Články a encyklopédie

Céder (Cedrus)

Céder (Cedrus)

Céder (Cedrus)

Orechy sibírskeho cédra obsahujú dokonalý pomer mastných kyselín. Keďže obsahujú veľmi málo nasýtených mastných kyselín, veľa jednoduchých bielkovín a iných látok, ktoré prospievajú nášmu zdraviu, môžeme ich využiť na zníženie rizika srdcových ochorení. Spoznajte céder a prečítajte si celý popis...

Popis

Céder

Latinský názov:

Cedrus

Užitočná časť:

Orechy, drevo, živica

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Céder je vždyzelený strom, ktorý pochádza z východného Stredomoria a Himalájí. Poznáme niekoľko druhov cédra, medzi ktorými sa (samozrejme, na zdravotné účely) najčastejšie používa céder sibírsky, pôvodom z Európy a Ázie. Dorastá do výšky 50 metrov a môže dosiahnuť vek viac ako 750 rokov.

Jeho orechy sa používajú na výrobu oleja, ktorý má mnoho liečivých vlastností. Sú dosť podobné borovicovým semienkam a obsahujú veľa látok, ktoré prospievajú nášmu zdraviu.

Liečivé vlastnosti cédra sú známe už od staroveku. Sibírsky céder je jednou z najkrajších a najsilnejších rastlín na Zemi, ktorá je už mnoho rokov považovaná za liečivý strom. V Starom zákone Boh učí, ako liečiť ľudí a dezinfikovať domy pomocou cédra.

Miestni obyvatelia na Sibíri veria, že olej zo sibírskeho cédrového orecha je kozmická energia, preto ho tradične vytláčajú pri každom splne mesiaca.

Hovorí sa, že bol použitý na stavbu visutých záhrad Babylonu a Šalamúnovho chrámu.

Domorodí Američania ho používajú na výrobu oštepov a šípov, ako aj na liečbu rôznych chorôb.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Esenciálny olej sa získava z cédru, ktorý má mnoho liečivých vlastností.

Použitie na zdravotné účely:

Olej z cédrového dreva je skutočne všestranný. Môže sa použiť na liečbu rôznych zdravotných problémov. Jedným z nich je ekzém – ide o časté kožné ochorenie sprevádzané suchou a červenou pokožkou. Cédrový olej lieči zápaly, navyše obsahuje látky, ktoré pôsobia proti mikróbom, takže bráni možnosti infekcií.

Stimuluje rast vlasových folikulov a zvyšuje prekrvenie pokožky hlavy, čo prispieva k zrýchlenému rastu vlasov a tiež zabraňuje vypadávaniu vlasov.

Pôsobí aj ako diuretikum, čo znamená, že stimuluje močenie, čím pomáha telu zbavovať sa toxínov. Pomáha nám pri infekciách močových ciest, zadržiavaní vody v tele a iných problémoch s obličkami.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Orechy sibírskeho cédra obsahujú dokonalý pomer mastných kyselín. Keďže obsahujú veľmi málo nasýtených mastných kyselín, veľa jednoduchých bielkovín a iných látok, ktoré prospievajú nášmu zdraviu, môžeme ich využiť na zníženie rizika srdcových ochorení.

Olej obsahuje selén, ktorý v kombinácii s vitamínmi A, C, E a beta karoténom blokuje chemické reakcie, pri ktorých vznikajú voľné radikály. Spôsobujú predčasné starnutie a predstavujú obrovské riziko vzniku rakoviny. Spomínaná kombinácia živín tak predstavuje silnú formulu, ktorá dokáže vyliečiť mnohé choroby.

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.