Články a encyklopédie

Aditíva a emulgátory

Aditíva a emulgátory

Aditíva a emulgátory

Aditíva a emulgátory zahŕňajú tisíce prísad používaných pri výrobe a skladovaní potravín. Pozrite si skvelý zoznam všetkých prísad a emulgátorov nižšie.

Popis

Po stáročia plnili mnohé prísady rôzne funkcie pri konzervovaní potravín. Naši predkovia používali soľ na konzervovanie rýb a mäsa a do jedla pridávali korenie na zlepšenie chuti jedla. Dnes si môžeme dopriať stravu, ktorá je aromatická, výživná, bezpečná na konzumáciu, pohodlná, farebná a cenovo dostupná. To všetko umožňujú aditíva a emulgátory v kombinácii s technologickým pokrokom.

Prísady a emulgátory zahŕňajú tisíce prísad používaných pri výrobe a skladovaní potravín. Napriek tomu majú mnohí spotrebitelia z týchto doplnkov obavy, pretože sú často zmätené dlhými, neznámymi názvami, ktoré pripomínajú zložité chemické zlúčeniny. V skutočnosti sa každé jedlo, ktoré jeme, skladá z chemických zlúčenín, ktoré sa starajú o chuť, farbu, textúru a nutričnú hodnotu. Všetky prídavné látky v potravinách sú starostlivo regulované a kontrolované rôznymi medzinárodnými organizáciami, ktoré zabezpečujú, že potraviny sú bezpečné na konzumáciu a že sú presne označené.

 

Prečo sa do potravín pridávajú aditíva a emulgátory?

Potravinárske prísady a emulgátory plnia v potravinách mnoho dôležitých funkcií, ktoré spotrebitelia často považujú za samozrejmosť.
 

Zachovanie alebo zlepšenie bezpečnosti a čerstvosti
 

Konzervačné látky môžu chrániť potraviny pred plesňami, vzduchom, baktériami, hubami a kvasinkami. Okrem zachovania kvality stravy pomáhajú kontrolovať kontamináciu spomínanými rizikovými faktormi. Skupina konzervantov nazývaných antioxidanty bráni tvorbe oxidácie (pri pôsobení vzduchu vznikajú na ovocí hnedé škvrny).
 

Zachovanie alebo zlepšenie výživovej hodnoty


Do potravín sa často pridávajú vitamíny a minerály, aby sa zvýšila ich nutričná hodnota. Tento proces sa nazýva obohacovanie potravín. Všetky produkty obohatené o vitamíny a minerály musia byť riadne označené.
 

Zlepšenie chuti, textúry a vzhľadu

Na zlepšenie chuti sa do jedla pridávajú koreniny, prírodné a umelé arómy a sladidlá. Farbivá poskytujú atraktívnejší vzhľad. Emulgátory, stabilizátory a zahusťovadlá dodávajú potravinám správnu textúru. Niektoré prísady pomáhajú kontrolovať kyslosť a zásaditosť potravín, zatiaľ čo iné prísady pomáhajú zachovať chuť potravín.
 

Čo sú vlastne aditíva a emulgátory?
 

Prídavná látka je akákoľvek látka, ktorá sa pridáva do jednotlivých potravín na konkrétny účel. Pojem teda označuje akúkoľvek látku, ktorá sa stáva neoddeliteľnou súčasťou vybranej potraviny, čím ovplyvňuje jej vlastnosti. Prísady a emulgátory sa používajú pri výrobe, spracovaní, spracovaní, balení, preprave alebo skladovaní potravín.

Priame potravinárske prídavné látky sú tie, ktoré sa pridávajú do potravín na špecifický účel, ako je xantánová guma používaná v šalátových dresingoch, čokoládovom mlieku, pečive, pudingoch a iných potravinách. Jeho účelom je pridať textúru.

Nepriame prídavné látky v potravinách sú tie, ktoré sa stávajú súčasťou potravín v stopách v dôsledku balenia, skladovania alebo iných spôsobov manipulácie s potravinami. Minimálne množstvá látok z obalu môžu prejsť aj do potravín. Výrobcovia obalov musia preukázať, že všetky materiály, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, sú bezpečné na konzumáciu.

 

Čo sú farbivá alebo farebné prísady?
 

Farebné prísady sú farbivá, pigmenty alebo látky, ktoré farbia potraviny alebo kozmetické prípravky. Farebné prísady sa nachádzajú v potravinách z rôznych dôvodov. Sú užitočné v prípade straty farby v dôsledku vystavenia svetlu, vzduchu, extrémnym teplotám a vlhkosti. Umožňujú korigovať prirodzené rozdiely vo farbe a používajú sa aj na spevnenie prirodzených farieb potravín. Bez použitia farebných prísad by cola nebola hnedá, margarín by nebol žltý a mätová zmrzlina by nebola zelená. Farebné prísady sú preto veľmi dôležitou súčasťou prakticky všetkých potravín, ktoré konzumujeme.
 

Sú povolené všetky prísady?
 

Dnes sa aditíva pred použitím starostlivo skúmajú, vďaka čomu je ich použitie kontrolovanejšie než kedykoľvek v histórii. Zohľadňuje sa najmä zloženie a vlastnosti aditíva, množstvo potrebné na dosiahnutie požadovaného účinku, okamžité a dlhodobé účinky na zdravie a rôzne ďalšie bezpečnostné faktory. Ak je určitá prídavná látka schválená Food and Drug Administration, môže sa použiť ako prídavná látka v potravinách, ale jej prítomnosť musí byť zaznamenaná na obale. Používanie určitých druhov prísad je v niektorých krajinách zakázané, v iných je povolené. Taktiež používanie niektorých prísad bolo zakázané už v 19. storočí.
 

Ako poznáme prídavné látky v potravinách?
 

Potravinárske prídavné látky sú označené písmenom E, za ktorým nasleduje špecifické číslo. Poznáme teda niekoľko druhov aditív, ktoré sú identifikované podľa ich počtu:

  • Farbivá (E100-E181),
  • konzervačné látky (E200-E290),
  • kyseliny, antioxidanty a minerálne látky (E296-E385),
  • emulgátory, stabilizátory a zahusťovadlá (E400-E495),
  • protihrudkujúce látky (E500-E585),
  • zvýrazňovače chuti (E620-E640),
  • iné (E1000-1599).

 

Sú všetky potravinárske prídavné látky škodlivé?
Rozhodne nie. Je pravdou, že niektorým prídavným látkam je lepšie sa vyhnúť, pretože môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie, no určite existujú prídavné látky, ktorých užívanie nie je na škodu. Vo väčšine prípadov ide o prísady prírodného pôvodu. Osobitná pozornosť by sa mala venovať prísadám, ktoré sa považujú za karcinogénne. Najlepšie je porovnať zložky na obale s tabuľkou prídavných látok a tak určiť, či je použitie určitej prídavnej látky bezpečné, alebo je lepšie sa jej vyhnúť.

Prídavné látky sú nepochybne dôležitou súčasťou našej stravy, pretože bez ich prítomnosti by niektoré potraviny neboli vôbec vhodné na konzumáciu. Niektoré prídavné látky sú menej bezpečné ako iné, preto je potrebná mimoriadna opatrnosť pri konzumácii potravín obsahujúcich prídavné látky.

 

ZOZNAM VŠETKÝCH PRÍDAVNÝCH LÁTOK A EMULGÁTORO

Aditíva a emulgátory sa píšu od najmenšieho po najväčšie číslo. Ak chcete rýchlejšie nájsť konkrétny, zadajte kľúčové slovo alebo číslo do vyhľadávača na pravej strane (nad zoznamom) a zoznam sa skráti podľa toho, čo ste zadali.

 

Označenie

Chemický názov

Anglický názov

Kategória

Nebezpečenstvo

Získané

Použitie

Popis

E100

Kurkumín

Curcumin

Farbivo

Vo výskume.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Kurkumín je korenie a je bezpečné ho konzumovať. Najviac sa používa ako žlto-oranžové farbivo do rôznych jedál. Účinná látka kurkumín stimuluje vylučovanie žlče, bilirubínu a cholesterolu.

E101

Riboflavín

Riboflavin (vitamin B2)

Farbivo

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Riboflavín je vitamín používaný ako prírodné farbivo v potravinárskych výrobkoch. Dodáva jedlu žltú farbu. je nevyhnutný pre tvorbu protilátok a pre tvorbu červených krviniek.

E101a

Riboflavín 5'-fosfát

Riboflavin-5'-Phosphate

Farbivo

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Riboflavín 5'-fosfát je drahšia, ale rozpustnejšia forma riboflavínu. Pridáva sa do potravín, ako sú džemy, mliečne výrobky a sladké výrobky. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o geneticky modifikovanú prísadu.

E102

Tartrazín

Tartrazine

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Tartrazín sa používa ako syntetické farbivo v potravinárskych výrobkoch. Dodáva výrobkom žltú farbu. Jeho používanie je v Rakúsku a Nórsku zakázané. U ľudí spôsobuje migrény a podráždenie kože.

E103

Chryzoín rezorcinol

Chrysoine Resorcinol

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Chryzoínový rezorcinol bol zakázaný už v 80. rokoch minulého storočia kvôli jeho toxicite. Ide o farbivo získané z extraktu rastlín, ktoré sa nachádzajú na juhu Francúzska.

E104

Chinolínová žltá

Quinoline Yellow WS

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Chinolínová žltá sa používa v potravinárskych výrobkoch a v kozmetike. Spôsobuje dermatitídu (zápal kože). V Austrálii, Nórsku a USA je jej používanie zakázané.

E105

Žltá AB

Fast Yellow AB

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Žltá AB je žlté farbivo, ktoré sa kedysi používalo na farbenie potravín. Jej používanie je v Európe a USA zakázané, keďže ide o škodlivé farbivo. Môže spôsobiť astmu.

E106

Riboflavín 5'-fosfát sodný

Riboflavin-5-Sodium Phosphate

Farbivo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Riboflavín 5'-fosfát sodný bol nájdený v niektorých potravinárskych výrobkoch v Nórsku. Je to žltozelené farbivo. Je mimoriadne citlivý na svetlo.

E107

Žltá 7G

Yellow 2G

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Žltá 7G je žlté farbivo. Spôsobuje alergie, hyperaktivitu a astmu. Odborníci predpokladajú, že jej používanie bude v budúcnosti zakázané. V Rakúsku je používanie už zakázané.

E110

Slnečná žltá FCF

Sunset Yellow FCF

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Slnečná žltá FCF je žlté farbivo. Používa sa do fermentovaných potravín, ktoré potrebujú tepelnú úpravu. Môže spôsobiť žalúdočné problémy, žihľavku a hnačku.

E111

Oranžová GGN

Orange GGN

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Oranžová GGN je farbivo odvodené od disodnej soli. Často sa pridávala do zmrzliny, konzervovaného hrášku a fľaškových potravinárskych výrobkov. Jej používanie je od roku 1978 zakázané.

E120

Kyselina karmínová

Cochineal (Carminic acid, Carmine)

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyselina karmínová je červené farbivo. Získava sa z hmyzu, ktorý sa živí kaktusmi. Nachádza sa v syroch, žuvačkách a zmrzline. U ľudí, ktorí sú na ňu alergickí, môže spôsobiť anafylaktickú reakciu.

E121

Orceín

Orcein, Orchil

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Orcein je oranžovo-žlté syntetické farbivo. Často sa pridával do dezertov, omáčok a hrachu. V USA je farbivo schválené na farbenie pomarančovej kôry.

E122

Azorubín

Azorubine (Carmoisine)

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Azorubín je červené farbivo. Je to jedno z najstarších a najrozšírenejších farbív. Nachádza sa v dezertoch a niektorých alkoholických nápojoch. Môže spôsobiť žihľavku a opuch kože..

E123

Amarant

Amaranth, FDC Red 2

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Amarant je červené až fialové farbivo. Získava sa z rovnomennej rastliny. V USA je zakázaný od roku 1976. Ide o podozrivú, možno karcinogénnu látku, ktorá môže zhoršiť príznaky astmy.

E124

Červená 4R

Ponceau 4R

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Červená 4R je červené syntetické farbivo. Nachádza sa v pive, sójových omáčkach a sladkostiach. V niektorých krajinách sa považuje za karcinogén. Môže zhoršiť príznaky astmy.

E125

Scarlet GN

Scarlet GN

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Scarlet GN je syntetické červené farbivo. Používal sa ako prísada do nealkoholických nápojov. U citlivých osôb môže vyvolať alergické reakcie. Jeho používanie je v EÚ zakázané od roku 1978.

E126

Ponceaure 6R, Košenilová červená A

Ponceau 6R

Farbivo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Ponceaur 6R, košenila červená A je syntetické červené farbivo. Je rozpustná vo vode a mierne rozpustná v etanole. Jej používanie bolo v EÚ zakázané v roku 1978.

E127

Erytrozín

Erythrosine, FDC Red 3

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Erytrozín je červené farbivo. Výskumy ukazujú, že vo vysokých dávkach spôsobuje rakovinu. Môže ovplyvniť štítnu žľazu a spôsobiť hypertyreózu. Používanie je zakázané v USA a Nórsku.

E128

Červená 2G

Red 2G

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané. Červená 2G je červené syntetické farbivo. Nedávne štúdie ukazujú, že podporuje vznik rakoviny. Zo stravy (najmä zo stravy detí) by sa mala odstrániť.

E129

Alura červená AC

Allura Red AC (FD&C Red 40)

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Alura červená AC je červené farbivo. Používa sa na farbenie niektorých potravinárskych výrobkov. Môže zhoršiť príznaky astmy. Jej používanie je vo Švajčiarsku zakázané.

E130

Antrachinónová modrá

Anthraqunone blue

Farbivo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Antrachinónová modrá je syntetické farbivo. Jeho používanie je v EÚ zakázané od roku 1978..

E131

Patentová modrá V

Patent Blue V

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Patentovaná modrá V je fialovo-modré syntetické farbivo. Nachádza sa v čokoládových koláčoch, mlieku, syroch a jogurtoch. Môže vyvolať alergické reakcie.

E132

Indigotín

Indigo carmine (Indigotine, FD&C Blue 2)

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Indigotín je syntetické farbivo s výrazne modrou farbou. Môže vyvolať alergické reakcie. V Nórsku je zakázaný, pretože sa považuje za karcinogénny.

E133

Brilantná modrá FCF

Brilliant Blue FCF (FD&C Blue 1)

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Brilantná modrá FCF je syntetické farbivo. Získava sa z uhoľného dechtu. Môže spôsobiť hyperaktivitu u detí. U niektorých ľudí spôsobuje alergické reakcie.

E140

Chlorofyl

Chlorophylls (Clorophyllins)

Farbivo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Chlorofyl je zelené farbivo, ktoré sa nachádza takmer vo všetkých rastlinách, riasach a cyanobaktériách. Nie je ľahké ho získať v čistej forme. Nachádza sa v žihľave, špenáte a tráve. Vedľajšie účinky nie sú známe.

E141

Komplex medi chlorofylu

Copper complexes of chlorophylls and clorophyllins

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Komplex medi chlorofylu sa vyrába z chlorofylu. Škodlivé účinky farbiva nie sú známe. Ak sa farbivo zahreje, uvoľňuje sa z neho meď. Koncentrácie medi z tohto farbiva nedosahujú toxické úrovne.

E142

Zelená S

Green S

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Zelená S je zelené syntetické farbivo. Neodporúča sa pridávať do stravy detí. Môže vyvolať alergické reakcie. Jeho používanie je zakázané v Kanade, USA, Japonsku a Nórsku.

E143

Zelená FCF

Fast green FCF

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Zelená FCF je nebezpečná prísada, ktorá údajne ovplyvňuje vývoj nádorov. Jeho používanie je v EÚ a niektorých ďalších krajinách zakázané.

E150a

Karamel

Plain caramel

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Karamel sa najčastejšie pridáva do alkoholických nápojov, najmä whisky. Často sa používa aj ako prísada do potravín obsahujúcich laktózu a škrob. Je to najrozšírenejšia skupina farbív.

E150b

Alkalický sulfitový karamel

Caustic sulphite caramel

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Do koňaku sa najčastejšie pridáva alkalický sulfitový karamel. Nachádza sa aj vo výrobkoch s laktózou a škrobom. Ľudia, ktorí sú alergickí na laktózu alebo škrob, by sa mali vyhýbať alkalickému sulfitovému karamelu.

E150c

Amónny karamel

Ammonia caramel

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Amónny karamel sa nachádza v pive, omáčkach a cukrovinkách. Je to hnedé farbivo. Po požití veľkého množstva môže dôjsť k poruchám trávenia.

E150d

Amónny sulfitový karamel

Sulphite ammonia caramel

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Amónny sulfitový karamel je hnedé syntetické farbivo. Po požití veľkého množstva sa môžu vyskytnúť tráviace problémy, najmä u jedincov, ktorí netolerujú laktózu.

E151

Brilantná čierna BN

Brilliant Black BN

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Briliantná čierna BN je fialovo-čierne syntetické farbivo. Môže zvýšiť príznaky astmy inhibíciou účinku histamínu. V kombinácii s benzoátmi spôsobuje u detí hyperaktivitu.

E152

Čierna 7984

Black 7984

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Čierna 7984 je hnedé farbivo. Jeho používanie je v EÚ a USA zakázané od roku 1984. Farbivo sa používalo aj pri príprave kozmetiky.

E153

Rastlinné uhlie

Vegetable carbon

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Drevené uhlie je čierne farbivo. Používa sa ako liek na hnačku. Výskum ukazuje, že farbivo môže byť karcinogénne.

E154

Hnedá FK

Brown FK, Kipper brown

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Hnedá FK je hnedé alebo čierne farbivo. Jej používanie je v EÚ zakázané. Farbivo môže zosilniť príznaky astmy a v kombinácii s benzoátmi spôsobuje u detí hyperaktivitu.

