Články a encyklopédie

Tinktúry – sila prírody

Tinktúry – sila prírody

Tinktúry – sila prírody

Tinktúra je bylinný extrakt, kde je hlavný alkohol. Extrakty boli kedysi životne dôležité pre ich prežitie.

Popis

V priebehu rokov naši predkovia zbierali poznatky z bežného života. Keďže v každej dedine neboli lekárne a lekári, extrakty z liečivých rastlín boli životne dôležité pre ich prežitie. Existuje niekoľko spôsobov skladovania alebo prípravy bylinnej medicíny; tablety, extrakty, čaje, tinktúry a pod.. Medzi najčastejšie uvádzané, najjednoduchšie a najúčinnejšie je užívanie tinktúr.

Citát doktora Davida Culbretha (dôležitá informácia z éry americkej medicíny): „Predtým, ako sa akákoľvek látka dostane do krvného obehu, musí byť v roztoku, takže lieky v tekutej forme sa rýchlejšie vstrebávajú a majú lepší účinok na liečbu. zatiaľ čo na liek je potrebná menšia dávka, ako keby sa užíval vo forme prášku alebo tablety.“

Príroda je plná liečivých bylín a ako raz niekto múdry povedal: "Na každú chorobu vyrastie kvet." Už len pri prechádzke po slovenských poliach, lúkach a rôznych kopcovitých cestičkách človeka fascinuje, koľko liečivých bylín sa dá nájsť na rôzne problémy a choroby. V dnešnej dobe je nám k dispozícii takmer neobmedzené množstvo informácií o ľudovom liečiteľstve a bylinkárstve. Musíme urobiť len prvý krok a začať sa učiť, čo zvyčajne trvá celý život. Dúšok bylinkového čaju alebo drobná kvapka tinktúry ľahko otvorí dvere do sveta liečivých bylín.

Tinktúra je bylinný extrakt, kde hlavnú úlohu rozpúšťadla zohráva alkohol. Ak sa ako rozpúšťadlo použije voda, ocot, glycerín alebo nejaké iné syntetické rozpúšťadlo, ide o extrakt a nie o tinktúru. Najväčšiu jedinečnosť dáva tinktúram alkohol, ktorý rozpustenú látku rozpúšťa a viaže na seba. Účinné látky nachádzajúce sa v liečivých bylinách sa viažu na alkohol.

Tinktúry majú v porovnaní s inými rastlinnými prípravkami niekoľko výhod. Kvôli alkoholu majú dlhšiu životnosť. Alkohol je konzervačná látka a baktériám či plesniam sa v ňom nedarí. Samotný proces prípravy tinktúr koncentruje pôsobenie do menšieho objemu tekutiny.

 

Liečivá sila tinktúr

Existuje veľa tinktúr resp. môžeme tiež povedať, že dostupných je toľko, koľko liečivých rastlín poznáme. Medzi tými najbežnejšími nájdeme orech čierny, echinaceu, skorocel, púpavu, harpagofyt, kapucínku a iné. Každá rastlina má svoje vlastné sily a používa sa ako doplnok pri rôznych problémoch.

 

Na čo sú rôzne tinktúry:

ECHINACEA (tinktúra) - odporúčaná pri odolnosti, pri chrípke, zápaloch, na očné tiene a normalizáciu po chemoterapii.

ŠIŠAK BAJKALSKÝ (tinktúra) - odporúča sa na zmiernenie stresu, upokojuje a podporuje spánok.

VALERIÁNA (tinktúra) – odporúča sa na odstránenie nervozity, nespavosti, psychickej vyčerpanosti, nervozity a napätia.

KORIANDER (tinktúra) – odporúča sa najmä pri detoxikácii, najmä ťažkých kovov.

MEDVEDÍ CESNAK (tinktúra) – odporúča sa pri ochoreniach srdca a ciev, parazitoch, rakovine a zlepšení tráviaceho systému.

ORECH ČIERNY (tinktúra) - odporúča sa na ničenie parazitov a boj proti rakovine všetkého druhu.

ČIERNE RÍBEZLE (tinktúra) – odporúča sa pri slabom imunitnom systéme, oslabených nadobličkách, zápaloch a alergiách.

DUB, DUBOVÁ KÔRA (tinktúra) - odporúča sa na zlepšenie mužskej sexuality a erektilnej dysfunkcie, zlepšuje problémy s neplodnosťou, predchádza paradentóze a zápalom ústnej sliznice, je silným detoxikantom, zlepšuje problémy so žalúdočnými vredmi, zmierňuje zápaly a vredy (žalúdok, oči) a odstraňuje problémy s celiakiou (citlivosťou na lepok).

JARABINA (tinktúra) - odporúča sa pri klimaktériu, proti obličkovým kameňom, osteoporóze, žalúdočných ťažkostiach, zápaloch rebier, na prečistenie krvi, pri kašli, zachrípnutí, na srdce a cievy.

KOTVIČNÍK ZEMNÝ (tinktúra) – odporúča sa pri problémoch s erekciou, výdržou, nadmerným percentom tuku, problémoch s naberaním svalovej hmoty a zníženej fyzickej kondícii.

PESTREC MARIÁNSKY (tinktúra) – odporúča sa na zlepšenie funkcie pečene a detoxikáciu.

PÚPAVA (tinktúra) – odporúča sa pri cukrovke, pokožke, žlčníku, žalúdku, obličkových kameňoch, reume, problémoch s kostrou a chrupavkami.

KAPUCÍNKA (tinktúra) - odporúča sa ako doplnok k antibiotikám pri všetkých zápaloch očných viečok, dýchacích ciest, žalúdka a salmonely.

HARPAGOFYT (tinktúra) – odporúča sa pri zápaloch kĺbov, reume, cukrovke a bolestiach hlavy.

 

Príprava tinktúry podľa ľudovej tradície

Na drobno sesekljamo ali zmeljemo zdravilne dele rastline iz katere se bomo odoločili  narediti tinkturo. Sesekljane dele rastline napolnimo v stekleni kozarec do ½, saj moramo upoštevati, da bodo deli rastline še narasli. Zeliščni materijal prelijemo z alkoholom (40-50% alkohol) tako, da je ves materijal pod gladino. Paziti moramo, da je kozarec poln z rastlinskim materijalom, vendar pa se mora med pretresanjem še vedno premikati.

Nádobu skladujte na chladnom, tmavom a suchom mieste. Niekoľkokrát týždenne dobre pretrepte a skontrolujte hladinu alkoholu v pohári. Ak sa alkohol odparil a časti rastlinného materiálu vykúkali z povrchu, musíme pridať alkohol. Po šiestich až ôsmich týždňoch obsah opatrne preceďte cez gázu. Keď v gáze zostane iba rastlinný materiál, opatrne ho vyžmýkajte, pretože tento materiál obsahuje najviac účinných látok. Tinktúru nalejte do tmavých fľaštičiek s kvapkadlom. Zlikvidujte použitý rastlinný materiál. Odporúčaná trvanlivosť jeden až dva roky.

“LEKÁR LIEČI - PRÍRODA VYLIEČI”

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.