Články a encyklopédie

Cédrový olej

Cédrový olej

Cédrový olej

Olej zo sibírskeho cédra je účinný prírodný antioxidant a má priaznivý vplyv na organizmus. Pozrite si všetky pozitívne účinky oleja práve tu!

Popis

Sibírsky céder bol v histórii cenený predovšetkým ako stavebný materiál, keďže bol považovaný za jedno z najpevnejších drevín na stavbu lodí. V posledných storočiach sú dobre známe liečivé vlastnosti cédrového oleja, ktorý má antiseptický, antiseboroický, adstringentný, diuretický, expektoračný, insekticídny a sedatívny účinok. Na celom svete je známych niekoľko druhov cédrových stromov, z ktorých iba sibírsky céder má plody, ktoré sú jedlé. Pre svoju silnú drevitú vôňu sa často používa ako prísada vo forme aromatického oleja v:

Repelentoch – škodcovia a hmyz sa vyhýbajú samotnej kôre.

Čistidlách - olej zabraňuje rozvoju plesní a baktérií a používa sa aj ako čistiaci olej do mikroskopov v laboratóriu.

Kozmetických prípravkoch - mydlá, krémy, spreje, ktoré zabraňujú rastu plesní a bakteriologickým zápalom.

 

Všeobecné informácie o sibírskom cédri

Sibírsky céder pochádza z Európy aj Ázie, nájdeme ho v nadmorskej výške 2500 m, miestami aj vyššie. Jeho vek presahuje 750 rokov a jeho výška dosahuje až 50 m. Poklad stromu je ukrytý v jeho semenách, z ktorých sa získava cédrový olej. Semená sú podobné semenám borovice. Okrem toho, že sa z nich dá vytlačiť olej, dajú sa jesť aj ako samostatné jedlo. Chutia ako píniové oriešky.

Ruskí lekári ako prví použili cédrový olej na lekárske účely, a to na liečbu vysokého krvného tlaku, artériosklerózy a žalúdočných vredov. Používal sa aj na liečenie rán a popálenín, ako aj na inhaláciu, kúpanie a masáže. Olej zo sibírskeho cédra je účinný prírodný antioxidant a má priaznivý vplyv na organizmus.

Olej zo sibírskeho cédra

Proces lisovania za studena je mimoriadne prácny a zdĺhavý, no len tak si olej zachováva vitamíny a mikroelementy. Obsahom nenasýtených mastných kyselín prevyšuje väčšinu nám známych olejov, ďalej obsahuje veľké množstvo fosfatidov, vitamínu E, minerálov, nenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín, kyseliny lionolejovej a ďalších dôležitých látok pre normálne fungovanie. tela.

 

Cédrový olej a osobné použitie:

  • V kozmetike sa dá využiť najmä na mastnú, aknóznu a citlivú pleť.
  • Pri konzumácii stimuluje a vyrovnáva trávenie, odstraňuje toxíny z čriev, znižuje cholesterol, posilňuje imunitný systém, zvyšuje energiu a psychickú únavu.
  • Cédrový olej je veľmi užitočný pre ľudí, ktorí veľa pracujú a vydávajú veľa energie a sú emocionálne a duševne unavení. Olej vo všeobecnosti posilňuje telo, povzbudzuje ducha a obnovuje imunitný systém.
  • Pomáha pri odstraňovaní solí a ťažkých kovov z tela.
  • Posilňuje celkový rast, preto je užitočný aj pre deti.
  • Pomáha pri príznakoch kožných ochorení, ako sú lupiny, silné lámanie a štiepenie nechtov či vypadávanie vlasov.

 

RADY A POUŽITIE CÉDROVÉHO OLEJA:

Konzumácia - cédrový olej je možné konzumovať samostatne do 10 ml denne alebo pridať do iného oleja na šalátový dresing. Používajte pri chladných jedlách.

Masážny olej - rozrieďte cédrový olej s olivovým olejom (1:3) a získate masážny olej, ktorý vyhladzuje pokožku.

Pleťová maska ​​- olej skvele pôsobí na nečistoty a akné. Pridajte niekoľko kvapiek cédrového oleja do práškovej hliny alebo zmiešajte s rozdrvenými jahodami a nechajte na tvári 15 minút.

Čistiace prostriedky – Pridajte 1 až 2 čajové lyžičky oleja do vášho obľúbeného čistiaceho prostriedku na drevený nábytok, aby ste zvýšili ochranu dreva.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.