E155

Hnedá HT (čokoláda)

Brown HT, chocolate brown HT

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Hnedá HT je hnedé farbivo. Môže zhoršiť príznaky astmy. Používanie je zakázané v Rakúsku, Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, USA, Nórsku, Švajčiarsku a Švédsku.

E160a

Karotén

Carotene

Farbivo

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Karotén je prírodný oranžový pigment. Získava sa najmä z mrkvy. Skutočné zloženie závisí od druhu rastliny. Vysoká koncentrácia karoténu v strave môže spôsobiť oranžové sfarbenie pokožky.

E160b

Anato

Annatto (Bixin, Norbixin)

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Annatto je prírodné oranžové farbivo. Vyrába sa zo semien stromu Bixa orellana. Môže spôsobiť alergie a ekzémy. Nie je známe, ktorá zložka v zmesi spôsobuje vedľajšie účinky.

E160c

Paprikový extrakt

Paprika extract (Capsanthin, Capsorubin, Oleoresin)

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Paprikový extrakt je prírodné červené farbivo. Izoluje sa z papriky, Capsicum annum. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky paprikového extraktu.

E160d

Lykopén

Lycopene

Farbivo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Lykopén je prírodné farbivo. Je prítomný v mnohých žltých a červených rastlinách a ovocí. Komerčne sa izoluje z paradajok. Vo veľkom množstve môže spôsobiť hnačku.

E160e

Beta-apo-8'-karotenal

Beta-apo-8'-carotenal

Farbivo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Beta-apo-8'-karotenal je prírodné červeno-žlto-oranžové farbivo. Je prítomný v mnohých rastlinách. V potravinách sa vyskytuje v malých koncentráciách, takže vedľajšie účinky nie sú známe. Môže byť karcinogénny.

E160f

Etylester beta-apo-8'-karotenalu (C30)

Ethyl ester of beta-apo-8'-carotenic
acid (C 30)

Farbivo

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Beta-apo-8'-karotenal etylester (C30) je prírodné oranžové farbivo prítomné v mnohých rastlinách. Vedľajšie účinky farbiva nie sú známe.

E161a

Flavoxantín   Farbivo

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Zakázané.

Flavoxantín je prírodný xantofylový pigment zlatožltej farby. Používa sa ako prísada do potravinárskych výrobkov v Austrálii a na Novom Zélande. Synteticky sa získava z E160, ale je prirodzene izolovaný z rastlín.

E161b

Luteín

Lutein

Farbivo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Luteín je prírodný červeno-žlto-oranžový pigment. Nachádza sa v zelenej listovej zelenine, nechtíku a vaječnom žĺtku. Tradične sa pripravuje zo žihľavy. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky.

E161c

Kryptoxantín

Cryptoxanthin

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Kryptoxantín je prírodné farbivo získané z mnohých rastlín. Obsahuje vitamín A. Vedľajšie účinky farbiva nie sú známe. Jeho používanie je v EÚ a USA zakázané. Používa sa najmä v Austrálii a na Novom Zélande.

E161d

Rubiksantín

Rubixanthin

Farbivo Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Rubiksanthin je prírodný xantofylový pigment nachádzajúci sa v ružiach. Je to červeno-oranžové farbivo. Jeho použitie je schválené v Austrálii a na Novom Zélande.

E161e

Violaxantín

Violaxanthin

Farbivo

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Zakázané.

Violaxantín je prírodný oranžový pigment. Vedľajšie účinky farbiva nie sú známe. Dá sa získať aj zo zeaxantínu. Jeho použitie je schválené v Austrálii a na Novom Zélande.

E161f

Rodoxantín

Rhodoxanthin

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Rodoxantín je fialový xantofylový pigment. V malom množstve sa nachádza v mnohých rastlinách. Nachádza sa aj v perí niektorých vtákov. Vedľajšie účinky farbiva nie sú známe.

E161g

odoxantín

Canthaxanthin

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Kantaxantín je prírodné farbivo získané z húb, kôrovcov a rýb. Komerčne sa získava synteticky z karoténu. Častým vedľajším účinkom sú problémy s očami.

E161h

Zeaxantín

Zeaxanthin

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Zeaxantín je prirodzené farbivo prítomné v mnohých rastlinách. Komerčne sa získava zo sušených rastlín. Dáva žltú farbu.

E161i

Citraxantín

Citranaxanthin

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Citraxantín je prírodné farbivo prítomné v mnohých rastlinách. Komerčne sa získava zo sušených druhov rastlín. Je žltý.

E161j

Astaxantín

Astaxanthin

Farbivo

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Zakázané.

Astaxantín je prírodná farba. Nachádza sa v kvasniciach, kôrovcoch, pstruhoch, vtáčích perách a komerčne sa vyrába zo syntetických zdrojov.

E162

Betalaín

Beetroot Red (Betanin)

Farbivo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Betalain je prírodné červené farbivo. Používa sa hlavne ako prísada do mrazených potravín. Nachádza sa v umelo sladených konzervách a v želé. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky.

E163

Antokyanín

Anthocyanins

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Antokyány sú veľkou skupinou prírodných farbív získavaných z mnohých druhov ovocia, bobúľ a kvetov. Komerčne sa získavajú z červenej kapusty. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky.

E164

Šafran

Saffron

Farbivo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Šafran je rastlinné farbivo, ktorého použitie nie je na škodu. Je žltá. Použitie ako prísada nie je povolené.

E170

Uhličitan vápenatý

Calcium carbonate (Chalk)

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Uhličitan vápenatý je prírodný biely minerál. Je to najbežnejšia forma vápenca. Nachádza sa aj v mramore a koraloch. V potravinách sa používa ako protihrudkujúca látka.

E171

Oxid titaničitý

Titanium dioxide

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Oxid titaničitý je prírodný biely minerál. Pre svoju jasnosť je to najpoužívanejší biely pigment. Často sa pridáva do opaľovacích krémov a pridáva sa aj do mnohých potravín.

E172

Oxid železitý

Iron oxides (Iron hydroxides)

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Oxid železitý je prírodný minerál. Komerčne sa získava z práškového železa. Je žltá, červená, oranžová, hnedá alebo čierna. Používa sa len na ochranu povrchu. V tele sa nevstrebáva.

E173

Hliník

Aluminium

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Hliník je prírodný strieborno-biely kov. Ako potravinárska prísada sa používa výhradne na vonkajšiu dekoráciu sladkostí a tabliet. Hromadenie hliníka v bunkách tela je toxické. Bol nájdený vo vysokých hladinách v mozgoch ľudí s Alzheimerovou chorobou.

E174

Striebro

Silver

Farbivo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Striebro je prírodný materiál, ktorý sa získava drvením striebornej rudy. Používa sa len na ochranu povrchu. Požitie striebra môže spôsobiť poškodenie obličiek a modrošedé sfarbenie kože.

E175

Zlato

Gold

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Zlato je žltá vzácna hornina, ktorá sa získava drvením hornín. Nachádza sa v mliečnych výrobkoch, spracovanom ovocí, raňajkových cereáliách a hotových cestovinách. Nie je to škodlivé, ale naše telo to nepotrebuje.

E180

Litolrubín BK

Pigment Rubine (Lithol Rubine BK)

Farbivo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Litolrubin BK je syntetické červenkasté farbivo. Pridáva sa do mnohých produktov, ako sú želé, jogurty, syry a tabletky na chudnutie. Často sa nachádza v obaloch syrov, ktoré sa nekonzumujú. Jeho používanie je v niektorých krajinách zakázané.

E181

Tanín

Tannin

Farbivo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Tanín je farbivo prírodného pôvodu. Je žltej alebo bielej farby. S výnimkou čaju sa neodporúča dlhodobé užívanie bylín s obsahom tanínu. Nie je klasifikovaný ako prídavná látka, ale ako zložka potravín (preto jeho použitie ako prídavnej látky nie je v EÚ povolené).

E200

Kyselina sorbová

Sorbic acid

Konzervant

Vo výskume.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Kyselina sorbová je konzervačná látka, ktorá sa často získava z jahôd. Získava sa synteticky syntézou z keténu. Chuť je jemne kyslá. Jediným známym vedľajším účinkom sú kožné problémy.

E201

Sorbát sodný

Sodium sorbate

Konzervant

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Zakázané.

Sodný sorban je sodná soľ kyseliny sorbovej. Na rozdiel od iných solí kyseliny sorbovej nie je používanie sorbanu sodného v EÚ povolené z dôvodu genotoxických účinkov.

E202

Sorbát draselný

Potassium sorbate

Konzervant

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Sorbát draselný je konzervačná látka v potravinách. Je to draselná soľ kyseliny sorbovej. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E203

Sorbát vápenatý

Calcium sorbate

Konzervant

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Sorbát vápenatý sa používa na konzervovanie potravín. Je to vápenatá soľ kyseliny sorbovej alebo soľ polynenasýtenej mastnej kyseliny. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E209

Heptylparahydroxybenzoát

Heptyl p-hidroxybenzoate

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Heptylparahydroxybenzoát sa používa ako konzervačná látka, ktorá inhibuje rast kvasiniek, húb a baktérií. Je synteticky vyrobený z toluénu.

E210

Kyselina benzoová

Benzoic acid

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Kyselina benzoová sa často pridáva do alkoholických nápojov, syrov a cukroviniek. Prirodzene sa vyskytuje v ovocí a mede. U ľudí s astmou môže spôsobiť alergické reakcie. Často sa používa aj v kozmetike.

E211

Benzoát sodný

Sodium benzoate

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Benzoát sodný sa získava syntézou z kyseliny benzoovej. Napriek tomu, že vedľajšie účinky nie sú známe, jeho konzumácia sa neodporúča. Často sa používa ako dezinfekčný prostriedok.

E212

Benzoát draselný

Kalijev benzoat

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Benzoát draselný je draselná soľ kyseliny benzoovej. Má protiplesňový a antibakteriálny účinok. Nachádza sa v kyslých uhorkách, ananásovom džúse a olivách. Deti by sa tomu mali vyhýbať.

E213

Benzoát vápenatý

Calcium benzoate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Benzoát vápenatý je vápenatá soľ kyseliny benzoovej. Získava sa syntézou kyseliny benzoovej. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, ale je lepšie sa jeho užívaniu vyhnúť.

E214

Etylparahydroxybenzoát

Ethyl parahydroxybenzoate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Etylparahydroxybenzoát je syntetická konzervačná látka. Nachádza sa v alkoholických nápojoch, koreninách, pečive, šalátových dresingoch a liekoch. Jeho používanie je zakázané vo Francúzsku a Austrálii.

E215

Etylparahydroxybenzoát sodný

Sodium ethyl parahydroxybenzoate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Etylparahydroxybenzoát sodný je klasifikovaný ako parabén. Má protiplesňovú aktivitu a používa sa ako konzervačná látka. Jeho používanie je zakázané vo Francúzsku a Austrálii. Deti by sa tomu mali vyhýbať.

E216

Propylparahydroxybenzoát

Propyl parahydroxybenzoate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Propylparahydroxybenzoát sa nachádza v mnohých rastlinách a v niektorých druhoch hmyzu. Ide o konzervačnú látku, ktorá sa nachádza aj v kozmetických výrobkoch. Deti by sa jeho užívaniu mali vyhýbať.

E217

Propylparahydroxybenzoát sodný

Sodium propyl
parahydroxybenzoate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Propylparahydroxybenzoát sodný je v niektorých krajinách zakázaný. Výrobok môže spôsobiť alergické reakcie u detí.

E218

Metylparahydroxybenzoát

Methyl parahydroxybenzoate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Metylparahydroxybenzoát je klasifikovaný ako parabén. Často sa pridáva do kozmetických a farmaceutických výrobkov. Môže vyvolať alergické reakcie na pokožke.

E219

Metylparahydroxybenzoát sodný

Sodium methyl
parahydroxybenzoate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Metylparahydroxybenzoát sodný sa získava syntézou kyseliny benzoovej. Jeho použitie sa neodporúča deťom. Spôsobuje hyperaktivitu a poruchy správania.

E220

Oxid siričitý

Sulfur dioxide

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Oxid siričitý sa získava z uhoľného dechtu. Je známe, že spôsobuje astmatické záchvaty a zároveň ničí vitamíny B1 a E. Nachádza sa v pive, nealkoholických nápojoch, sušenom ovocí a džúsoch.

E221

Siričitan sodný

Sodium sulfite

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Siričitan sodný sa používa ako dekontaminačný prostriedok v čerstvej pomarančovej šťave. Často sa používa aj v procese rafinácie cukru. Môže zvýšiť príznaky astmy a zničiť vitamíny B1 a E.

E222

Hydrogénsiričitan sodný

Sodium hydrogen sulfite

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Hydrogénsiričitan sodný, rovnako ako všetky ostatné látky obsahujúce síru, je zdraviu nebezpečný. U niektorých ľudí môže spôsobiť alergickú reakciu. Ničí vitamíny B1 a E.

E223

Metabisulfit sodný

Sodium metabisulfite

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Metabisulfit sodný je konzervačná látka, ktorá môže spôsobiť alergické reakcie. Časté je podráždenie kože, žalúdka a astma. Deti by sa tomu mali vyhýbať.

E224

Metabisulfit draselný

Potassium metabisulfite

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Metabisulfit draselný je konzervačná látka, ktorá môže spôsobiť astmu, cyanózu, mdloby a dokonca aj bezvedomie. Vyrába sa spaľovaním síry alebo sadry. Nachádza sa aj v nealkoholických nápojoch.

E225

Siričitan draselný

Potassium sulfite

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Siričitan draselný spôsobuje astmatické záchvaty a pre ľudí s poškodením obličiek je ťažko stráviteľný. Je to konzervačná látka, ktorá môže spôsobiť alergické reakcie. Deti by sa mu mali rozhodne vyhýbať.

E226

Siričitan vápenatý

Calcium sulfite

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Siričitan vápenatý je konzervačná látka, ktorá môže vyvolať astmatické záchvaty a dráždiť žalúdok. Ničí vitamíny B a E. Jeho používanie je v Austrálii zakázané.

E227

Hydrogénsiričitan vápenatý

Calcium hydrogen sulfite

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Hydrogénsiričitan vápenatý je umelo získaná konzervačná látka, ktorá je zároveň antioxidantom. Môže spôsobiť alergické reakcie, preto sa jeho použitie neodporúča. Jeho používanie je v Austrálii zakázané.

E228

Hydrogénsiričitan draselný

Potassium hydrogen sulfite

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Hydrogénsiričitan draselný je konzervačná látka používaná pri výrobe alkoholických nápojov. Vzniká reakciou medzi oxidom siričitým a uhličitanom draselným. Použitie hydrogénsiričitanu draselného sa inak neodporúča.

E230

Bifenyl, difenyl

Biphenyl, diphenyl

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Bifenyl, difenyl je konzervačná látka, ktorú možno rozpoznať ako vo vode nerozpustný biely prášok. Používa sa na dezinfekciu nádob a impregnáciu zábalov z citrusových plodov. Ľudia, ktorí sú v každodennom kontakte s veľkým množstvom citrusových plodov (lode, nákladné autá), môžu mať problémy s obličkami.

E231

Ortofenylfenol

Orthophenyl phenol

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Ortofenylfenol je fungicíd, ktorý je možné použiť na citrusové plody až po zbere. Používa sa výlučne na poľnohospodárske účely. Jeho používanie je v niektorých krajinách zakázané.

E232

Ortofenylfenolát sodný

Sodium orthophenyl phenol

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Ortofenylfenolát sodný je látka používaná na prevenciu chorôb po zbere úrody. Často sa používa aj počas dozrievania a skladovania alebo prepravy. Jeho používanie je v Austrálii zakázané.

E233

Tiabendazol

Thiabendazole

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Tiabendazol je fungicíd používaný na prevenciu chorôb ovocia a zeleniny. V chove zvierat sa používa na liečbu parazitárnych infekcií. Jeho používanie je v niektorých krajinách zakázané.

E234

Nizín

Nisin

Konzervant

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Nizín je prírodné antibiotikum získané fermentáciou baktérií Streptococcus lactis nachádzajúcich sa v mlieku. Nachádza sa v pive a tavených syroch. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E235

Natamycín

Natamycin, Pimaracin

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Natamycín je antifungálna potravinová prísada. Používa sa na ochranu syra pred plesňou a kvasinkami. V niektorých prípadoch sa používa na liečbu kandidózy. Môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo, hnačku a podráždenie pokožky.

E236

Kyselina mravčia

Formic acid

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Kyselina mravčia je konzervačná látka odvodená od obranného mechanizmu mravcov a ôs. Používa sa ako rozpúšťadlo do parfumov a ako prísada do krmiva pre zvieratá. Jeho používanie je zakázané vo Francúzsku a Austrálii.

E237

Mravčan sodný

Sodium formiate

Konzervant

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Mravčan sodný je konzervačná látka, ktorá pôsobí ako diuretikum. Používa sa aj pri farbení, potlači látok, v papierenskom priemysle a ako stabilizátor enzýmov v pracích prostriedkoch. Môže spôsobiť opuch a bolesť brucha.

E238

Mravčan vápenatý

Calcium formiate

Konzervant

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Mravčan vápenatý je vápenatá soľ kyseliny mravčej. Komerčne sa vyrába chemicky. Často sa používa ako prísada do sýtených a nesýtených nápojov. Pridáva sa aj do krmiva pre kurčatá, aby sa zabránilo rastu baktérií v žalúdku.

E239

Hexametylén-tetramín, metenamín

Hexamethylene tetramine,
Hexamine

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Hexametylén-tetramín, metenamín je konzervačná látka používaná na ničenie plesní v potravinových výrobkoch, ako je kaviár, syr a konzervované ryby. Deti by sa tomu mali vyhýbať.

