Články a encyklopédie

Čo sú karotenoidy?

Čo sú karotenoidy?

Čo sú karotenoidy?

Karotenoidy rozpoznávame podľa charakteristických oranžových, žltých alebo červených pigmentov. Nachádzajú sa v mnohých riasach a rastlinách a výnimkou nie sú ani baktérie. Pomáhajú rastlinám absorbovať svetelnú energiu na použitie pri fotosyntéze.

Popis

Karotenoidy rozpoznávame podľa charakteristických oranžových, žltých alebo červených pigmentov. Nachádzajú sa v mnohých riasach a rastlinách a výnimkou nie sú ani baktérie. Pomáhajú rastlinám absorbovať svetelnú energiu na použitie pri fotosyntéze.

V organizme pôsobia ako antioxidanty, čo znamená, že chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi, pred účinkami starnutia a dokonca aj pred niektorými chronickými ochoreniami. Niektoré z nich sa v tele premieňajú na vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre zrak a pre normálny rast a vývoj.

Ľudský a zvierací organizmus neprodukuje karotenoidy, preto sa do tela dostávajú výlučne potravou. Poznáme viac ako 600 karotenoidov, medzi ktorými sa najčastejšie spomínajú beta karotén, alfa karotén, luteín, zeaxantín, lykopén a astaxantín.

 

Prečo ich potrebujeme?

Ako antioxidanty sú karotenoidy nevyhnutné na ochranu zraku a zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti poškodeniu buniek. Nedávne štúdie ukázali, že karotenoidy patria medzi najvýznamnejších podporovateľov kardiovaskulárneho systému a mužského reprodukčného zdravia. Lykopén, ktorý sa nachádza v paradajkách (tiež v ovocí a inej zelenine), je spojený s udržiavaním zdravej pečene, prostaty, pŕs, hrubého čreva a pľúc.

Odborníci na výživu, lekári a zdravotnícke organizácie odporúčajú stravu s vysokým obsahom antioxidantov, vrátane tých, ktoré sú odvodené od karotenoidov.

 

Vo zvyšku článku si podrobnejšie popíšeme 5 najdôležitejších benefitov zaradenia karotenoidov do vašej každodennej stravy.

  1. Starajú sa o lepší zrak. Pamätáte si ešte, že vám dospelí v detstve hovorili, že na zlepšenie zraku musíte jesť mrkvu? Toto tvrdenie sa ukázalo ako absolútne pravdivé. Mrkva je výborným zdrojom karotenoidov vrátane retinolu a provitamínu A, ktoré zabraňujú vzniku degeneratívneho ochorenia sietnice.

    Luteín a zeaxantín sú nevyhnutné pre tvorbu šošovky a sietnice oka a pre ochranu zraku v starobe. Znížením množstva modrého svetla poškodzujúceho oči pomáhajú udržiavať zdravé očné bunky a spomaľujú oxidačné poškodenie, ktoré vedie k strate zraku. Makulárna degenerácia je jednou z najčastejších príčin slepoty u starších jedincov.

  1. Starajú sa o kardiovaskulárne zdravie. V štúdiách sa zistilo, že karotenoidy účinne podporujú kardiovaskulárne zdravie. Ďalšími živinami, ktoré sa spolu s karotenoidmi starajú o zdravie srdca a ciev, sú aj glutatión, vitamín E a vitamín C.

  2. Pôsobia proti nádorom. Je príliš skoro povedať, že karotenoidy zabraňujú tvorbe nádorov. Karotenoidy však obsahujú skupinu metabolitov, ktoré zabraňujú vzniku nádorov. Pôsobia aj na škodlivé organizmy a podporujú fungovanie imunitného systému.

  3. Zlepšujú plodnosť u mužov. Antioxidačný účinok karotenoidov zabezpečuje zdravé spermie. Karotenoidy, vitamín C, vitamín E, selén, glutatión a zinok zlepšujú šancu na počatie. Všetky živiny sú mimoriadne ľahko dostupné prostredníctvom stravy. Obsahuje ich ovocie, zelenina, orechy a semená.

  4. Zdravie pokožky. Karotenoidy chránia pokožku a tkanivá pred účinkami toxínov z prostredia. Na podporu pokožky odborníci odporúčajú konzumovať karotenoidy, ktoré sa v tele premieňajú na vitamín A.

Ukázalo sa, že karotenoidy posilňujú imunitný systém. Pôsobia protizápalovo a pomáhajú nám brániť sa proti infekciám či iným závažným ochoreniam.

Vitamín A je rozpustný v tukoch, preto by sa potraviny obsahujúce vitamín A mali konzumovať v kombinácii s tukmi (kokosový alebo olivový olej). Krájanie a varenie zeleniny zvyšuje príjem živín a efektívne využitie zlúčenín v tele.

 

Pozrite sa, kde sa karotenoidy nachádzajú

Karotenoidy sa určite nachádzajú v oranžovom, žltom a červenom ovocí a zelenine, ako sú tekvica, mrkva a paradajky. Ak chceme betakarotén získať z potravy, musíme jesť hlavne mrkvu a tekvicu, no výborným zdrojom sú aj špenát, sladké zemiaky a melóny.

Paradajky, melón a grapefruity obsahujú lykopén. Tmavozelená listová zelenina, ako je špenát a kel, obsahuje vysoké množstvo luteínu a zeaxantínu. Ak nedržíte vegetariánsku alebo vegánsku stravu, tieto živiny môžete získať aj konzumáciou pečene zvierat a slepačích vajec.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.