Články a encyklopédie

Betakarotén alebo vitamín A?

Betakarotén alebo vitamín A?

Betakarotén alebo vitamín A?

Beta karotén je provitamín A, ktorý sa v tele mení na vitamín A. Je veľmi dôležitý pre oči, zabraňuje starnutiu, posilňuje imunitný systém a pod.

Popis

Beta karotén sa prvýkrát spája s mrkvou, ktorá je od histórie známym prírodným liekom na prevenciu šerosleposti. Pochádza z Afganistanu. Starí Gréci a Rimania ho používali ako liek. Začiatkom 17. storočia sa v Európe začalo pestovať rôzne odrody mrkvy. Zistenie, že obsahuje aj beta karotén, zvýšilo jej obľubu a dnes je súčasťou mnohých jedál.

 

Objav betakaroténu vyvolal tichú revolúciu v pohľade na doplnky výživy. Vieru v potenciál mrkvy neotriasol ani príchod mnohých vitamínových doplnkov. Prečo? Pozrite sa na etikety vitamínových doplnkov a budete prekvapení, keď zistíte, že betakarotén je prítomný v najmenej 80 % všetkých vitamínových doplnkov. Prečo? Betakarotén je rastlinný produkt (provitamín), ktorý sa v tele rozkladá na cenný vitamín A.

 

Beta karotén je provitamín A, ktorý sa v tele mení na vitamín A. Názov „beta karotén“ pochádza z gréckeho slova beta a latinského slova carota (mrkva). Nachádza sa v rastlinách a ovocí, ktorým pridáva červeno-oranžový pigment. Najviac ho obsahuje mrkva, papája, mango, špenát, kel, marhule, paradajky a iné podobné druhy ovocia či zeleniny.

 

Betakarotén je rozpustný v tukoch, preto sa vždy odporúča konzumovať ho s nejakým tukom. Pri jeho konzumácii sa v tele pomaly premieňa na vitamín A (retinol) v pečeni a pôsobí ako antioxidant. Telo ho premieňa podľa potreby, v porovnaní s vitamínom A, ktorý môže v nadmerných dávkach vyvolať toxické účinky. U detí nie je táto premena taká rozsiahla ako u dospelých, preto môže dôjsť k nedostatku vitamínu A.

Niektoré štúdie ukázali, že beta karotén má:

  • schopnosť chrániť DNA pred radikálmi,
  • inhibuje angiogenézu, proliferáciu a apoptózu buniek,
  • má schopnosť absorbovať UV žiarenie a pôsobí ako ochrana pokožky a stimuluje tvorbu kožného pigmentu melanínu,
  • spolu s vitamínmi C a E, meďou, zinkom a horčíkom spomaľuje progresiu degeneratívneho ochorenia makuly.
  • niektoré epidemiologické štúdie preukázali súvislosť medzi zvýšeným príjmom karotenoidov a znížením rizika rakoviny niektorých orgánov.

 

Vitamín A

Vitamín A resp. retinol je dôležitou súčasťou syntézy zrakového pigmentu – rodopsínu, ktorý sa nachádza v bunkách sietnice. Konzumáciou beta karoténu ho telo dokáže pomaly premieňať na vitamín A v tele.

 

Vitamín A je veľmi dôležitý pre oči, petože:

  • zabraňuje starnutiu
  • stimuluje imunitný systém,
  • má ochranný účinok pri niektorých malígnych ochoreniach,
  • pri liečbe mnohých kožných ochorení,

 

Nedostatok vitamínu A

Nedostatok vitamínu A je bežný v oblastiach, kde sa nekonzumujú a nespracúvajú potraviny s vitamínom A alebo beta karoténom. Nedostatok sa môže prejaviť ako:

  • nočná slepota v dôsledku neschopnosti obnoviť radopsín,
  • vysychanie očí (možno vidieť aj biele škvrny v očiach),
  • zápal kože a náchylnosť na rôzne infekcie,
  • tvrdnutie sliznice v pľúcach, črevách a močových cestách.

 

Nadbytok vitamínu A

V prípade predávkovania beta karoténom alebo vitamínom A sa môže prejaviť zožltnutím kože (vymizne s prerušením a nie je nebezpečné), mäkkou stolicou, závratmi, bolesťami hlavy, vracaním (po konzumácii jedla, ktoré obsahovalo príliš veľa vitamínu A) .

Najbezpečnejší spôsob konzumácie vitamínu A je cez beta karotén, ktorý sa ľahšie vstrebáva a nemá žiadne vedľajšie účinky. Môžete si ho kúpiť rozpustený v palmovom oleji, v prášku, tabletách či kapsuliach.

Betakarotén možno prirodzene konzumovať vo všetkých oranžovo-červenom ovocí a tmavozelenej listovej zelenine.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.