E240

Formaldehyd

Formaldehyde

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Formaldehyd sa používa pri výrobe priemyselných živíc (drevotrieskové dosky a nátery). Pre svoje široké použitie, toxicitu a nestabilitu predstavuje pre človeka veľké nebezpečenstvo. Je karcinogénny.

E242

Dimetyldikarbonát

Dimethyl dicarbonate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Dimetyldikarbonát je umelý konzervant. Vo veľmi nízkych koncentráciách ničí mikroorganizmy v krátkom čase. Vedľajšie účinky jeho užívania nie sú známe, no je lepšie sa mu vyhnúť.

E249

Dusitan draselný

Potassium nitrite

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Dusitan draselný sa často pridáva do mäsových výrobkov. Pri požití je potenciálne karcinogénny a škodlivý. Spôsobuje podráždenie, nevoľnosť a stratu vedomia.

E250

Dusitan sodný

Sodium nitrite

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Dusitan sodný je prísada do potravín, ako je šunka, slanina, párky v rožku a údené ryby. Spôsobuje podráždenosť, stratu energie a zvracanie. Poškodenie mozgu môže spôsobiť smrť.

E251

Dusičnan sodný

Sodium nitrate

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Dusičnan sodný je soľ používaná ako konzervačná látka v mäsových výrobkoch, ako sú klobásy a slanina. Dusičnany nie sú samy o sebe jedovaté, ale po pridaní mäsa sa zmenia na dusitany. Používajú sa aj ako hnojivo.

E252

Dusičnan draselný

Potassium nitrate

Konzervant

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Dusičnan draselný sa používa pri konzervácii mäsových výrobkov, ako sú údeniny, slanina, šunka a pod. Často sa používa aj ako hnojivo pre plodiny, ako sú paradajky a zemiaky. Je to jeden z najúčinnejších a najstarších konzervantov na konzervovanie mäsa.

E260

Octová kyselina

Acetic acid

Konzervant

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyselina octová je známa ako konzervačná látka už od staroveku. V potravinách sa používa pre svoje antibakteriálne vlastnosti, ako stabilizátor kyslosti a na zabránenie rastu plesní v chlebe. Používa sa aj v pivovarníctve. Prirodzene sa vyskytuje v telesných tekutinách.

E261

Octan draselný

Potassium acetate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Octan draselný je draselná soľ kyseliny octovej a nachádza sa vo väčšine ovocia. Acetáty sa používajú ako konzervačné látky a pufre. Možno ich nájsť v pripravených omáčkach a náleve. Používa sa aj pri výrobe penicilínu.

E262

Octan sodný

Sodium acetate, Sodium hydrogen acetate

Konzervant

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Octan sodný sa môže pridávať do jedla ako korenie. Používa sa tiež ako prísada na zlepšenie chuti do mäsa a mäsových výrobkov. Často sa pridáva do čipsov.

E263

Octan vápenatý

Calcium acetate

Konzervant

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Octan vápenatý je regulátor kyslosti. Používa sa pri výrobe kyseliny octovej (octu), na kontrolu kyslosti potravín počas spracovania a ako zahusťovadlo v dezertoch. Často sa pridáva aj do krmiva pre domáce zvieratá.

E264

Octan amónny

Ammonium acetate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Octan amónny je amónna soľ kyseliny octovej. Inhibuje a zabraňuje rastu baktérií, húb a iných mikroorganizmov. Používa sa aj ako zvýrazňovač chuti. Môže spôsobiť nevoľnosť a zvracanie.

E265

Kyselina dehydrooctová

Dehydroacetic acid

Konzervant

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Kyselina dehydrooctová je derivát pyrónu používaný ako fungicíd a baktericíd. Používa sa aj ako potravinový konzervant. Často sa nachádza v zubných pastách.

E266

Dehydroacetát sodný

Sodium dehydroacetate

Konzervant

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Dehydroacetát sodný je sodná soľ, ktorá sa často používa namiesto kyseliny dehydrooctovej kvôli jej väčšej rozpustnosti vo vode. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe

E270

Kyselina mliečna

Lactic acid

Konzervant

Vo výskume.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyselina mliečna je prirodzene prítomná v ľudskom tele. Objavuje sa aj v kyslom mlieku. Má antioxidačné vlastnosti, vďaka ktorým sa používa ako prídavná látka v potravinách. Je najčastejšou kyslou zložkou fermentovaných mliečnych výrobkov.

E280

Kyselina propiónová

Propionic acid

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyselina propiónová je regulátor kyslosti. Vyskytuje sa vo fermentovaných potravinách. Bežne sa používa vo výrobkoch z múky. Propionát je spojený s bolesťami hlavy a migrénami.

E281

Propionát sodný

Sodium propionate

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Propionát sodný je bežnou prísadou do výrobkov vyrobených z múky. Používa sa ako inhibítor plesní a prostriedok na zníženie obsahu kvasníc v chlebe. Spája sa s výskytom migrén a bolestí hlavy.

E282

Propionát vápenatý

Calcium propionate

Konzervant

Vo výskume.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Propionát vápenatý je bežnou zložkou múky. Inhibuje rast plesní. Ide o vápenatú soľ kyseliny propiónovej, ktorá sa používa aj na reguláciu kyslosti potravín.

E283

Propionát draselný

Potassium propionate

Konzervant

Vo výskume.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Propionát draselný sa pridáva do výrobkov z múky, pretože sa používa ako inhibítor plesní. Môže spôsobiť bolesť hlavy alebo migrénu.

E284

Kyselina boritá

Boric acid

Konzervant

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina boritá je regulátor kyslosti. Je známy ako antiseptikum, ktoré sa používa aj v krémoch a mastiach. Požitie môže byť veľmi škodlivé a dokonca smrteľné. Vdychovanie kyseliny boritej je zdraviu škodlivé.

E285

Borax

Sodium tetraborate (borax)

Konzervant

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Borax je regulátor kyslosti používaný v niektorých krajinách ako potravinárska prídavná látka. Dodáva potravinám pevnú, gumovitú textúru. Dráždi oči a pokožku. Pri požití je zdraviu škodlivý.

E290

Oxid uhličitý

Carbon dioxide

Konzervant

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Oxid uhličitý je prirodzene prítomný vo vzduchu. Vyrába sa spaľovaním, fermentáciou a metabolizmom zvierat. Nachádza sa v sýtených nápojoch, ovocných šťavách a víne.

E296

Kyselina jablčná

Malic acid

Konzervant

Vo výskume.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina jablčná je regulátor kyslosti a príchuť. Obsahujú ho jablká, marhule, broskyne, slivky a iné ovocie, ale aj niektoré druhy zeleniny. Na komerčné použitie sa získava syntézou. Nachádza sa v nealkoholických nápojoch, žuvačkách, želatínach a pudingoch.

E297

Kyselina fumarová

Fumaric acid

Konzervant

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Kyselina fumarová je prírodná kyselina prítomná v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Pridáva sa do potravín ako regulátor kyslosti a dochucovadlo. Nachádza sa v chlebe, ovocných nápojoch, hydine, víne a džemoch.

E300

Kyselina askorbová

Ascorbic acid (Vitamin C)

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina askorbová je známa aj ako vitamín C. Používa sa ako antioxidant v pivovarníctve, kde predlžuje trvanlivosť, konzervant pri výrobe mäsa, zvýrazňovač chuti v pekárenskej výrobe a na zamedzenie zafarbenia ovocia a štiav.

E301

Askorban sodný

Sodium ascorbate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Askorbát sodný je synteticky odvodená prísada. Je to sodná soľ kyseliny askorbovej, ktorá sa používa ako antioxidant. Nachádza sa v mrazených rybách, údeninách, mäsových konzervách a raňajkových cereáliách.

E302

Askorbát vápenatý

Calcium ascorbate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Askorbát vápenatý je antioxidant, ktorý sa nachádza v mnohých potravinách. Vyrába sa z vitamínu C, ktorý je prirodzene prítomný v ovocí a zelenine. Tí, ktorí sú náchylní na obličkové kamene, by sa jej mali vyhýbať.

E303

Askorbát draselný

Potassium ascorbate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Askorbát draselný je draselná soľ kyseliny askorbovej. Pôsobí ako konzervant a antioxidant. Nachádza sa v kondenzovanom mlieku, tavenom syre, mliečnych zmrzlinách, konzervách a raňajkových cereáliách.

E304

Estery kyseliny askorbovej s mastnými kyselinami: askorbylpalmitát, askorbylstearát

Fatty acid esters of ascorbic acid: Ascorbyl palmitate, Ascorbyl stearate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Estery mastných kyselín s kyselinou askorbovou sa nachádzajú v dojčenskej výžive, kuracích nugetách, saláme a konzervovanej detskej výžive. Sú vyrobené na báze vitamínu C, ktorý je kľúčový pre zdravý rast.

E305

Askorbyl stearát

Ascorbyl stearate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Askorbylstearát je ester odvodený od kyseliny askorbovej a kyseliny stearovej. Vedľajšie účinky používania aditíva nie sú známe.

E306

Extrakt, bohatý na tokoferol

Tocopherol-rich extract (natural)

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Tokoferol je antioxidant, známy aj ako vitamín E. Komerčne sa získava z ryžových klíčkov, sójového oleja, pšeničných klíčkov a bavlníkových semien. Často sa vyskytuje v kombinácii s E304.

E307

α-tokoferol (syntetický)

Alpha-tocopherol (synthetic)

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

α-Tokoferol (syntetický) je antioxidant, ktorý sa často pridáva do vitamínových doplnkov a mäsových výrobkov. Získava sa z vitamínu E, ktorý je životne dôležitý pre život červených krviniek. Chráni ostatné živiny v potravinách pred oxidáciou.

E308

γ-tokoferol (syntetický)

Gamma-tocopherol (synthetic)

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

γ-tokoferol (syntetický) je antioxidant vyrobený syntézou z tokoferolu. Používa sa pri výrobe biopotravín. Nachádza sa v potravinách, ako sú obilniny, vaječný žĺtok, mäso a mlieko.

E309

δ-tokoferol (syntetický)

Delta-tocopherol (synthetic)

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

δ-tokoferol (syntetický) je antioxidant vyrábaný z vitamínu E. Často sa nachádza v margaríne a šalátových dresingoch. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E310

Propylgalát

Propyl gallate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Propylgalát je antioxidant používaný na prevenciu žltnutia v olejových látkach. Môže spôsobiť podráždenie žalúdka alebo kože. Použitie v potravinách pre dojčatá a malé deti je zakázané.

E311

Oktylgalát

Octyl gallate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Oktylgalát je ester oktanolu a kyseliny galovej. Nachádza sa v olejoch, margarínoch a šalátových dresingoch. Kyselina galová môže spôsobiť ekzémy, žalúdočné problémy a hyperaktivitu.

E312

Dodecylgalát

Dodecyl gallate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Dodecylgalát je umelý antioxidant vyrábaný syntézou esteru kyseliny galovej. Neodporúča sa konzumácia dodecylgalátu, ktorý sa v črevách rozkladá na kyselinu galovú, ktorá spôsobuje ekzémy a poruchy trávenia.

E313

Etylgalát

Ethyl gallate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Etylgalát je syntetický antioxidant vyrábaný ako ester. Je biela alebo svetlohnedá. Má mierne horkastú chuť. Obsahujú ho potraviny bohaté na oleje alebo tuky.

E314

Guaiacová živica

Guaiac resin

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Guajaková živica je prírodný produkt, ktorý sa získava zo stromu, zvyčajne varením. Je to svetlosivý prášok. Do potravín sa pridáva ako antioxidant.

E315

Kyselina erytorbová (kyselina izoaskorbová)

Erythorbic acid

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina erytorbová sa získava zo sacharózy. Používa sa ako antioxidant v spracovaných potravinách. Nachádza sa v mliečnych nápojoch, konzervovanej zelenine, raňajkových cereáliách, sladidlách, octe a horčici.

E316

Erytorbát sodný (izoaskorbát sodný)

Sodium erythorbate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Erytorbát sodný sa vyrába z cukrov získaných z rôznych zdrojov, ako je repa, cukrová trstina a kukurica. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe. V kombinácii s dusitanom sodným E251 zabraňuje rastu kmeňov Bacillus cereus.

E318

Erytorbín sodný

Sodium erythorbin

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Erytorbín sodný je sodná soľ kyseliny erytorbovej. Získava sa z rastlinných zdrojov. Používa sa najmä v mäsových výrobkoch.

E319

Butylhydrochinón, terc-butylhydrochinón

Butylhydroxinon

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Butylhydrochinón je ropný derivát, ktorý sa často nachádza v potravinách v kombinácii s E320. Stabilizuje rastlinné oleje a tuky živočíšneho pôvodu. Vedľajšie účinky nie sú známe, ale predpokladá sa, že prispieva k tvorbe nádorov.

E320

Butylhydroxyanizol, terc-butylhydroxyanizol

Butylated hydroxyanisole (BHA)

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Butylhydroxyanizol je ropný derivát alebo synteticky získaná aromatická organická zlúčenina. Zabraňuje znehodnoteniu živín v dôsledku oxidácie v potravinách. Nachádza sa v olejoch, žuvačkách, margaríne, orechoch a instantných zemiakových výrobkoch.

E321

Butylhydroxytoluén, terc-butylhydroxytoluén

Butylated hydroxytoluene (BHT)

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Butylhydroxytoluén bol patentovaný v roku 1947. Nachádza sa v rastlinných olejoch, tukoch, margaríne, sódach a syrových nátierkach. EÚ obmedzila jeho používanie pre nežiaduce vedľajšie účinky.

E322

Lecitín

Lecithins

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Lecitín je žltohnedá tuková látka, ktorá bola izolovaná v roku 1845. Nachádza sa v sójových bôboch, vajciach, mlieku, morských plodoch a slnečnici. Používa sa ako potravinová prísada a ako doplnok výživy.

E322a

Lecitín (slnečnicový)

Lecithin (sunflower)

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Lecitín (slnečnica) je emulgátor a stabilizátor v zmesiach voda-olej a tuk. Môže byť živočíšneho pôvodu. Nachádza sa v mnohých potravinárskych výrobkoch, ako sú cukrovinky a pekárske výrobky.

E323

Anoxomer

Anoxomer

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Anoxomér je nevstrebateľný antioxidant získaný kondenzáciou rôznych fenolových zlúčenín s divinylbenzénom. Naše telo ho nedokáže stráviť.

E324

Etoxychín

Ethoxyquin

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Etoxyquin je aromatická organická zlúčenina. Je to bezfarebná kvapalina so silným zápachom, ktorá sa používa ako antioxidant. Nachádza sa v krmive pre domáce zvieratá.

E325

Laktát sodný

Sodium lactate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Laktát sodný sa vyrába z kyseliny mliečnej. Používa sa aj ako regulátor kyslosti. Nachádza sa v konzervovanej zelenine, pekárenských výrobkoch a cukrovinkách. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E326

Laktát draselný

Potassium lactate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Laktát draselný je draselná soľ kyseliny mliečnej, ktorá je fermentovaná zo zdroja cukru. Vzniká neutralizáciou kyseliny mliečnej. Používa sa do mäsa a mäsových výrobkov, pretože má antimikrobiálny účinok.

E327

Laktát vápenatý

Calcium lactate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Laktát vápenatý je vápenatá soľ kyseliny mliečnej. Nachádza sa v konzervovanom ovocí a zelenine, pretože vďaka obsahu pektínu inhibuje zmenu farby. Nachádza sa aj v džemoch, želé a džemoch.

E328

Laktát amónny

Ammonium lactate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Laktát amónny je amónna soľ kyseliny mliečnej. Je bežnou zložkou pleťových mliek, preto sa často používa na ošetrenie suchej a citlivej pokožky. V opačnom prípade je pokožka citlivá na slnečné žiarenie.

E329

Laktát horečnatý

Magnesium lactate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Laktát horečnatý je horečnatá soľ kyseliny mliečnej. Pôsobí ako konzervačná látka, regulátor kyslosti a antimikrobiálne činidlo. Je účinný proti baktériám, plesniam a kvasinkám.

E330

Kyselina citrónová

Citric acid

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyselina citrónová sa získava z citrónov, no nachádza sa aj v iných druhoch ovocia. Nachádza sa v tvarohu, tukoch na varenie, miešanom mletom mäse a iných potravinách. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E331

Citrát sodný

Sodium citrates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Citrát sodný je sodná soľ kyseliny citrónovej. Často sa používa pri výrobe biopotravín. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E332

Citrát draselný

Potassium citrates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Citrát draselný je draselná soľ kyseliny citrónovej. Používa sa ako antioxidant a regulátor kyslosti. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E333

Citrát vápenatý

Calcium citrates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Citrát vápenatý je vápenatá soľ kyseliny citrónovej. Používa sa ako konzervačný prostriedok aj na dochutenie. Nachádza sa aj v doplnkoch stravy s obsahom vápnika.

E334

Kyselina vínna

Tartaric acid

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyselina vínna je rastlinná kyselina s výraznou chuťou. Je to bezfarebná látka, ktorá je rozpustná vo vode. Nachádza sa v sladkostiach, nápojoch, džemoch, konzervách a víne.

E335

Vínan sodný

Sodium tartrate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Vínan sodný je prírodný prostriedok, ktorý pôsobí ako antioxidant a regulátor kyslosti. Je to sodná soľ kyseliny vínnej. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E336

Vínan draselný

Potassium tartrate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Tartrát draselný je draselná soľ kyseliny vínnej. Nachádzajú sa v pekárenských výrobkoch, pudingových práškoch, majonéze, margaríne a instantných čajoch. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E337

Vinan sodno-draselný

Sodium potassium tartrate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Vinan sodno-draselný je sodno-draselná soľ kyseliny vínnej. Nachádza sa v koncentrovaných polievkach a omáčkach, v koreninách a nealkoholických osviežujúcich nápojoch. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E338

Kyselina fosforečná

Orthophosphoric acid

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina fosforečná vo veľkých množstvách môže brániť vstrebávaniu vápnika, horčíka a železa v tele. Tiež veľké množstvo kyseliny fosforečnej môže spôsobiť hyperaktivitu u detí.

