Články a encyklopédie

Arginín

Arginín

Arginín

Výskumy ukazujú, že arginín dokáže znížiť zápal a tým zlepšiť zdravie celého kardiovaskulárneho systému. Získajte informácie o arginíne a prečítajte si celý popis...

Popis

Arginín

Prednosti uživanja in vloga v telesu:

Arginín sa podieľa na rôznych telesných funkciách. Podporuje hojenie rán, pomáha obličkám odstraňovať toxíny z tela, udržuje správnu rovnováhu hormónov a posilňuje fungovanie imunitného systému a tiež uvoľňuje cievy, čomu ho odborníci v posledných rokoch pripisujú na zníženie rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Aminokyselina arginín sa v tele premieňa na oxid dusnatý, silný neurotransmiter, ktorý pomáha uvoľniť cievy a zlepšiť krvný obeh v celom tele. Arginín môže následne zlepšiť prietok krvi v srdcových tepnách. Môže nám pomôcť aj pri problémoch spôsobených erektilnou dysfunkciou.

 

Nedostatok a príznaky:

Nedostatok arginínu môže spôsobiť kožné problémy, ako sú vyrážky a vypadávanie vlasov. Arginín ovplyvňuje prietok krvi, takže nedostatok arginínu môže znížiť prietok krvi do kožných buniek. Môže sa vyskytnúť aj oneskorené hojenie rán, čo môže byť veľký problém v prípade popálenia alebo poranenia kože. V zriedkavých prípadoch môže nedostatok arginínu viesť k stukovateniu pečene, čo môže nakoniec viesť k problémom s normálnym fungovaním pečene a v dôsledku toho k problémom s krvnými cievami.

Nedostatok sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorých bežná strava neobsahuje dostatok bielkovín. Tí jedinci, ktorí majú zdravotné problémy, ako sú popáleniny, infekcie, sepsa a poruchy syntézy močoviny, môžu potrebovať doplnky výživy obsahujúce arginín.

 

Odporúčaná denná dávka:

Neodporúča sa denný príjem arginínu, keďže naše telo si ho bežne produkuje v dostatočnom množstve. Ak sa človek rozhodne užívať výživové doplnky s obsahom arginínu, mal by dodržiavať odporúčanú dennú dávku uvedenú na obale výživového doplnku.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Pravidelný príjem doplnkov výživy s obsahom arginínu nespôsobuje počas 3 mesiacov žiadne vedľajšie účinky. Neskôr sa môžu objaviť bolesti brucha, nadúvanie, hnačka a dna. U ľudí s astmou môžu nadmerné dávky arginínu spôsobiť problémy s dýchaním.

 

Dobrý zdroj živín:

Arginín možno nájsť v potravinách živočíšneho aj rastlinného pôvodu. Obsahujú ho mliečne výrobky (najmä mlieko), hydina, hovädzie, bravčové, morské plody, cereálie a orechy, ktoré sú výborným prírodným zdrojom arginínu.

 

Vedeli ste?

Výskumy ukazujú, že arginín dokáže znížiť zápal a tým zlepšiť zdravie celého kardiovaskulárneho systému. Doplnky výživy s obsahom arginínu by podľa mnohých odborníkov mali konzumovať najmä tí ľudia, ktorí majú zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Arginín je vraj aj výbornou prevenciou proti vzniku mozgovej príhody.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.