pozitívny výsledok testu, ale čiarka je veľmi slabá, môžete byť tehotná. Aby test ukázal pozitívny výsledok, moč musí obsahovať hormón hCG.


Väčšina tehotenských testov ukazuje výsledky do piatich minút, ale štúdia na Univerzite v Novom Mexiku zistila, že v niektorých prípadoch musíte na pozitívny výsledok počkať desať minút.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.