E339

Fosforečnan sodný

Sodium phosphates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Fosforečnan sodný je minerálna soľ. V nadmernom množstve môže brániť vstrebávaniu iných minerálov v tele. Často sa používa v procese farbenia látok.

E340

Fosforečnan draselný

Potassium phosphates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Fosforečnan draselný je draselná soľ kyseliny fosforečnej. Môže byť aj živočíšneho pôvodu. Nadmerný príjem môže brániť vstrebávaniu iných minerálov v tele.

E341

Fosforečnan vápenatý

Calcium phosphates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Fosforečnan vápenatý je minerálna soľ, ktorá sa často používa ako prostriedok na leštenie skla. Nachádza sa v kameňoch a kostiach.

E342

Fosforečnan amónny

Ammonium phosphates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Fosforečnan amónny je amónna soľ kyseliny fosforečnej. Používa sa podobne ako prísada E338.

E343

Fosforečnan horečnatý

Magnesium phosphates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Vo výskume.

Synteticky.

Povolené.

Fosforečnan horečnatý je minerál, ktorý sa používa aj ako protihrudkujúca látka. Je to horečnatá soľ kyseliny fosforečnej. Môže byť živočíšneho pôvodu.

E344

Lecitín citrát

Lecitin citrate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Lecitín citrát sa používa ako konzervačná látka. Zabraňuje znehodnoteniu potravín. Pôsobí aj ako regulátor kyslosti.

E345

Citrát horečnatý

Magnesium citrate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Magnéziumcitrát je horčíkový prípravok vo forme soli s kyselinou citrónovou v pomere 1:1. Používa sa ako preháňadlo a ako doplnok stravy s obsahom horčíka.

E349

Malát amónny

Ammonium malate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Malát amónny je amónna soľ kyseliny jablčnej. Na komerčné použitie sa získava synteticky. Pôsobí ako regulátor kyslosti.

E350

Malát sodný

Sodium malates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Malát sodný je sodná soľ kyseliny jablčnej. Nachádza sa v džeme, želé, marmeláde, polevách na pečivo a iných potravinách. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E351

Malát draselný

Potassium malates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Malát draselný je draselná soľ kyseliny jablčnej. Často sa pridáva do cukrovej polevy, instantných čajov a ochutených vôd. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E352

Malát vápenatý

Calcium malates

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Malát vápenatý je prírodný antioxidant. Používajú sa ako regulátory kyslosti. Sú to vápenaté soli kyseliny jablčnej. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E353

Kyselina metavínna

Metatartaric acid

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Na stabilizáciu vína sa často používa kyselina metavínna. Získava sa z kyseliny vínnej. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E354

Vínan vápenatý

Calcium tartrate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Vínan vápenatý je prírodný liek. Ide o vápenatú soľ kyseliny vínnej. Často sa pridáva do korenia. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E355

Kyselina adipová

Adipic acid

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina adipová sa nachádza v cukrovej repe. Na komerčné využitie sa získava synteticky. Pridáva sa do produktov vo forme prášku, ktoré majú veľmi dlhú trvanlivosť.

E356

Adipát sodný

Sodium adipate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Adipát sodný je sodná soľ kyseliny adipovej. Je bežnou náhradou kuchynskej soli. Má slanú chuť. Neodporúča sa časté používanie.

E357

Adipát draselný

Potassium adipate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Adipát draselný je draselná soľ kyseliny adipovej. Má slanú chuť. Neodporúča sa časté používanie. Vedľajšie účinky konzumácie však nie sú známe.

E359

Adipát amónny

Ammonium adipate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Adipát amónny je amónna soľ kyseliny adipovej. Je to prírodná organická kyselina nachádzajúca sa v repe a cukrovej trstine. Prísada sa používa ako regulátor kyslosti.

E363

Kyselina jantárová

Succinic acid

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina jantárová sa prirodzene vyskytuje v hubách, fosíliách a lišajníkoch. Komerčne sa pripravuje z kyseliny octovej. Predávkovanie je spojené so žalúdočnými problémami. Jeho používanie je v Austrálii zakázané.

E365

Fumarát sodný

Sodium fumarate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Fumarát sodný je sodná soľ kyseliny fumarovej. Používa sa ako prísada do spracovaných potravín. Je bez zápachu a rozpustný vo vode.

E366

Fumarát draselný

Potassium fumarate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Fumarát draselný je draselná soľ kyseliny fumarovej. Používa sa ako regulátor kyslosti. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E367

Fumarát vápenatý

Calcium fumarate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Fumarát vápenatý je vápenatá soľ kyseliny fumarovej. Používa sa ako regulátor kyslosti. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E368

Fumarát amónny

Ammonium fumarate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Fumarát amónny je amónna soľ kyseliny fumarovej. Ďalšie informácie nájdete pod E297.

E370

1,4-heptonolaktón

1,4-Heptonolactone

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

1,4-Heptonolaktón je gama laktón odvodený od hydroxykarboxylovej kyseliny. Používa sa ako regulátor kyslosti a umelé dochucovadlo.

E375

Kyselina nikotínová, niacín

Nicotinic acid, vitamin B3

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Kyselina nikotínová alebo niacín sa nachádza v zelenine, mlieku, vajciach a mäse. V nadmernom množstve môže poškodiť pečeň. Môže tiež spôsobiť gastritídu alebo zápal žalúdka. Použitie ako prídavná látka v potravinách nie je v EÚ povolené.

E380

Citrát triamónny

Triammonium citrate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Triamóniumcitrát je amónna soľ kyseliny citrónovej. Vysoké koncentrácie môžu spôsobiť prekyslenie telesných tekutín. Často sa vyskytujú žalúdočné problémy, problémy s pankreasom a pečeňou.

E381

Citran železitý amónny

Ammoniumferrocitrate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Citrát amónno-železitý je amónno-železitá soľ kyseliny citrónovej. Získava sa z kyseliny citrónovej. Často sa nachádza v produktoch určených na chudnutie.

E383

Glycerylfosfát vápenatý

Calcium glycerylphosphate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Glycerylfosfát vápenatý sa používa ako minerálny doplnok. Používa sa tiež ako regulátor kyslosti v potravinách. Nachádza sa v mliečnych výrobkoch.

E384

Izopropylcitrát

Isopropyl citrate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Izopropylcitrát sa vyrába z kyseliny citrónovej. Je to viskózny a bezfarebný sirup, ktorý je rozpustný v olejoch. Používa sa ako regulátor kyslosti a antioxidant.

E385

Edetát disodno-vápenatý

Calcium disodium ethylene
diamine tetra-acetate (Calcium
disodium EDTA)

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Edetát disodno-vápenatý je v niektorých krajinách zakázaný. Môže spôsobiť alergické reakcie a je tiež cytotoxický a genotoxický. Môže to mať negatívny vplyv na reprodukčný vývoj.

E386

Dinátriumetyléndiamíntetraacetát

Disodium ethylene diamine tetraacetate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Dinátriumetyléndiamíntetraacetát je tiež známy ako EDTA. Je to bezfarebná, vo vode rozpustná látka, ktorá sa používa ako antioxidant, konzervant a stabilizátor.

E387

Oxystearín   Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Oxystearín je zmes glyceridov stearovej a iných mastných kyselín. Používa sa ako inhibítor kryštalizácie v rastlinných olejoch a šalátových dresingoch. Telo s ním zaobchádza ako s tukom.

E388

Kyselina tiodipropiónová

Thiodipropionic acid

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Kyselina tiodipropiónová je biely kryštalický prášok. Má charakteristický zápach a je rozpustný v horúcej vode, acetóne a alkohole. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E389

Dilauryltiodipropionát

Dilauryl thyodipropionate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Dilauriltiodipropionát je biely kryštalický prášok. Má sladkú vôňu a je nerozpustný vo vode. Je rozpustný vo väčšine organických rozpúšťadiel. Používa sa v tukoch a olejoch.

E390

Distearyltiodipropionát

Distearyl thiodipropionate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Distearyltiodipropionát je biely kryštalický prášok s charakteristickým sladkým zápachom. Používa sa ako antioxidant, ktorý zabraňuje oxidácii tukov a olejov.

E391

Kyselina fytová

Phytic acid

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Zakázané.

Kyselina fytová sa izoluje z rastlín, ktoré patria do skupiny organických fosfátov. Nachádza sa v pšeničných otrubách a ľanovom semene. Používa sa ako antioxidant v potravinách a víne.

E392

Výťažky z rozmarínu

Extracts of rosemary

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Výťažky z rozmarínu zlepšujú trvanlivosť a tepelnú stabilitu olejov náchylných na žltnutie. Môže zhoršiť vstrebávanie železa. Jedinci s anémiou by sa mali vyhnúť aditívu.

E399

Laktobionát vápenatý

Calcium lactobionate

Antioxidant/kyselina/minerálna soľ

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Laktobionát vápenatý je vápenatá soľ kyseliny laktobionovej. Je to sivobiely prášok bez zápachu, ktorý sa rozpúšťa vo vode. Používa sa ako antioxidant.

E400

Kyselina algínová

Alginic acid

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina algínová je zahusťovadlo. Je to rastlinná živica, ktorá sa nachádza v džemoch, želé, džemoch, majonéze, cukríkoch a iných potravinách. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky užívania.

E401

Alginát sodný

Sodium alginate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Alginát sodný je sodná soľ kyseliny algínovej. Získava sa z hnedých morských rias. Používa sa ako stabilizátor v zmrzlinách, jogurtoch, smotanách a syroch. Pôsobí ako zahusťovadlo a emulgátor v pudingoch, džemoch a konzervách.

E402

Alginát draselný

Potassium alginate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Alginát draselný je draselná soľ kyseliny algínovej. Používa sa ako želírovací a zahusťovadlo. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E403

Alginát amónny

Ammonium alginate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Alginát amónny je zahusťovadlo a gél. Získava sa z morských rias. V menšom množstve nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky.

E404

Alginát vápenatý

Calcium alginate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Alginát vápenatý je vápenatá soľ kyseliny algínovej. Získava sa z morských rias. Nachádza sa najmä v džemoch, džemoch a želé. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E405

Propylénglykol alginát

Propan-1,2-diol alginate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Propylénglykolalginát je umelé zahusťovadlo. Získava sa z ropy. Môže zabrániť vstrebávaniu minerálov v tele. Pravidelná konzumácia sa neodporúča.

E406

Agar

Agar

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Agar sa získava z morských rias. Používa sa ako želírujúce činidlo v potravinách, hoci koagulácia je veľmi krehká. Nepredstavuje zdravotné riziko.

E407

Karagénan

Carrageenan

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Nebezpečná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Karagén sa získava z červených morských rias. Používa sa v potravinárskom priemysle vďaka svojim želírovacím a zahusťovacím vlastnostiam. Môže spôsobiť gastrointestinálne vredy.

E407a

Spracovaná morská riasa eucheuma

Processed eucheuma seaweed

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Spracovaná morská riasa Eucheuma sa získava extrakciou z vyčistenej morskej riasy Eucheuma. Chemickým zložením je to polysacharid. Jej použitiu je lepšie sa vyhnúť.

E408

Glykan z pekárskeho droždia

Bakers yeast glycan

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Glykan z pekárskych kvasníc je prísada prírodného pôvodu používaná v pekárenskom priemysle. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E409

Arabinogalaktán

Arabinogalactan

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Arabinogalaktán je prírodný polysacharid získavaný zo smrekovcového dreva. Používa sa ako zahusťovadlo v potravinách. Nachádza sa aj v mrazených rybách a horčici.

E410

Karobová guma

Locust bean gum (Carob gum)

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Karobová guma je bez zápachu a chuti. Nemá žiadnu energetickú hodnotu, ale má nutričnú hodnotu. Pôsobí ako vláknina, ktorá uľahčuje činnosť čriev.

E411

Ovsená guma

Oat gum

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Ovsená guma je prírodný polysacharid vyrobený z ovsa. Používa sa ako stabilizátor a zahusťovadlo v potravinách. Vysoké koncentrácie spôsobujú plynatosť.

E412

Guarová guma

Guar gumi

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Guarová guma je účinným spojivom a stabilizátorom. Často sa používa v pekárňach a pri spracovaní mäsa. Má vysokú nutričnú hodnotu. Môže sa vyskytnúť plynatosť a hnačka.

E413

Tragant

Tragacanth

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Tragakant je vo vode rozpustná látka, ktorá napučiava a vytvára silný gél. Je neoddeliteľnou súčasťou tabliet a mliek na starostlivosť o ruky. Nájdeme ho v šalátových dresingoch, tavenom syre, smotanovom syre, tvarohu a zmrzline.

E414

Arabská guma

Acacia gum (gum arabic)

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Arabská guma alebo arabská guma je zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor. Nachádza sa v žuvačkách, sladkostiach, želé, pive a nealkoholických nápojoch. U niektorých jedincov spôsobuje miernu alergickú reakciu.

E415

Xantánová guma

Xanthan gum

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Xantánová guma je prírodný uhľovodík vyrobený fermentáciou glukózy s príslušnými mikroorganizmami. Neobsahuje lepok. Nachádza sa v šalátových dresingoch, krmivách pre zvieratá a priemyselných výrobkoch.

E416

Karajová guma

Karaya gum

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Karajská guma je rastlinná guma, ktorá sa pôvodne používala ako stabilizátor v šľahačke. Predlžuje trvanlivosť chleba a zlepšuje odolnosť cesta voči premiešaniu.

E417

Guma Tara

Tara gum

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Tara guma je endosperm semien tara. Obsahuje približne 25% galaktózy a je čiastočne rozpustný v studenej vode. V kombinácii s xantánom zvyšuje želírovacie vlastnosti agaru.

E418

Gellanová guma

Gellan gum

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Gellanová guma je prírodný polysacharid produkovaný baktériou Pseudomonas elodea zo škrobu. Pri používaní v bežných dávkach nie sú známe žiadne vedľajšie účinky. Vysoké koncentrácie spôsobujú plynatosť a nadúvanie.

E419

Ghatti guma

Gum ghatti

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Ghatti guma je prírodný polysacharid. Je bielej alebo oranžovej farby a nie je úplne rozpustný vo vode. Je to výborný emulgátor.

E420

Sorbitol   Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Sorbitol je zvlhčovadlo a emulgátor. Získava sa extrakciou z ovocia. Nachádza sa v mrazených dezertoch, džemoch, želé a džemoch.

E421

Manitol

Mannitol

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Nebezpečná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Manitol je sladidlo, ktoré sa získava z viacerých druhov ovocia. Keďže nezvyšuje hladinu glukózy v krvi, môžu ho konzumovať aj diabetici. Sú známe prípady, kedy manitol vyvolal rozvoj alergickej reakcie.

E422

Glycerol

Glycerol

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Glycerol je stabilizátor, zvlhčovadlo a zahusťovadlo. Neovplyvňuje zvýšenie hladiny glukózy v krvi. Pri výrobe potravín sa používa ako náter na mäsové výrobky a syry.

E423

Arabská guma modifikovaná kyselinou oktenyljantárovou

Modified accacia gum

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Arabská guma modifikovaná kyselinou oktenyljantárovou je škodlivá prísada, preto sa jej použitiu treba vyhnúť. Ďalšie informácie nájdete v aditíve E414.

E424

Kurdlan

Curdlan

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Curdlan je prírodný polysacharid. Je bez chuti. Používa sa na zlepšenie textúry spracovaných potravín a používa sa ako stužovač a gél.

E425

Konjak

Konjac gum

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Konjac sa vyrába z hľúz rastliny pôvodom z Ázie. Často sa používa v kombinácii s E412 a E415. Veľké množstvo koňaku môže spôsobiť podráždenie žalúdka.

E426

Hemicelulóza zo sójových bôbov

Soybean hemicellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Hemicelulóza zo sójových bôbov je stabilizátor, ktorý sa zo sójových bôbov extrahuje pomocou horúcej vody. Keďže sója je alergén, E426 môže vyvolať alergickú reakciu. Iné vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E427

Cassia guma

Cassia gum

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Cassia guma sa používa ako zahusťovadlo a želírovacie činidlo. Používa sa hlavne ako prísada do krmiva pre domáce zvieratá.

E429

Peptóny

Peptones

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Peptóny sú zmesou polypeptidov, oligopeptidov a aminokyselín. Získavajú sa pomocou enzýmov alebo kyselín. Nachádzajú sa najmä v nápojoch.

E430

Makrogol stearát 400

Polyoxyethylene (8) stearate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Makrogol stearát 400 je syntetická zlúčenina odvodená od etylénoxidu a kyseliny stearovej. Je to emulgátor, ktorý sa nachádza v hotových omáčkach a kozmetike.

E431

Makrogol stearát 2000

Polyoxyethylene (40) stearate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Makrogol stearát 2000 je emulgátor, ktorý sa nachádza najmä v kozmetických výrobkoch. Vyzerá ako biela voskovitá látka. Obsahuje kyselinu stearovú.

E432

Polysorbát 20

Polyoxyethylene (20) sorbitan monolaurate (polysorbate 20)

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polysorbát 20 sa často používa v kombinácii s inými emulgátormi. Nachádza sa v mnohých potravinách, ako sú pekárske výrobky, ako aj v kozmetických prípravkoch. Väčšie množstvo môže spôsobiť nadúvanie.

E433

Polysorbát 80

Polyoxyethylene (20) sorbitan monooleate (polysorbate 80)

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polysorbát 80 je široko používaný na čistenie esenciálnych olejov a vitamínov. V pekárenských výrobkoch je jeho funkciou zahusťovanie. Nachádza sa aj v kozmetických prípravkoch.

