Články a encyklopédie

Kreatín

Kreatín

Kreatín

Asi 95 % kreatínu je uloženého v kostrových svaloch a 5 % sa nachádza v mozgu. Približne 1,5-2% kreatínu denne spotrebuje pečeň, obličky a pankreas. Spoznajte kreatín a prečítajte si celý popis...

Popis

Kreatín

Výhody užívania a úloha v tele:

Kreatín je dusíkatá organická kyselina, ktorá dodáva energiu bunkám v celom tele, ale najmä svalovým bunkám. Športovci ho využívajú na pomoc pri intenzívnom tréningu a skúma sa aj jeho schopnosť eliminovať riziko vzniku niektorých závažných ochorení, ako je napríklad Parkinsonova choroba. Kreatín je často súčasťou výživových doplnkov, ktoré urýchľujú budovanie svalov a zvyšujú svalovú silu. Skladá sa z troch aminokyselín: L-arginín, glycín a L-metionín. Predstavuje asi 1 % krvi v našom tele.

Asi 95 % kreatínu je uložených v kostrových svaloch a 5 % sa nachádza v mozgu. Približne 1,5-2% kreatínu denne spotrebuje pečeň, obličky a pankreas.

Kreatín je transportovaný cez telo krvou do tých častí tela, ktoré majú vysoké energetické nároky (hlavne kostrové svaly a mozog).

 

Nedostatok a príznaky:

Nedostatok kreatínu sa najčastejšie vyskytuje pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, kongestívnom zlyhaní srdca, depresii, cukrovke, skleróze multiplex, svalovej atrofii, Parkinsonovej chorobe, fibromyalgii a osteoartritíde. Príznaky sú spojené s konkrétnym zdravotným stavom.

 

Odporúčaná denná dávka:

Zdravý dospelý potrebuje 1-3 g kreatínu denne. Polovicu tejto hodnoty môžeme do tela dostať konzumáciou vhodných potravín, zvyšok si naše telo syntetizuje samo. Športovci potrebujú 5 až 10 g kreatínu denne. Ľudia, ktorí si kvôli určitému zdravotnému stavu nedokážu kreatín syntetizovať, potrebujú 10 až 30 g kreatínu denne, aby sa vyhli zdravotným problémom.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Užívanie kreatínu vo forme doplnku výživy je pri dodržaní odporúčanej dennej dávky úplne bezpečné. V prípade predávkovania sa môže vyskytnúť nasledovné:

  • Bolesť brucha,

  • slabosť,

  • svalové kŕče,

  • hnačka.

 

Doplnky výživy s obsahom kreatínu by nemali užívať ľudia s ochorením obličiek, opatrní by mali byť aj diabetici a tehotné ženy.

 

Dobrý zdroj živín:

Najbohatším zdrojom kreatínu je mäso. Môžeme si vybrať medzi zverinou, hydinou, jahňacinou a teľacím mäsom. Obsahujú ho aj ryby. Ide o potraviny, ktoré vegetariáni nejedia, preto by sa mali rozhodnúť jesť potraviny, ktoré obsahujú arginín, glycín a metionín (morské riasy, špenát, sójový proteín, sezamové semienka, orechy).

 

Vedeli ste?

Výskumy ukazujú, že doplnky výživy s obsahom kreatínu môžu pomôcť zabrániť poškodeniu svalov počas intenzívneho tréningu a tiež urýchliť regeneráciu v prípade, že športovec utrpel zranenie.

Kreatín má tiež antioxidačný účinok po cvičení, čo znamená, že môže pomôcť znížiť svalové kŕče a bolestivosť. Ak chceme zvýšiť svalovú hmotu, suplementácia kreatínom je na to ako stvorená.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.