Články a encyklopédie

Dub letný (Quercus robur)

Dub letný (Quercus robur)

Dub letný (Quercus robur)

Najčastejšie sa používa čaj z dubovej kôry. Dubová kôra obsahuje triesloviny, ktoré tvoria na povrchu sliznice ochrannú vrstvu, ktorá upokojuje zapálenú sliznicu a chráni ju pred podráždením. Spoznajte dub a prečítajte si celý popis...

Popis

Dub – dubová kôra

Latinský názov:

Quercus robur

Užitočná časť:

Kôra

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Dub je veľký strom, ktorý môže dorásť až do výšky 50 metrov. Jeho otvorená koruna umožňuje svetlu prenikať do lesnej pôdy. Jeho strieborno-hnedá kôra vekom hustne a je hlboko popraskaná. Do výšky rastie najmä v mladosti, do 120 rokov a potom sa jeho rast spomaľuje.

Jeho listy dorastajú do 10 centimetrov a majú nepravidelný tvar. Kvety sú dlhé, žlté a ovisnuté – uvoľňujú peľ do ovzdušia.

Plody duba sú známe ako žalude, ktoré sú bohatým zdrojom potravy pre mnohé zvieratá.

Dubové lesy majú v srdciach Angličanov zvláštne miesto. Niektorí dokonca veria, že Anglicko bolo postavené na duboch.

Naši predkovia používali žalude ako amulety, pretože verili, že prinášajú šťastie a odvracajú choroby.

Starí Gréci, Rimania, Kelti a Druidi verili, že je dub magický. Rímski vojaci nosili koruny z dubových listov, keď oslavovali svoje víťazstvo.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Najčastejšie sa používa čaj z dubovej kôry. Dubová kôra obsahuje triesloviny, ktoré tvoria na povrchu sliznice ochrannú vrstvu, ktorá upokojuje zapálenú sliznicu a chráni ju pred podráždením. Množstvo dubovej kôry, ktoré použijeme, závisí od problému, ktorý liečime. V každom prípade si musíme pripraviť odvar z dubovej kôry. Pri príprave je najlepšie postupovať podľa návodu na obale.

 

Použitie na zdravotné účely:

Dubovú kôru možno použiť na liečbu hnačky, horúčky, kašľa a bronchitídy. Často sa používa na povzbudenie chuti do jedla a zlepšenie trávenia. Mnoho ľudí si ju aplikuje priamo na pokožku, alebo si ju pridáva do kúpeľa na zmiernenie bolesti, opuchu a začervenanej, svrbiacej pokožky. Dá sa použiť aj ako obklad.

Kúpeľom možno odstrániť nadmerné potenie nôh, popraskanú kožu na pätách a vyrážky.

Pri zápale priedušiek a iných dýchacích ťažkostiach možno čaj použiť na kloktanie, možno ním oplachovaťrany.

Dub sa často spomína aj ako liek na ekzém – ochorenie kože, ktoré spôsobuje začervenanie a svrbenie.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Dubová kôra má adstringentné, antiseptické a protizápalové vlastnosti. Adstringentný účinok sa pripisuje vysokej hodnote tanínu v kôre stromu. Adstringenty sa používajú na liečbu vnútorného a vonkajšieho krvácania, hemoroidov a kŕčových žíl. Dubová kôra ako antiseptikum likviduje infekcie v tele aj mimo neho, na základe čoho môžeme liečiť aj infekcie močového mechúra, pošvové infekcie a kožné infekcie. Kôra tiež likviduje črevné parazity.

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.