E434

Polysorbát 40

Polyoxyethylene (20) sorbitan monopalmitate (polysorbate 40)

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polysorbát 40 je syntetická zlúčenina vyrobená z etylénoxidu, sorbitolu a kyseliny palmitovej, čo je prírodná mastná kyselina. Používa sa ako prostriedok proti peneniu. Nachádza sa v dezertoch.

E435

Polysorbát 60

Polyoxyethylene (20) sorbitan monostearate (polysorbate 60)

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polysorbát 60 sa nachádza v mnohých potravinách a doplnkoch výživy. Je klasifikovaný ako emulgátor. Často sa používa v kombinácii s inými emulgátormi.

E436

Polysorbát 65

Polyoxyethylene (20) sorbitan tristearate (polysorbate 65)

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polysorbát 65 sa primárne používa ako emulgátor. Môže sa použiť aj ako stabilizátor a povrchovo aktívna látka. Nachádza sa v dezertoch a mrazených pudingoch.

E440

Pektíny

Pectins

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Vo výskume.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Pektíny sa nachádzajú v zrelom ovocí, ako sú jablká a slivky. Väčšinou sa získavajú z kôry citrusových plodov. Používajú sa ako želírovacie činidlo, spojivo vody a stabilizátor.

E440a

Pektíny

Pectin

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Pektín je heteropolysacharid získaný extrakciou z jabĺk a citrusových plodov. Jeho využitie je bežné vo farmácii, no zaraďuje sa aj do kozmetického a potravinárskeho priemyslu.

E440b

Amidovaný pektín   Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Amidovaný pektín je aditívum, ktoré sa získava z normálneho pektínu pomocou amoniaku. Je to biely prášok, ktorý je rozpustný vo vode. Používa sa najmä pri výrobe džemu.

E441

Želatína

Gelatine

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Želatína je bezfarebná látka živočíšneho pôvodu. Používa sa ako želírujúca látka v potravinách, farmaceutických liečivách, vitamínových kapsulách a pri výrobe kozmetiky. Je súčasťou gumených sladkostí.

E442

Amónne fosfatidy

Ammonium phosphatides

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Amónne fosfatidy sú emulgátory, ktoré znižujú povrchové napätie vody. Nachádzajú sa v kakau a čokoládových výrobkoch. Môžu byť živočíšneho alebo rastlinného pôvodu.

E443

Brómovaný rastlinný olej

brominated vegetable oil

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Brómovaný rastlinný olej sa používa ako emulgátor, ktorý pomáha zachovať prírodné a umelé citrusové arómy. Nachádza sa aj v pasterizovaných výrobkoch.

E444

Acetát izobutyrát sacharózy

Sucrose acetate isobutyrate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Acetát izobutyrát sacharózy je syntetická zlúčenina získavaná z cukrovej trstiny. Používa sa v nápojoch a nachádza sa aj v kozmetických výrobkoch. Je bežnou súčasťou produktov starostlivosti o vlasy.

E445

Glycerolové estery drevených živíc

Glycerol esters of wood rosin

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Glycerolestery drevných živíc sa získavajú extrakciou rozpúšťadlom z čistého dreva. Vysoké hladiny môžu spôsobiť zmeny v pečeni. Veľmi vysoká dávka môže byť aj smrteľná.

E446

Sukcistearín

Succistearin

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Sukcistearín sa používa ako emulgátor. Nachádza sa v pekárenských výrobkoch. Nachádza sa aj v mliečnych nápojoch, tavených syroch a tukových nátierkach.

E450

Difosfáty

Diphosphates

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Vo veľkých množstvách môžu difosfáty sťažiť vstrebávanie vápnika, horčíka a železa v tele. Môže sa vyskytnúť aj zníženie hustoty kostí a osteoporóza. Spájajú sa aj s hyperaktivitou u detí.

E451

Trifosfáty

Triphosphates

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Trifosfáty sú umelé regulátory kyslosti. Získavajú sa syntézou z kyseliny fosforečnej (ako sodné a draselné soli). Spotreba sa neodporúča.

E452

Polyfosfáty

Polyphosphates

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Polyfosfáty sa používajú rovnakým spôsobom ako trifosfáty. Vyrábajú sa tiež rovnakým spôsobom. Delia sa na polyfosfáty sodné, draselné, vápenaté a vápenato-sodné.

E459

Polyfosfáty

Beta-cyclodextrine

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

β-Cyklodextrín je oligosacharid získaný fermentačným procesom zo škrobu. Často sa používa v potravinárskom priemysle. Z tela sa vylučuje v pôvodnej forme a vedľajšie účinky jeho užívania nie sú známe.

E460

Celulóza

Cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Celulóza je prírodný prostriedok proti spekaniu. Vo väčšine prípadov sa vyrába z drevnej buničiny. Často sa nachádza v liečivých prípravkoch (mikrokryštalická celulóza v tabletách).

E461

Metylcelulóza

Methyl cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Metylcelulóza sa často pridáva do vlasových šampónov, zubných pást a tekutých mydiel. Jeho úlohou je vytvoriť požadovanú hustotu aktíva. V potravinárskom priemysle sa často pridáva do sterilizovaných a pasterizovaných potravín.

E462

Etylcelulóza

Ethyl cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Etylcelulóza sa získava syntézou z prírodnej celulózy. Jeho úlohou je zahusťovať, emulgovať a stabilizovať. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E463

Hydroxypropylcelulóza

Hydroxy propyl cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Hydroxypropylcelulóza je prítomná v sterilizovaných a pasterizovaných potravinách s nízkym obsahom tuku. Používa sa ako laxatívum a prísada do tabakových výrobkov. V kozmetike sa používa ako spojivo.

E464

Hydroxypropylmetylcelulóza, hypromelóza

Hydroxy propyl methyl cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Hydroxypropylmetylcelulóza, hypromelóza je zlúčenina odvodená od celulózy. Nachádza sa v sterilizovaných a pasterizovaných potravinách, pekárenských výrobkoch a výrobkoch so zníženým obsahom tuku.

E465

Etylmetylcelulóza

Ethyl methyl cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Etylmetylcelulóza je zahusťovadlo, emulgátor a vláknina. Nachádza sa v mnohých potravinách ako zmrzlina, nátierky, raňajkové cereálie, pekárenské výrobky atď. Vo veľkých koncentráciách spôsobuje poruchy trávenia.

E466

Karboxymetylcelulóza

Carboxy methyl cellulose, Sodium carboxy methyl cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Karboxymetylcelulóza sa často nachádza v zmrzline. Je súčasťou zubných pást, preháňadiel, tabletiek na chudnutie, vodou riediteľných farieb, čistiacich prostriedkov a iných produktov. Nachádza sa aj v instantných cestovinách a omáčkach.

E467

Etylhydroxyetylcelulóza

Ethyl hydroxyethyl cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Etylhydroxyetylcelulóza je spojivo a zahusťovadlo a používa sa aj ako emulgátor. Nachádza sa v tabaku a pracích prostriedkoch. Jeho použitie ako prídavná látka v potravinách je zakázané.

E468

Zosieťovaná sodná soľ karboxymetylcelulózy

Crosslinked sodium carboxymethyl cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Vo výskume.

Synteticky.

Povolené.

Zosieťovaná sodná soľ karboxymetylcelulózy je polysacharid používaný ako emulgátor v potravinách. Nachádza sa v pasterizovaných výrobkoch, zmrzlinách, syroch, mliečnych výrobkoch, nátierkach a raňajkových cereáliách.

E469

Enzymaticky hydrolyzovaná karmelóza

Enzymically hydrolysed carboxy methyl cellulose

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Enzymaticky hydrolyzovaná karmelóza sa najskôr používala ako stabilizátor, no dnes sa používa aj ako zahusťovadlo. Zabraňuje rozkladu emulzií v potravinách. Nachádza sa v nealkoholických nápojoch, smotane, syroch, sladkostiach na báze mlieka a káve.

E470

Soli mastných kyselín

Salts of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Soli mastných kyselín sa používajú ako emulgátory alebo ako prostriedky proti spekaniu. Môžu byť aj živočíšneho pôvodu. Táto informácia je dôležitá najmä pre vegetariánov.

E470a

Sodné, draselné a vápenaté soli mastných kyselín

Sodium, potassium and calcium salts of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Sodné, draselné a vápenaté soli mastných kyselín sú prirodzenou súčasťou tukov a olejov. Vo väčšine prípadov sú rastlinného pôvodu, ale môžu byť aj živočíšneho pôvodu. Vo veľkých množstvách môžu narušiť funkciu čriev.

E470b

Horčíkové soli mastných kyselín

Magnesium salts of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Horčíkové soli mastných kyselín môžu byť rastlinného pôvodu, ale môžu sa vyrábať aj s použitím živočíšnych tukov. Možno ich nájsť v koláčoch a čipsoch. Často sa nachádzajú aj v kozmetických výrobkoch.

E471

Mono- a diglyceridy mastných kyselín

Mono- and diglycerides of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Mono a diglyceridy mastných kyselín sa vyrábajú z glycerínu. Môžu byť geneticky modifikované. Nachádzajú sa v zmesiach horkej čokolády, čipsoch, nízkokalorických krémoch a pudingoch.

E472a

Acetátové estery mono- a diglyceridov mastných kyselín

Acetic acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Acetátové estery mono- a diglyceridov mastných kyselín zlepšujú vzduchové vlastnosti receptúr s vysokým obsahom tuku. Používajú sa ako nátery na mäsové výrobky, orechy a ovocie. Zlepšujú vzhľad potravín a predlžujú ich trvanlivosť.

E472b

Laktátové estery mono- a diglyceridov mastných kyselín

Lactic acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Laktátové estery mono- a diglyceridov mastných kyselín sa často používajú ako prísady do potravín s vysokým obsahom tuku. Nachádzajú sa v arašidovom masle, zmrzline, makarónoch, rezancoch a výrobkoch zo zemiakov.

E472c

Citrátové estery mono- a diglyceridov mastných kyselín

Citric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Ako emulgátory sa používajú citrátové estery mono- a diglyceridov mastných kyselín. V mnohých prípadoch sa používajú ako náhrada lecitínu. Povolené je aj ich použitie v dojčenskej výžive.

E472d

Tartrátové estery mono- a diglyceridov mastných kyselín

Tartaric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Tartrátové estery mono- a diglyceridov mastných kyselín sa získavajú z kyseliny octovej, mliečnej, vínnej a citrónovej. Mastné kyseliny sú väčšinou rastlinného pôvodu, ale môžu byť aj živočíšneho pôvodu.

E472e

Tartrát mono- a diacetylestery mono- a diglyceridov mastných kyselín

Mono- and diacetyl tartaric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo Neškodná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Tartrát mono- a diacetylestery mono- a diglyceridov mastných kyselín sú emulgátory široko používané v pečení. Nájdete ich v chlebe (hlavne ražnom), sušienkach a šalátových dresingoch. Používajú sa na spevnenie cesta.

E472f

Zmes acetátových a tartrátových esterov mono- a diglyceridov mastných kyselín

Mixed acetic and tartaric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Zmes acetátových a tartrátových esterov mono- a diglyceridov mastných kyselín pozostáva z esterov glycerolu s mastnými kyselinami živočíšnych tukov, kyseliny octovej a kyseliny vínnej. Môže obsahovať malé množstvo voľného glycerolu. Nachádza sa v spracovanom chlebe.

E472g

Sukcinylované monoglyceridy

Succinylated monoglycerides

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Sukcinylované monoglyceridy sú zmesou esterov kyseliny jantárovej a mono- a diglyceridov získaných sukcinyláciou produktu.

E473

Sacharózové estery mastných kyselín

Sucrose esters of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Sacharózové estery mastných kyselín sa vyrábajú z glycerolu a prírodných mastných kyselín. Vo väčšine prípadov sú rastlinného pôvodu. Nachádzajú sa v margarínoch, majonézach, polievkach a mliečnych dezertoch. Používajú sa aj ako ovocné polevy.

E474

Sacharózové glyceridy

Sucroglycerides

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Sacharózové glyceridy sa často nachádzajú v mliečnych nápojoch a mliečnych výrobkoch. Pôsobia ako emulgátor, stabilizátor a zahusťovadlo. Pridávajú sa aj do liehovín.

E475

Polyglycerolové estery mastných kyselín

Polyglycerol esters of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polyglycerolestery mastných kyselín sú kombináciou polyglycerolu a prírodných tukov. Často sa pridávajú do liekov. Vďaka svojej viskozite sa môžu miešať s rastlinnými olejmi.

E476

Polyglycerolpolyricínoleát

Polyglycerol polyricinoleate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polyglycerolpolyricínoleát sa často používa v kombinácii s lecitínom. Vegetariáni by mali brať do úvahy fakt, že E476 často obsahuje aj živočíšne tuky. Používa sa na zlepšenie tekutých vlastností tekutej čokolády.

E477

Propylénglykolestery mastných kyselín

Propane-1,2-diol esters of fatty acids, propylene glycol esters of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Propylénglykolestery mastných kyselín sú kombináciou propándiolu a prírodných tukov. Väčšinou sú rastlinného pôvodu. Používajú sa pri príprave pekárenských výrobkov.

E478

Laktylované estery glycerolu a propán-1 mastných kyselín

Lactylated fatty acid esters of glycerol and propane-1

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Laktylované estery glycerolu a propán-1 mastných kyselín sú zvyčajne rastlinného pôvodu, ale môžu byť aj živočíšneho pôvodu. Používajú sa v pekárenských výrobkoch.

E479b

Tepelne oxidovaný sójový olej, interagujúci s mono- a diglyceridmi mastných kyselín

Thermally oxidized soya bean oil interacted with mono- and diglycerides of fatty acids

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Tepelne oxidovaný sójový olej, ktorý interaguje s mono- a diglyceridmi mastných kyselín, sa nachádza v margarínoch a olejoch na vyprážanie. Môže spôsobiť zmeny v pečeni a štítnej žľaze. Môže byť geneticky modifikovaný.

E480

Dioktylsulfosukcinát sodný

Dioctyl sodium sulphosuccinate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Dioktylsulfosukcinát sodný je biela voskovitá pevná látka, ktorá je rozpustná v mnohých kvapalinách a používa sa ako emulgátor..

E481

Stearoyl-2-laktylát sodný

Sodium stearoyl-2-lactylate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Stearoyl-2-laktylát sodný sa nachádza v pekárskych kvasniciach. Nachádza sa v chlebe a mnohých ďalších výrobkoch, ako sú palacinky, vafle, cereálie a cestoviny.

E482

Stearoyl-2-laktylát vápenatý

Calcium stearoyl-2-lactylate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Stearoyl-2-laktylát vápenatý sa nachádza v dehydrovaných zemiakoch (prípravok na pyré). Je bezpečný aj pre jedincov, ktorí netolerujú mlieko. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E483

Stearyltartrát

Stearyl tartrate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Podľa štúdií na zvieratách sa stearyltartrát v tele zle vstrebáva. Nehromadí sa v tkanivách. Jeho používanie je v Austrálii zakázané, pretože sa predpokladá, že je karcinogénny.

E484

Stearylcitrát

Stearyl citrate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Stearylcitrát sa získava z rastlinného alebo živočíšneho tuku. Je to krémová, olejovitá látka používaná ako emulgátor. Nachádza sa aj v koláčových zmesiach.

E485

Stearoyl fumarát sodný

Sodium stearoyl fumarate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Stearoylfumarát sodný je organická zlúčenina vytvorená spojením kyseliny stearovej a kyseliny fumarovej s hydroxidom sodným. Používa sa ako emulgátor.

E486

Stearoyl fumarát vápenatý

Calcium stearoyl fumarate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Stearoyl fumarát vápenatý je organická zlúčenina, ktorú možno rozpoznať ako biely alebo mierne žltý prášok. Používa sa ako emulgátor a prostriedok na úpravu múky.

E487

Laurylsulfát sodný

Sodium laurylsulphate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Laurylfosfát sodný je povrchovo aktívna látka krémovej farby. Je to hustá kvapalina používaná ako emulgátor. Nachádza sa v zmrzline.

E488

Etoxylované mono- a diglyceridy

Ethoxylated Mono-and Di-Glycerides

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Etoxylované mono- a diglyceridy sú povrchovo aktívne látky rozpustné v tukoch používané ako emulgátory. Nachádzajú sa v mnohých produktoch.

E489

Metylglukozid, ester kokosového oleja

Methyl-glucoside-coconut oil ester

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Metylglukozid, ester kokosového oleja je organická zlúčenina získaná z kokosového oleja. Používa sa ako detergent, emulgátor a dochucovadlo v potravinách.

E490

Propán-1,2-diol

Propane-1,2-diol

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Propán-1,2-diol je organická zlúčenina uznávaná ako viskózna kvapalina bez chuti. Má antimikrobiálne vlastnosti.

E491

Sorbitan monostearát

Sorbitan monostearate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Neškodná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Sorbitan monostearát je rozpustný vo väčšine organických rozpúšťadiel. Používa sa v jemných pekárenských výrobkoch. Môže pôsobiť dráždivo, ale iné vedľajšie účinky nie sú známe.

E492

Sorbitan tristearát

Sorbitan tristearate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Sorbitan tristearát sa nachádza v pečive, polevách a poťahoch. Často býva prísadou do žuvačiek a čokolády. Nachádza sa v sušienkach.

E493

Sorbitan monolaurát

Sorbitan monolaurate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Sorbitan monolaurát sa používa na úpravu kryštalizácie tukov. Nachádza sa v pečive, polevách a poťahoch. Často sa pridáva do ovocných a bylinných koncentrátov.

E494

Sorbitan monooleát

Sorbitan monooleate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Sorbitan monooleát je lipofilná povrchovo aktívna látka. Používa sa ako emulgátor v kombinácii s polysorbátmi. Nachádza sa v žuvačkách, koncentrovaných tekutých čajoch a emulgovaných omáčkach.

