Články a encyklopédie

Ako zabrániť hnačke u detí?

Ako zabrániť hnačke u detí?

Ako zabrániť hnačke u detí?

Najčastejšou príčinou hnačky u dieťaťa sú vírusy, menej často ju však spôsobujú baktérie a parazity. Vírusová gastroenteritída je bežná infekcia u detí.

Popis

Ako zabrániť hnačke u detí?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo majú deti hnačku častejšie ako dospelí? Hnačka je jedným zo spôsobov, ako sa telo snaží zbaviť choroboplodných zárodkov a zvyčajne trvá od niekoľkých dní do 1 týždňa. Často je sprevádzaná horúčkou, vracaním, nevoľnosťou, kŕčmi a dehydratáciou.


Za hnačku sú často zodpovedné vírusy
Najčastejšou príčinou hnačky u dieťaťa sú vírusy, menej často ju však spôsobujú baktérie a parazity. Vírusová gastroenteritída (často nazývaná "žalúdočná chrípka") je bežná infekcia u detí, ktorá spôsobuje hnačku, nevoľnosť a vracanie. Príznaky zvyčajne trvajú niekoľko dní, ale deti (najmä bábätká) sa môžu rýchlo dehydratovať, čo môže byť veľmi nebezpečné. Rotavírus spôsobuje vodnatú hnačku. Ohniská sú častejšie v zimných a skorých jarných mesiacoch a dieťa sa najčastejšie nakazí v škôlke alebo v škole. Enterovírusy spôsobujú hnačky u detí počas letných mesiacov. Z baktérií spôsobujú hnačku najčastejšie osoby zodpovedné za otravu jedlom (E. coli, Salmonella, Campylobacter a Shigella), z parazitov Giardia.

Čo ešte môže spôsobiť hnačku u dieťaťa?

  • nadmerná konzumácia cukru, vrátane ovocných štiav,
  • potravinová alergia,
  • neznášanlivosť laktózy,
  • celiakia a zápalové ochorenie čriev.

 

Ako liečime hnačku?
Vírusovú hnačku nie je potrebné liečiť, pretože sa zastaví sama. Pri bakteriálnej hnačke je nutná liečba antibiotikami a pri infekcii parazitmi liečba antiparazitárnymi liekmi. Deti, ktoré nevracajú alebo nevykazujú známky dehydratácie, môžu jesť rovnaké jedlo ako predtým a deti môžu byť naďalej dojčené.


Čo robiť, ak dôjde k dehydratácii?
V prípade miernej dehydratácie sa odporúča podanie perorálneho rehydratačného roztoku na nahradenie elektrolytov a tekutín stratených hnačkou. Nikdy nerehydratujeme dieťa samotnou vodou, pretože neobsahuje správny mix sodíka, draslíka a iných dôležitých minerálov a živín.

 

Ako môžeme hnačke predchádzať?

Predísť hnačke u detí je takmer nemožné, ale môžeme znížiť riziko jej výskytu:

  • Deti by si mali dôkladne umyť ruky, najmä pred jedlom a po použití toalety. Špinavé ruky sú častou príčinou prenikania vírusov, baktérií a parazitov do tela.
  • Povrchy v kúpeľni pravidelne čistíme.
  • Pred jedlom očistite ovocie a zeleninu.
  • Mäso dobre uvaríme.
  • Nikdy nepijeme vodu z potokov, kým si nie sme úplne istí, že je pitná.
  • Neumývajte klietky pre domáce zvieratá alebo misky na jedlo v rovnakom umývadle, ktoré sa používa na prípravu/čistenie jedla.
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.