E495

Sorbitan monopalmitát

Sorbitan monopalmitate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Sorbitan monopalmitát je polysorbát používaný ako emulgátor. Nachádza sa v pečive a nátierkach, ako je džem. Pridáva sa aj do proteínov, ktoré sa pridávajú do nápojov.

E496

Sorbitan trioleát

Sorbitan trioleate

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Sorbitan trioleát sa používa ako prísada do tavených syrov, nátierok, dezertov, spracovaného ovocia, sušenej zeleniny a pod.

E497

Polyoxypropylén polyoxyetylénové polyméry

Polyoxypropylene-polyoxyethylene polymers

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Polyoxypropylén polyoxyetylénové polyméry sú neiónové povrchovo aktívne látky používané ako emulgátory, zahusťovadlá, želírujúce činidlá a stabilizátory v potravinách.

E498

Parciálne polyglycerolestery polykondenzovaných mastných kyselín ricínového oleja

Partial polyglycerol esters of polycondensed fatty acids of castor oil

Emulgátor/stabilizátor/zhusťovadlo

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Parciálne polyglycerolestery polykondenzovaných mastných kyselín ricínového oleja sú kombináciou polyglycerolu a ricínového oleja. Používajú sa ako emulgátor v čokoláde a pridávajú sa aj do šalátových dresingov.

E500

Uhličitan sodný

Sodium carbonate:

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Uhličitan sodný je sodná soľ kyseliny uhličitej. Je známa aj ako sóda na pranie. Používa sa pri výrobe piva, nealkoholických nápojov, sýtených nápojov a rezancov.

E501

Uhličitan draselný

Potassium carbonate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Uhličitan draselný sa používa v pekárenských výrobkoch, nealkoholických nápojoch, kakau, mede a víne. Komerčne sa získava elektrolýzou chloridu draselného. Je to regulátor kyslosti.

E503

Uhličitan amónny

Ammonium carbonates

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Uhličitan amónny je tiež známy ako pekársky amoniak. Pre komerčné využitie sa vyrába zahrievaním zmesi chloridu amónneho a kriedy. Nachádza sa v syroch, želé, konzervovanom ovocí a zelenine.

E504

Uhličitan horečnatý

Magnesium carbonate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Uhličitan horečnatý je prírodný materiál, ktorý sa získava synteticky na komerčné využitie. Nachádza sa v múke, chlebe a inom pečive. Vo vysokých koncentráciách pôsobí ako laxatívum.

E505

Uhličitan železnatý

Ferrous carbonate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Uhličitan železnatý je hnedý alebo červenkastý prášok používaný na obohatenie potravín obsahujúcich železo, ako aj regulátor kyslosti.

E507

Kyselina chlorovodíková

Hydrochloric acid

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina chlorovodíková sa vyrába pridaním plynného chlorovodíka do vody. Kyselina je veľmi žieravá a silná minerálna kyselina. Vo svojej prirodzenej forme sa nachádza v žalúdku, preto je známa aj ako žalúdočná kyselina.

E508

Chlorid draselný

Potassium chloride

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Chlorid draselný je prírodná minerálna soľ pozostávajúca z chlóru a draslíka. Komerčne sa získava zo slanej vody. Vo veľkých dávkach je toxický, pretože môže spôsobiť zástavu srdca.

E509

Chlorid vápenatý

Calcium chloride

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Chlorid vápenatý možno získať z vápenca alebo z morskej a kamennej soli. Používa sa ako elektrolyt v športových nápojoch a často ako konzervačná látka v potravinách. Nachádza sa aj v tavených syroch.

E510

Chlorid amónny

Ammonium chloride, ammonia solution

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Chlorid amónny je prírodná minerálna soľ. Používa sa ako regulátor kyslosti a na dochutenie potravín. Nachádza sa v pive a v potravinách s nízkym obsahom soli.

E511

Chlorid horečnatý

Magnesium chloride

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Chlorid horečnatý je prírodná minerálna soľ. Komerčne sa získava z morskej vody. Používa sa ako stabilizátor a činidlo na zachovanie farby v potravinách. Môže pôsobiť ako preháňadlo.

E512

Chlorid cínatý

Stannous chloride

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Chlorid cínatý sa vyrába z chloridu vápenatého. Používa sa ako redukčné činidlo a činidlo na zachovanie farby v potravinách. Nachádza sa v polievkach, želé, zmrzlinách, šumivom víne, smotane, mlieku, jogurte a v laxatívach.

E513

Kyselina sírová

Sulfuric acid

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina sírová je prírodná a silná minerálna kyselina. Komerčne sa vyrába oxidáciou oxidu siričitého v prítomnosti vody. Používa sa ako regulátor kyslosti v potravinárskom priemysle. Nachádza sa v pive.

E514

Síran sodný

Sodium sulfates:

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Sírany sodné sú sodné soli kyseliny sírovej, čo je silná prírodná minerálna kyselina. Používajú sa ako protihrudkujúca látka v potravinách. Nachádzajú sa v pekárenských výrobkoch a cukrovinkách.

E515

Síran draselný

Potassium sulfates:

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Síran draselný sú minerálne látky, ktoré sú v prírode vzácne. Komerčne sa vyrábajú zmiešaním chloridu draselného s kyselinou sírovou. Používajú sa ako regulátor kyslosti v pivovarníctve.

E516

Síran vápenatý

Calcium sulfate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Síran vápenatý je pevná biela látka, ktorá sa nachádza aj v sadre. Používa sa ako živina pre kvasnice v chlebe a ako doplnok vápnika. Nachádza sa v mäse, obilninách a zelenine.

E517

Síran amónny

Ammonium sulfate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Síran amónny je anorganická chemická zlúčenina. Rozoznáva sa ako drobné granule, ktoré sú rozpustné vo vode. Nachádza sa v chlebe, pive a bielkovinách.

E518

Síran horečnatý

Magnesium sulfate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Síran horečnatý je chemická zlúčenina uznávaná ako biela kryštalická pevná látka. Je známa ako Epsomská soľ. Používa sa na liečebné účely. Môže byť použitý ako doplnok stravy.

E519

Síran meďnatý

Copper sulfate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Zakázané.

Síran meďnatý je minerálna soľ, ktorá sa prirodzene nachádza v mäse, obilninách a zelenine. Používa sa v poľnohospodárstve a chove zvierat. Môže sa použiť aj ako minerálny doplnok v dojčenskej výžive.

E520

Síran hlinitý

Aluminium sulfate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Síran hlinitý sa používa na čistenie pitnej vody a čističiek odpadových vôd a ako regulátor kyslosti v niektorých potravinách. Nachádza sa v morských riasach, múke a škrobe. Brzdí vstrebávanie vitamínu B.

E521

Síran hlinitý sodný

Aluminium sodium sulfate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Síran hlinitý sodný sa získava zo síranu hlinitého. Používa sa ako regulátor kyslosti a bielidlo v potravinách. Nachádza sa v kakaových výrobkoch, kyslej smotane, konzervovanej zelenine a džemoch. Brzdí vstrebávanie vitamínu B.

E522

Síran hlinitý draselný

Aluminium potassium sulfate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Síran hlinitý a draselný sa používa ako regulátor kyslosti v potravinách. Nachádza sa v prášku do pečiva. Brzdí vstrebávanie vitamínu B v tele. Vo vysokých koncentráciách môže ovplyvniť normálnu činnosť pečene.

E523

Síran hlinitoamónny

Aluminium ammonium sulfate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Síran hlinitoamónny sa pripravuje reakciou síranu amónneho so síranom hlinitým. Nachádza sa v nakladanej zelenine, morských riasach, dezertoch na báze vajec a iných potravinách. Môže ovplyvniť funkciu pečene.

E524

Hydroxid sodný

Sodium hydroxide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Hydroxid sodný je biela pevná látka používaná v potravinárskom priemysle ako regulátor kyslosti. Nachádza sa v kakaových výrobkoch, kyslých smotanách, džemoch, želé a konzervovanom ovocí.

E525

Hydroxid draselný

Potassium hydroxide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Hydroxid draselný je pevná biela látka vyrábaná komerčne elektrolýzou chloridu draselného. Je to silná zásada používaná ako regulátor kyslosti v potravinách. Nachádza sa v syroch.

E526

Hydroxid vápenatý

Calcium hydroxide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Hydroxid vápenatý je biely prášok alebo bezfarebná kvapalina. Je to silná zásada používaná ako regulátor kyslosti v potravinách. Používa sa v pekárenských a kakaových výrobkoch.

E527

Hydroxid amónny

Ammonium hydroxide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Hydroxid amónny je roztok amoniaku vo vode. Je to silná zásada používaná v potravinách ako regulátor kyslosti. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E528

Hydroxid horečnatý

Magnesium hydroxide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Hydroxid horečnatý je anorganická zlúčenina, ktorú možno rozpoznať ako biely pevný prášok. Je bez zápachu a nerozpustný vo vode. Používa sa ako regulátor kyslosti.

E529

Oxid vápenatý

Calcium oxid

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Oxid vápenatý je regulátorom kyslosti v niektorých potravinách. Nachádza sa v mäsových konzervách, detskej výžive na báze obilia, mliečnych nápojoch, ovocných šťavách a doplnkoch výživy.

E530

Oxid horečnatý

Magnesium oxide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Oxid horečnatý sa používa ako regulátor kyslosti v potravinách. Často sa používa aj ako vitamínový doplnok. Nachádza sa v pečive, mliečnych výrobkoch a konzervovanom hrášku. Vo vysokých koncentráciách pôsobí ako laxatívum.

E535

Ferokyanid sodný

Sodium ferrocyanide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Ferokyanid sodný sa používa ako prostriedok proti spekaniu. Má výraznú žltú farbu. Použitie je obmedzené do 25 mg/kg telesnej hmotnosti.

E536

Ferokyanid draselný

Potassium ferrocyanide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Vo výskume.

Synteticky.

Povolené.

Ferokyanid draselný sa používa ako prostriedok proti spekaniu. Je to modré. Používa sa vo víne na odstránenie medi z hrozna. Prijateľný denný príjem je do 25 mg/kg telesnej hmotnosti.

E537

Hexakyanomanganát železnatý

Ferrous hexacyanomanganate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Hexakyanomanganát železitý sa používa ako prísada do potravín ako protihrudkujúca látka. Používa sa v práškovom cukre.

E538

Ferokyanid vápenatý

Calcium ferrocyanide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Ferokyanid vápenatý je žltý. Používa sa ako prostriedok proti spekaniu. Prijateľný denný príjem je do 25 mg/kg telesnej hmotnosti.

E539

Tiosíran 

Sodium thiosulphate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Tiosíran sodný sa vyrába z kvapalných odpadových produktov sulfidu sodného. Vyskytoval sa v zemiakoch a zemiakových výrobkoch. Má veľa nežiaducich vedľajších účinkov.

E540

Difosforečnan vápenatý

Dicalcium diphosphate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Difosforečnan vápenatý je minerálna soľ používaná ako stabilizátor, regulátor kyslosti a emulgátor. Používa sa v mnohých výrobkoch vrátane sójového mlieka.

E541

Fosforečnan hlinitý sodný

Sodium aluminium phosphate, acidic

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Fosforečnan hlinitý je vyrobený z hliníka, kyseliny fosforečnej a hydroxidu sodného. Môže znížiť vstrebávanie vápnika a fosforu v tele. Prijateľný denný príjem je do 0,6 mg/kg telesnej hmotnosti.

E542

Kostný fosfát

Bone phosphate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Kostný fosfát je prírodná zlúčenina, ktorá sa vyrába z kostných zvyškov. Používa sa ako zdroj fosforu vo vitamínových doplnkoch. Je dostupný aj ako plnivo v tabletách.

E543

Polyfosforečnan vápenatý

Calcium sodium polyphosphate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Polyfosforečnan sodno-vápenatý je heterogénna zmes vápenatých a sodných solí kyseliny polyfosforečnej. Je nerozpustný vo vode, ale je rozpustný v kyslom prostredí. Nachádza sa v sójovom mlieku, paštétach, spracovanom mäse, zmrzlinách a pive.

E544

Polyfosfát vápenatý

Calcium polyphosphate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Polyfosforečnan vápenatý je heterogénna zmes vápenatých solí polyfosforečných kyselín. Je bez zápachu, nerozpustný vo vode a rozpustný v kyslom prostredí. Nachádza sa v sójovom mlieku, paštéte, pive a iných výrobkoch.

E545

Polyfosfát amónny

Ammonium polyphosphate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Polyfosforečnan amónny je anorganická soľ kyseliny polyfosforečnej a amoniaku. Je nerozpustný vo vode, ale je rozpustný v kyslom prostredí. Nachádza sa v esenciálnych olejoch, sladidlách a pudingových zmesiach.

E550

Kremičitan sodný

Sodium silicates

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Kremičitan sodný je bezfarebná alebo biela zlúčenina. V minulosti sa používal ako konzervant vajec. Vajcia tak mohli vydržať čerstvé až päť mesiacov.

E551

Oxid kremičitý

Silicon dioxide

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Oxid kremičitý je najrozšírenejším minerálom v zemskej kôre. Používa sa ako protihrudkujúca látka a ako vitamínový doplnok. Nachádza sa v pive a sladkostiach.

E552

Kremičitan vápenatý

Calcium silicate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kremičitan vápenatý je chemická zlúčenina, ktorá vzniká reakciou oxidu vápenatého a oxidu kremičitého. Rozoznáva sa ako biely prášok používaný ako protihrudkujúca látka.

E553a

Kremičitan vápenatý

Magnesium silicate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kremičitan horečnatý sa vyrába zo síranu horečnatého a kremičitanu sodného. Používa sa v mnohých suchých výrobkoch. Najčastejšie sa používa v kozmetickom priemysle.

E553b

Mastenec

Talc

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Nebezpečná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Mastenec je zlúčenina vytvorená z kremičitanových solí horčíka. Je to jeden z najsilnejších zemských minerálov. Používa sa ako protihrudkujúca látka v potravinách. Nachádza sa aj v liekoch.

E554

Kremičitan hlinitý sodný

Sodium aluminium silicate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Nebezpečná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kremičitan hlinitý je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina, ktorá môže byť bezfarebná, biela, modrá, žltá alebo oranžová. Používa sa ako protihrudkujúca látka v potravinách. Nachádza sa vo výrobkoch s cukrom.

E555

Kremičitan hlinitodraselný

Potassium aluminium silicate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kremičitan hlinitodraselný je prírodná zlúčenina, ktorá môže obsahovať aj vodu. Používa sa ako protihrudkujúca látka v potravinách. Nachádza sa aj v soli.

E556

Kremičitan vápenatý hlinitý

Calcium aluminium silicate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Nebezpečná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kremičitan hlinitý a vápenatý je biela alebo bezfarebná zlúčenina, ktorá môže obsahovať aj vodu. Používa sa ako protihrudkujúca látka v potravinách. Nachádza sa v slaných a sladkých výrobkoch.

E557

Kremičitan zinočnatý

Zinc sillicate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Kremičitan zinočnatý sa používa ako protihrudkujúca látka v potravinách. Jeho použitie je veľmi obmedzené. Najčastejšie sa pridáva do suchých produktov.

E558

Bentonit

Bentonite

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Bentonit je nečistý íl. Používa sa ako protihrudkujúca látka a ako emulgátor v potravinách. Nachádza sa v cukre, mede, pive, víne a minerálnej vode.

E559

Kremičitan hlinitý

Aluminium silicate (Kaolin)

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kremičitan hlinitý je minerál, ktorý možno rozpoznať ako biely prášok. Používa sa ako protihrudkujúca látka v potravinách. Často sa používa ako antacidum.

E560

Kremičitan draselný

Potassium silicate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Kremičitan draselný je draselná soľ kyseliny kremičitej. Je rozpustný vo vode a používa sa ako protihrudkujúca látka v potravinách.

E561

Vermikulit   Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Vermikulit je minerál, ktorý pôsobením tepla expanduje. V niektorých prípadoch môže byť kontaminovaný azbestom, keď sa získava z rudy.

E562

Sepiolit

Sepiolite

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Sepiolit je ílový minerál, komplexný kremičitan horečnatý. Môže obsahovať azbest. Ak azbest nie je prítomný, sépiolit možno nahradiť azbestom.

E563

Sepiolitická hlina   Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Sepiolitový íl je hydratovaný kremičitan horečnatý sedimentárneho pôvodu, ktorý obsahuje najmenej 40 % sépiolitu. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E565

Lignosulfonát

Lignosulphonates

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Lignosulfonát je vyrobený z dreva. Používa sa ako spojivo a koagulant. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E566

Natrolit-fonolit

Natrolite-phonolite

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Natrolit-fonolit je prírodná zmes kremičitanov hlinitých, alkálií, natrolitu a iných látok. Používa sa ako spojivo a koagulant.

E570

Mastné kyseliny

Fatty acids

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Mastné kyseliny sú prírodné nasýtené mastné kyseliny. Používajú sa v potravinách ako protihrudkujúce a penivé látky. Nachádzajú sa aj v žuvačkách.

E572

Stearan horečnatý, stearan vápenatý

Magnesium stearate, Calcium stearate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Stearan horečnatý a stearan vápenatý sú horečnaté a vápenaté soli kyseliny stearovej. Používajú sa ako riedidlá pri príprave liekov, prostriedok proti zahusťovaniu a emulgátor. Sú dostupné v kapsulách a tabletách.

E574

Kyselina glukónová

Gluconic acid

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Kyselina glukónová sa prirodzene vyskytuje v ovocí, mede a víne. Vzniká bakteriálnou fermentáciou zdroja sacharidov. Prijateľný denný príjem je do 50 mg/kg telesnej hmotnosti.

E575

δ-glukonolaktón

Glucono-delta-lactone

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

δ-Glukonolaktón je prírodný ester kyseliny glukónovej vyrábaný fermentáciou glukózy. Používa sa ako regulátor kyslosti a môže sa použiť aj na dochutenie potravín.

E576

Glukonát sodný

Sodium gluconate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Glukonát sodný je sodná soľ kyseliny glukónovej. Používa sa aj ako kvasinková živina. Prijateľný denný príjem je do 50 mg/kg telesnej hmotnosti.

E577

Glukonát draselný

Potassium gluconate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Glukonát draselný je draselná soľ kyseliny glukónovej. Nachádza sa v ovocí, mede, čaji a víne. Používa sa aj ako doplnok železa.

E578

Glukonát vápenatý

Calcium gluconate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Glukonát vápenatý je vápenatá soľ kyseliny glukónovej. Je rozpustný vo vode. Používa sa ako regulátor kyslosti, základ umelého sladidla a prídavok minerálov v strave.

E579

Glukonát železnatý

Ferrous gluconate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Glukonát železnatý je železná soľ kyseliny glukónovej. Používa sa tiež ako farbivo a doplnok železa v potravinách. Používa sa ako zdroj železa v doplnkoch stravy.

E580

Glukonát horečnatý

Magnessium gluconate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Glukonát horečnatý je horečnatá soľ kyseliny glukónovej, ktorá sa nachádza v ovocí, mede, čaji a víne. Používa sa ako regulátor kyslosti a je súčasťou dojčenskej výživy.

E585

Laktát železnatý

Ferrous lactate

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Laktát železnatý je železná soľ kyseliny mliečnej, ktorá je prírodnou kyselinou. Používa sa ako regulátor kyslosti. Prijateľný denný príjem je do 0,8 mg/kg telesnej hmotnosti.

E586

4-hexylrezorcinol

4-Hexylresorcinol

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

4-hexylresorcinol je chemická zlúčenina s anestetickými, antiseptickými a inými účinkami. Často sa pridáva do produktov osobnej hygieny a starostlivosti o pleť.

E598

Syntetické hlinitany vápenaté

Synthetic calcium aluminates

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Syntetické hlinitany vápenaté sa syntetizujú v sušiarni. Používajú sa len ako prísada do krmiva pre zvieratá.

E599

Perlit

Perlite

Protihrudkujúca látka/regulátor kyslosti.

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Perlit je biely minerálny prášok. Používa sa na filtrovanie kvapalín vo farmaceutickom priemysle, ale nachádza sa aj v potravinárskom a nápojovom priemysle.

E620

Kyselina glutámová

Glutamic acid

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyselina glutámová je zvýrazňovač chuti a často sa používa ako náhrada soli. Je prítomný v živočíšnych a rastlinných bielkovinách. Deti by sa tomu mali vyhýbať.

E621

Glutaman sodný

Monosodium glutamate

Zvýrazňovač chuti

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Glutamát sodný je zvýrazňovač chuti získaný fermentáciou z melasy. Je to bežná náhrada soli. U astmatických pacientov môže spôsobiť vedľajšie účinky.

E622

Glutamát draselný

Monopotassium glutamate

Zvýrazňovač chuti

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Glutamát draselný je zvýrazňovač chuti a náhrada soli. Vo väčšom množstve môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, hnačku, kŕče v bruchu. Nachádza sa v potravinách, ktoré nemajú vysoký obsah sodíka.

E623

Diglutamát vápenatý

Calcium diglutamate

Zvýrazňovač chuti

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Diglutamát vápenatý je náhrada soli a zvýrazňovač chuti. Ide o vápenatú soľ kyseliny glutámovej, takže môže byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu.

E624

Glutaman amónny

Monoammonium glutamate

Zvýrazňovač chuti

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Glutamát amónny je amónna soľ kyseliny glutámovej. Môže byť živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Používa sa ako zvýrazňovač chuti a ako náhrada soli.

E625

Diglutaman horečnatý

Magnesium diglutamate

Zvýrazňovač chuti

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Diglutamát horečnatý je horečnatá soľ kyseliny glutámovej. Môže byť Ratslin alebo živočíšneho pôvodu. Používa sa ako zvýrazňovač chuti a ako náhrada soli.

E626

Kyselina guanylová

Guanylic acid

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyselina guanylová je neoddeliteľnou súčasťou každého živého tvora. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe, ale konzumácia sa neodporúča. Nachádza sa najmä v mäsových výrobkoch a konzervách.

E627

Guanylát sodný

Disodium guanylate, sodium guanylate

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Guanylát sodný je prírodný zvýrazňovač chuti. Je to sodná soľ kyseliny guanylovej. Jeho použitie sa neodporúča, pretože nie sú k dispozícii dostatočné údaje o jeho bezpečnosti.

E628

Guanylát draselný

Dipotassium guanylate

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Guanylát draselný je draselná soľ kyseliny guanylovej. Používa sa ako prírodný zvýrazňovač chuti. Jeho použitie sa neodporúča, pretože nie sú k dispozícii dostatočné údaje o jeho bezpečnosti.

E629

Guanylát vápenatý

Calcium guanylate

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Guanylát vápenatý je vápenatá soľ kyseliny guanylovej. Je to prírodný zvýrazňovač chuti. Nie je dostatok údajov o jeho bezpečnosti, preto sa konzumácia neodporúča.

E630

Kyselina inozínová

Inosinic acid

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyselina inozínová môže byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Je neoddeliteľnou súčasťou každého živého tvora. Ľudia, ktorí majú čo do činenia s dnou, by sa mali vyhnúť aditívu.

E631

Inozinát sodný

Disodium inosinate

Zvýrazňovač chuti

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Inozinát sodný je prírodný zvýrazňovač chuti rastlinného pôvodu. Je to sodná soľ kyseliny inozínovej. Použitie sa neodporúča.

E632

Inozinát draselný

Dipotassium inosinate

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Inozinát draselný je draselná soľ kyseliny inozínovej. Je to prírodný zvýrazňovač chuti. Použitie sa neodporúča kvôli nedostatku údajov.

E633

Inozinát vápenatý

Calcium inosinate

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Inozinát vápenatý je vápenatá soľ kyseliny inozínovej. Je to vápenatá soľ kyseliny inozínovej. Použitie sa neodporúča kvôli nedostatku údajov.

E634

5'-ribonukleotidy vápnika

Calcium 5'-ribonucleotides

Zvýrazňovač chuti

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Vápnikové 5'-ribonukleotidy sa získavajú izoláciou z rastlín alebo zvierat. Užívaniu by sa mali vyhýbať ľudia s dnou. Vedľajšie účinky užívania sú inak neznáme.

E635

Sodné 5'-ribonukleotidy

Disodium 5'-ribonucleotides

Zvýrazňovač chuti

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Sodné 5'-ribonukleotidy sa získavajú izoláciou z rastlín alebo zvierat. Ľudia s dnou by sa mali vyhnúť používaniu tejto prísady. Použitie aditíva sa neodporúča kvôli nedostatku údajov.

E636

Maltol

Maltol

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Maltol sa vyrába z kôry smrekovca, borovicovej kôry alebo čakanky. Dá sa vyrobiť aj synteticky.

E637

Etylmaltol

Ethyl maltol

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Etylmaltol sa získava z maltolu. Ide o prísadu, ktorá je v EÚ zakázaná. Ďalšie informácie nie sú známe.

E640

Glycín a jeho sodná soľ

Glycine and its sodium salt

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Glycín a jeho sodná soľ môžu byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Je to neesenciálna aminokyselina, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou každého živého organizmu. Má sladkú chuť.

E641

L-leucín

L-Leucine

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

L-leucín je aminokyselina používaná ako zvýrazňovač chuti. Nájdeme ho vo výživových doplnkoch pre kulturistov.

E642

Lyzín hydrochlorid

Lysine hydrochloride

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Lyzín hydrochlorid je esenciálna aminokyselina, ktorú telo nevyhnutne potrebuje na rast a obnovu tkaniva. Je vo forme prášku. Používa sa ako zvýrazňovač chuti a ako doplnok stravy.

E650

Octan zinočnatý

Zinc acetate

Zvýrazňovač chuti

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Octan zinočnatý je umelý regulátor kyslosti a zvýrazňovač chuti. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe. Nachádza sa v žuvačkách.

E900

Dimetylpolysiloxán

Dimethyl polysiloxane

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Dimetylpolysiloxán je známy svojimi viskóznymi a elastickými vlastnosťami. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe. Nachádza sa v dezertoch, nealkoholických nápojoch, cukríkoch a polievkach.

E901

Včelí vosk, biely a žltý

Beeswax, white and yellow

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Včelí vosk je prírodný prostriedok, ktorý umožňuje zabezpečiť hladký a lesklý povrch potravín. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe. Nachádza sa v čokoláde, pečive a iných potravinách.

E902

Sviečkový vosk

Candelilla wax

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Sviečkový vosk sa používa na vytvorenie hladkého povrchu potravín. Je to prírodný prostriedok proti spekaniu. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E903

Karnaubský vosk

Carnauba wax

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Karnaubský vosk je prírodný prostriedok, ktorý vytvára hladký a lesklý povrch potravín. Je nestráviteľné. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E904

Šelak

Shellac

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Šelak je prírodná živica používaná ako glazúra. Vyzerá ako jantár. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E905

Mikrokryštalický vosk

Microcrystalline wax

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Mikrokryštalický vosk sa pridáva do potravín ako droždie, sušené ovocie, sladkosti a nachádza sa aj vo vitamínových prípravkoch. Pôsobí ako laxatívum.

E905a

Minerálny olej

Mineral oil

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Minerálny olej je známy aj ako tekutý parafín. Je bezfarebný a bez chuti. Používa sa ako ochranný náter na čerstvé ovocie a zeleninu.

E905b

Petrolát

Petrolatum

Sladidlo/glazúra/extra

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Petrolatum je známe ako mäkký parafín. Je to bezfarebná alebo žltobiela zmes uhľovodíkov. Používa sa hlavne v produktoch osobnej starostlivosti.

E905c

Ropný vosk

Petroleum wax

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Ropný vosk je parafínový vosk, ktorý sa nachádza v povrchovo upravenom ovocí a zelenine, žuvačkách a kôre vyzretého syra.

E906

Benzoová guma

Gum benzoic

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Benzoová guma je polymér vyrobený z prírodných živíc. Používa sa ako bielidlo v potravinárskom priemysle. Viac informácií si môžete prečítať pod E210.

E907

Hydrogenovaný poly-1-decén

Hydrogenated poly-1-decene

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Hydrogenovaný poly-1-decén je v niektorých krajinách zakázaný. Používa sa ako glazúra na potraviny a často sa používa aj na zadržiavanie vlhkosti. Nachádza sa v cukríkoch..

E908

Ryžový vosk

Rice bran wax

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Ryžový vosk sa získava z ryžových otrúb. Používa sa v glazúrach, arómach a náteroch.

E909

Spermaceti vosk

Spermaceti wax

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Spermaceti vosk sa nachádza v určitom druhu veľrýb. Už nie je v predaji.

E910

Voskové estery

Wax esters

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Zakázané.

Voskové estery sú prirodzene sa vyskytujúca síra. Obsahujú aminokyseliny. Prirodzenými zdrojmi sú vaječné žĺtky, mäso, červená paprika, cesnak, cibuľa a brokolica.

E911

Metylestery mastných kyselín

Methyl esters of fatty acids

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Metylestery mastných kyselín sú organické estery pripravené z karboxylovej kyseliny. Nachádzajú sa v leštiacich prostriedkoch, príchutiach a náteroch.

E912

Estery kyseliny montánovej

Montanic acid esters

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Estery kyseliny montánovej sú prírodnou látkou používanou ako glazúra. Získavajú sa extrakciou z rastlinného vosku. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E913

Lanolín

Lanolin, sheep wool grease

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Lanolín sa získava z ovčej vlny. Je to mastný a žlto sfarbený vosk s nepríjemným zápachom. Často sa pridáva do kozmetických prípravkov.

E914

Oxidovaný polyetylénový vosk   Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Oxidovaný polyetylénový vosk je umelá látka používaná ako glazúra. Získava sa chemickou syntézou. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E915

Estery kolofónie

Esters of Colophane

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Estery kolofónie sa často pridávajú do žuvačiek. Používajú sa aj na dochutenie potravín. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E916

Jodičnan vápenatý

Calcium iodate

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Jodičnan vápenatý je prísada, ktorej používanie je v EÚ zakázané. Vedľajšie účinky aditíva nie sú známe.

E917

Jodičnan draselný

Potassium iodate

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Jodičnan draselný je v EÚ zakázaný. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E918

Oxid dusnatý

Nitrogen oxides

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Oxid dusnatý je plyn, ktorý po rozpustení vo vode vytvára kyseliny. Jeho použitie ako prísady nie je v EÚ povolené.

E920

L-cysteín

L-cysteine

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

L-cysteín je činidlo používané v procese spracovania múky. Je to neesenciálna aminokyselina, ktorá pozostáva z keratínu. Zlepšuje elasticitu a kvalitu cesta.

E921

L-cystín

L-cystine

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Zakázané.

L cystín sa rozkladá na L-cysteín, z ktorého sa môže syntetizovať glutatión, jeden z hlavných antioxidantov v tele. Používa sa ako čistiaci prostriedok na múku.

E922

Persíran draselný

Potassium persulphate

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Persíran draselný je silná, synteticky vyrobená chemikália používaná ako bielidlo na bielenie múky a na spevnenie cesta. Používa sa pri výrobe piva.

E923

Persíran amónny

Amonnium persulphate

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Persíran amónny je silná chemikália používaná ako bieliace činidlo. Nachádza sa v pekárenských výrobkoch a nealkoholických nápojoch. Je súčasťou medu.

E924

Bromičnan draselný

Potassium bromate

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Bromičnan draselný je vo veľkých množstvách toxický. Vedľajšie účinky nadmerného užívania zahŕňajú nevoľnosť, vracanie a hnačku. Často sa pridáva do múčnych výrobkov.

E924b

Bromičnan vápenatý

Calcium bromate

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Bromičnan vápenatý je silne oxidujúca, synteticky vyrobená chemikália používaná ako bielidlo na bielenie múky. Umožňuje rýchlejšie kysnutie cesta.

E925

Chlór

Chlorine

Sladidlo/glazúra/extra

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky alebo prírodne.

Zakázané.

Chlór je často spájaný s vodou. Pridáva sa do bazénovej vody, pretože ničí mikroorganizmy. Je karcinogénny, preto sa jeho užívanie neodporúča.

E926

Oxid chloričitý

Chlorine dioxide

Sladidlo/glazúra/extra

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Pre oxid chloričitý platí to isté ako pre chlór. Ide o podozrivú karcinogénnu zlúčeninu. Jeho použitie ako prísady sa neodporúča a v niektorých krajinách je zakázané.

E927a

Azodikarbonamid

Azodicarbonomide

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Azodikarbonamid je odvodený od karbamidu. Používa sa na povrchovú úpravu ovocia a zeleniny, žuvačiek, bonbónov, čokolády a vyzretých syrov.

E927b

Karbamid

Carbamide

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Karbamid je látka vyrábaná komerčne z amoniaku a oxidu uhličitého. Pridáva sa do žuvačiek.

E928

Benzolylperoxid   Sladidlo/glazúra/extra

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Benzolylperoxid sa používa na bielenie karotenoidov. Jeho užívaniu by sa mali vyhýbať astmatici. Vedľajšie účinky užívania sú inak neznáme.

E929

Peroxid acetónu

Acetone peroxide

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Zakázané.

Peroxid acetónu je silná chemikália používaná ako bieliace činidlo. Vyrába sa z peroxidu vodíka a acetónu. Nachádza sa v chlebe.

E930

Peroxid vápenatý

Calcium peroxide

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Peroxid vápenatý je silná chemikália používaná ako činidlo na bielenie múky. Umožňuje cesto dozrieť. Nachádza sa v zrejúcich syroch.

E938

Argón

Argon

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Argón je zemný plyn, ktorý sa často používa na balenie. Používa sa pri výrobe biopotravín. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E939

Hélium

Helium

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Hélium je prírodný plyn používaný na balenie potravín. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe. Zabraňuje strate farby a vône potravín.

E940

Dichlórdifluórmetán

Dichloroddifluoromethane

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Dichlórdifluórmetán je synteticky vyrobený plyn, ktorý nie je reaktívny. Je netoxický. Pôsobí ako aerosólový dispergátor a tekutý mraziaci prostriedok.

E941

Dusík

Nitrogen

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Dusík je prírodný plyn používaný na balenie potravín. Používa sa pri výrobe biopotravín. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E942

Oxid dusnatý (I)

Nitrous oxide

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Oxid dusnatý je sladko voňajúci plyn, ktorý má omamné účinky. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe. Používa sa do dávkovačov so sladkou smotanou.

E943a

Bután

Butane

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Bután je zemný plyn bez zápachu. Získava sa zo zemného plynu a ropy. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E943b

Izobután

Iso-butane

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Izobután je prírodný plyn bez známych vedľajších účinkov. Používa sa podobným spôsobom ako bután.

E944

Propán

Propane

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Propán je zemný plyn. Získava sa zo zemného plynu a ropy. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E945

Chlórpentafluórmetán

Chloropentafluoromethane

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Chlórpentafluórmetán sa kedysi používal ako chladivo. V mnohých krajinách bol zakázaný kvôli poškodzovaniu ozónovej vrstvy. Používa sa do syrov a želé.

E946

Oktafluórcyklobután

Octafluorocyclobutane

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Oktafluórcyklobután sa používa ako chladivo a leštidlo. Nachádza sa v želé, surovom mäse a umelo sladených konzervách.

E948

Kyslík

Oxygen

Sladidlo/glazúra/extra

Neškodná prísada.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Kyslík sa používa ako zemný plyn na balenie potravín. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe. Často sa vyskytuje v kombinácii s oxidom uhličitým.

E949

Vodík

Hydrogen

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Vodík je výbušný plyn, ktorý sa používa v potravinárskom priemysle ako pomocný prostriedok – pri procese hydrogenácie tukov.

E950

Acesulfam K

Acesulfame K

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Acesulfam K je umelé sladidlo a zvýrazňovač chuti. Nachádza sa v našej každodennej strave a v liekoch. Veľké množstvá môžu spôsobiť obezitu.

E951

Aspartám

Aspartame

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Aspartam je umelé sladidlo a zvýrazňovač chuti. Môže spôsobiť zrýchlený tep, točenie hlavy, závraty a zvracanie. Môže to viesť k obezite.

E952

Kyselina cyklámová a jej sodné a vápenaté soli

Cyclamic acid and its Na and Ca salts

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Kyselina cyklámová je umelé sladidlo, ktoré je oveľa sladšie ako sacharóza. Údajne spôsobuje rozvoj rakoviny. Nachádza sa v zmrzlinách, nealkoholických nápojoch a nízkokalorických cukríkoch.

E953

Izomalt

Isomalt

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Izomalt je umelé sladidlo, ktoré je oveľa menej sladké ako sacharóza. Vyrába sa zo sacharózy. Nadmerné používanie môže viesť k laxatívnemu účinku.

E954

Sacharín a jeho sodné, draselné a vápenaté soli

Saccharin and its Na, K and Ca salts

Sladidlo/glazúra/extra

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Sacharín je umelé sladidlo získavané z toluénu. Je to podozrivý karcinogén. V minulosti bolo jeho používanie zakázané.

E955

Sukralóza

Sucralose

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Sukralóza je umelé sladidlo, ktoré je oveľa sladšie ako sacharóza. Získava sa zo sacharózy. Môže spôsobiť migrény alebo alergické reakcie.

E956

Alitam

Alitame

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Alitam je nekalorické umelé sladidlo, ktoré je 2000x sladšie ako sacharóza. Je to dipeptidový derivát. Má čistú, sladkú chuť.

E957

Taumatín

Thaumatin

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Taumatín je prírodné sladidlo a zvýrazňovač chuti. Je sladšia ako sacharóza. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe. Nachádza sa v cukríkoch, vitamínových doplnkoch a nealkoholických nápojoch.

E958

Glycyrrhizin

Glycyrrhizin

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Glycyrrhizín je saponínový glykozid extrahovaný z koreňa cukrovej kukurice. Rozoznáva sa ako bezfarebný prášok, rozpustný v kvapalnej vode. Používa sa ako nekalorické sladidlo.

E959

Neohesperidín DC

Neohesperidine DC

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Neohesperidín je umelé sladidlo a zvýrazňovač chuti. Je sladšia ako sacharóza. Jeho chuť pripomína mentol. Môže spôsobiť migrény.

E960

Steviozid

Steviol glycosides

Sladidlo/glazúra/extra

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Stéviozid je sladidlo vyrobené z rastliny zvanej stévia. Je sladšia ako sacharóza. Nemá vplyv na množstvo cukru v krvi.

E961

Neotam

Neotame

Sladidlo/glazúra/extra

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Neotam je vysokokalorické umelé sladidlo, ktoré je oveľa sladšie ako sacharóza. Má čistú sladkú chuť. Používa sa ako zvýrazňovač chuti, najmä vo výrobkoch s príchuťou mäty.

E962

Aspartámovo-acesulfámová soľ

Salt of aspartame and acesulfame

Sladidlo/glazúra/extra

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Aspartámovo-acesulfámová soľ je umelé sladidlo, ktoré je sladšie ako sacharóza. Ide o zmes aspartamu a acesulfamu. Ľudia s fenylketonúriou by sa mali vyhnúť aditívu.

E964

Polyglycitolový sirup

Polyglycitol syrup

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polyglycitolový sirup je prídavná látka, ktorá je v EÚ povolená na použitie v potravinárskom priemysle. Ide o umelé sladidlo.

E965

Maltitol

Maltitol

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Maltitol je umelé sladidlo, stabilizátor a emulgátor. Získava sa enzymatickým rozkladom škrobu. Má nižšiu energetickú hodnotu ako sacharóza.

E966

Laktitol

Lactitol

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Laktitol je umelé sladidlo používané ako náhrada cukru a ako regulátor vlhkosti. Vyrába sa z laktózy. Môže byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu.

E967

Xylitol

Xylitol

Sladidlo/glazúra/extra

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Xylitol je prírodné sladidlo používané ako náhrada cukru a regulátor vlhkosti. Nadmerná konzumácia môže mať laxatívny účinok.

E968

Erytritol

Erythritol

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Erytritol je prírodné sladidlo a zvýrazňovač chuti. Získava sa z fruktózy alebo sacharózy. Nadmerná konzumácia môže mať laxatívny účinok.

E999

Quilla extrakt

Quilllaia extract

Sladidlo/glazúra/extra

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Extrakt z quilly je prírodné penidlo a pôsobí aj ako emulgátor. Obsahuje saponíny a ďalšie prospešné zložky. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E1000

Kyselina cholová

Cholic acid

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Kyselina cholová je žlčová kyselina, ktorá sa nachádza aj u ľudí a zvierat. Je bezfarebný a má horkastú chuť. Je nerozpustný vo vode.

E1001

Cholín

Choline salts

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Cholín je základná živina, ktorá je dôležitá pre funkciu mozgu. Nachádza sa aj vo vaječných žĺtkoch. Používa sa ako emulgátor.

E1100

Amyláza

Amylase

Iné

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Amyláza sa získava z plesní alebo pankreasu ošípaných. Často sa pridáva do pekárenských výrobkov, preto sa nachádza aj v chlebe.

E1101

Proteáza

Proteases

Iné

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Proteáza je enzým, ktorý hydrolyzuje proteíny na aminokyseliny. Používa sa pri príprave chleba. Zlepšuje pružnosť cesta a spevňuje štruktúru chleba.

E1102

Glukóza oxidáza

Glucose oxidase

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Glukóza oxidáza je enzým produkovaný niektorými druhmi hmyzu. Používa sa v oblasti diagnostiky, ale často aj v potravinárskom priemysle.

E1103

Invertáza

Invertase

Iné

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Invertáza je enzým, ktorý hydrolyzuje sacharózu z cukrovej trstiny alebo cukrovej repy na fruktózu a glukózu. Komerčne sa získava z kmeňov kvasiniek.

E1104

Lipáza

Lipases

Iné

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Zakázané.

Lipáza je enzým, ktorý hydrolyzuje lipidy, najmä triglyceridy, na mastné kyseliny. Dá sa pripraviť z rôznych druhov húb. Používa sa ako emulgátor.

E1105

Lyzozým

Lyzosyme

Iné

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Lysozým je enzým, ktorý sa nachádza v slzách, slinách, krvi a mlieku. Komerčne sa získava z vaječného bielka. Používa sa pri výrobe syra.

E1200

Polydextróza

Polydextrose

Iné

Bez údajov.

Synteticky alebo prírodne.

Povolené.

Polydextróza je odvodená z glukózy. Používa sa ako náhrada cukru a tuku. Pôsobí tiež ako stabilizátor a zahusťovadlo.

E1201

Polyvinylpyrolidón

Polyvinylpyrrolidone

Iné

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Povolené.

Polyvinylpyrolidón je syntetický polymér, ktorý je rozpustný vo vode. Používa sa ako emulgátor, stabilizátor, leštidlo a zahusťovadlo.

E1202

Polyvinylpolypyrolidón

Polyvinylpolypyrrolidone

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polyvinylpolypyrolidón je bez zápachu a nerozpustný vo vode. Rýchlo absorbuje vodu. Používa sa ako stabilizátor a čistidlo vo víne, pive, jablčnom mušte a octe.

E1203

Polyvinylalkohol

Polyvinyl alcohol

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polyvinylalkohol je vo vode rozpustný syntetický polymér. Používa sa ako emulgátor. Je odolný voči olejom, tukom a rozpúšťadlám. Je bez zápachu a netoxický.

E1204

Pullulan

Pullulan

Iné

Bez údajov.

Prírodného pôvodua.

Povolené.

Pullulan je prírodný polysacharid odvodený zo škrobu. Je bez vône a chuti. Nachádza sa v cukrárskych a pekárenských výrobkoch. Predlžuje trvanlivosť potravín.

E1205

Kopolymér na báze metakrylátu

Basic methacrylate copolymer

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Základný kopolymér metakrylátu je synteticky získaná látka, ktorá sa používa ako prísada. Vedľajšie účinky užívania nie sú známe.

E1400

Dextrín

Dextrin

Iné

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Dextrín je hydratovaný polymér. Rozoznáva sa ako biely alebo žltý vo vode rozpustný prášok, ktorý sa používa ako stabilizátor, spojivo a zahusťovadlo.

E1401

Modifikovaný škrob

Modified starch

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Modifikovaný škrob je sacharidový polymér pripravený spracovaním škrobu alebo škrobových granúl. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor a spojivo v potravinách.

E1402

Alkalický modifikovaný škrob

Alkaline modified starch

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Alkalicky modifikovaný škrob je sacharidový polymér. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor a spojivo.

E1403

Bielený škrob

Bleached starch

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Bielený škrob sa pripravuje spracovaním škrobu ľahkými oxidáciami s použitím rôznych kyselín. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor a spojivo.

E1404

Oxidovaný škrob

Oxidized starch

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Oxidovaný škrob sa pripravuje spracovaním škrobu s chlórnanom. Je čiastočne degradovaný a oxidovaný. Vysoké koncentrácie spôsobujú hnačku a poškodenie obličiek.

E1405

Enzymaticky spracovaný škrob   Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Enzymaticky spracovaný škrob je škrob, ktorý sa spracováva pomocou enzýmov. Škrob čiastočne hydrolyzuje. Používa sa ako zahusťovadlo a stabilizátor v potravinách.

E1410

Monostarch fosfát

Monostarch phosphate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Monoškrob fosfát sa pripravuje spracovaním škrobu s kyselinou fosforečnou. Škrob čiastočne hydrolyzuje.

E1411

Diškrob glycerol

Distarch glycerol

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Diškrobni glicerol pripravimo z obdelavo škroba z glicerolom. Škrob se delno hidrolizira. Nastali škrob je bolj odporen proti toploti, kislinam in alkalijam.

E1412

Diškrobový fosfát

Distarch phosphate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Diškrobfosfát je biely prášok alebo granule. Je tepelne a kyslo stabilný a používa sa ako zahusťovadlo, stabilizačné činidlo a spojivo.

E1413

Fosforylovaný fosfát diškrobu

Phosphated distarch phosphate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Fosforylovaný diškrobfosfát je škrob spracovaný kyselinou fosforečnou. Je to odolný škrob, ktorý sa používa ako potravinová vláknina. Nachádza sa v niektorých mrazených potravinách.

E1414

Acetylovaný fosfát diškrobu

Acetylated distarch phosphate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Acetylovaný diškrobfosfát sa vyrába spracovaním škrobu s oxychloridom fosforečným a kyselinou octovou. Používa sa ako zahusťovadlo a spojivo do polievok.

E1420

Acetylovaný škrob

Acetylated starch

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Acetylovaný škrob sa vyrába spracovaním škrobu kyselinou octovou. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor, emulgátor a spojivo v potravinách. Spôsobuje hnačku.

E1421

Acetylovaný škrob

Starch acetate esterified with vinyl acetate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Acetylovaný škrob sa pripravuje spracovaním škrobu s vinylacetátom. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor, emulgátor a spojivo. Môže spôsobiť hnačku.

E1422

Acetylovaný diškrob adipát

Acetylated distarch adipate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Acetylovaný diškrob adipát sa pripravuje pôsobením kyseliny octovej na škrob. V potravinách pôsobí ako zahusťovadlo, stabilizátor, emulgátor a spojivo.

E1423

Acetylovaný diškrob glycerol   Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Acetylovaný diškrob glycerol sa pripravuje spracovaním škrobu s kyselinou octovou a glycerolom na zlepšenie stability pri vysokých teplotách. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor, emulgátor a spojivo.

E1430

Diškrob glycerín

Distarch glycerine

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Diškrobový glycerín sa pripravuje spracovaním škrobu s glycerolom. Škrob čiastočne hydrolyzuje. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor v potravinách.

E1440

Hydroxypropyl škrob

Hydroxy propyl starch

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Hydroxypropylový škrob sa vyrába spracovaním škrobu propylénoxidom. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor v potravinách.

E1441

Hydroxypropyl diškrob glycerín

Hydroxy propyl distarch gylcerine

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Hydroxypropyl diškrob glycerín jr odolný voči teplu, kyselinám, zásadám a enzýmom. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor. Môže spôsobiť hnačku.

E1442

Hydroxypropyl diškrob fosfát

Hydroxy propyl distarch phosphate

Iné

ZBez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Hydroxypropyldiškrobfosfát sa pripravuje spracovaním škrobu s propylénoxidom a kyselinou fosforečnou. Pôsobí ako zahusťovadlo, stabilizátor a emulgátor.

E1443

Hydroxypropyl diškrob glycerol

Hydroxy propyl distarch glycerol

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Hydroxypropyl diškrob glycerol sa pripravuje spracovaním škrobu. Je odolný voči teplu, kyselinám, zásadám a enzýmom. Používa sa ako zahusťovadlo a stabilizátor.

E1450

Oktenylsukcinát sodný škrobu

Starch sodium octenyl succinate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Sodná soľ oktenylsukcinátu škrobu sa pripravuje pôsobením kyseliny jantárovej na škrob. Používa sa ako zahusťovadlo a emulgátor.

E1451

Acetylovaný oxidovaný škrob

Acetylated oxidised starch

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Acetylovaný oxidovaný škrob sa pripravuje spracovaním škrobu s chlórnanom sodným a kyselinou octovou. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor, emulgátor a spojivo.

E1452

Oktenyl hlinitý sukcinát škrobu

Starch Aluminium

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Oktenylsukcinát hliníkového škrobu je pomerne neznáma prísada, takže nie je možné zaznamenať žiadne údaje.

E1501

Benzylovaný uhľovodík

Benzylated hydrocarbons

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Benzylovaný uhľovodík je zlúčenina, ktorá je súčasťou arómy a vône mnohých rastlín. Pre komerčné použitie sa vyrába chemickou syntézou.

E1502

Bután-1,3-diol

Butane-1,3-diol

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Bután-1,3-diol je organická zlúčenina, ktorá je vlastne alkohol. Je to bezfarebná kvapalina, ktorá je veľmi rozpustná a používa sa ako rozpúšťadlo pre potravinárske ochucovadlá.

E1503

Ricínový olej

Castor oil

Iné

Bez údajov.

Prírodného pôvodu.

Povolené.

Ricínový olej je prírodný triglyceridový olej získaný zo semien ricínovej rastliny. Je tiež známy ako ricínový olej. Je to svetložltá kvapalina používaná ako inhibítor plesní.

E1504

Etylacetát

Ethyl acetate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Etylacetát je organická zlúčenina, ktorá sa syntetizuje z etanolu a kyseliny octovej. Má sladkú vôňu a je veľmi cenovo dostupný. Používa sa ako rozpúšťadlo.

E1505

Trietylcitrát

Triethyl citrate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Trietylcitrát je ester kyseliny citrónovej vyrábaný komerčne ako bezfarebná kvapalina bez zápachu. Používa sa ako stabilizátor a zmäkčovadlo v potravinách.

E1510

Etanol

Ethanol

Iné

Škodlivá prísada. Neužívajte.

Synteticky.

Zakázané.

Etanol je číra a bezfarebná kvapalina vyrábaná fermentáciou cukru. Používa sa na riedenie, dispergovanie a rozpúšťanie prísad.

E1516

Glycerylmonoacetát

Glyceryl monoacetate

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Glycerylmonoacetát sa vyrába z kyseliny octovej a glycerolu. Je to číra, horľavá, olejovitá kvapalina. Používa sa do čokolády a kakaa.

E1517

Glyceryldiacetát (diacetín)

Glyceryl diacetate (diacetin)

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Glyceryldiacetát (diacetín) sa komerčne vyrába z kyseliny octovej a glycerolu. Je to číra a horľavá olejovitá kvapalina s horkastou chuťou.

E1518

Glyceryltriacetát (triacetín)

Glyceryl triacetate (triacetin)

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Glyceryltriacetát (triacetín) je triester glycerolu a kyseliny octovej. Je to syntetická zlúčenina, ktorá sa používa aj ako prídavná látka v potravinách. Je mierne rozpustný vo vode.

E1519

Benzylalkohol

Benzyl alcohol

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Benzylalkohol je organická zlúčenina vyrábaná hydrolýzou benzylchloridu pomocou hydroxidu sodného. Je to bezfarebná kvapalina.

E1520

Propylénglykol

Propan-1,2-diol (propylene glycol)

Iné

Nebezpečná prísada.

Synteticky.

Povolené.

Propylénglykol je organická zlúčenina komerčne vyrábaná hydratáciou propylénoxidu, ale možno ju získať aj z glycerolu. Používa sa ako stabilizátor rozpúšťadiel.

E1521

Polyetylénglykol

Polyethylene glycol 8000

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Povolené.

Polyetylénglykol je organická zlúčenina vytvorená hydratáciou propylénoxidu. Je rozpustný vo vode, alkohole a chloroforme. Používa sa ako rozpúšťadlo.

vE1525

Hydroxyetylcelulóza

Hydroxyethyl cellulose

Iné

Bez údajov.

Synteticky.

Zakázané.

Hydroxyetylcelulóza je polysacharid, ktorý sa pripravuje z celulózy, ktorá bola ošetrená alkáliou. Je dostupný vo forme granúl, prášku alebo ako vláknitý materiál.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.