Články a encyklopédie

Fenylalanín

Fenylalanín

Fenylalanín

Výskumy ukazujú, že nedostatok fenylalanínu a následne dopamínu môže zvýšiť riziko Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Spoznajte fenylalanín a prečítajte si celý popis...

Popis

Fenylalanín

Výhody užívania a úloha v tele:

Fenylalanín je veľmi dôležitá aminokyselina, ktorá je zároveň základným stavebným prvkom bielkovín. Poznáme rôzne druhy fenylalanínu – D-fenylalanín, L-fenylalanín a DL-fenylalanín, ktorý sa vyrába len v laboratóriách. L-Fenylalanín je esenciálna aminokyselina a je jedinou formou fenylalanínu v bunkách tela.

Jeho úloha v organizme je veľmi dôležitá, pretože naše telo bez fenylalanínu nemôže normálne fungovať. Taktiež si ho telo nevie vyrobiť samo, to znamená, že ho doň musíme dostať konzumáciou potravín, ktoré ho obsahujú alebo vo forme výživových doplnkov. Jeho úlohou je produkovať tyrozín (aminokyselinu) a neurotransmitery ako dopamín, noradrenalín a epinefrín.

 

Nedostatok a príznaky:

Ak nášmu telu chýba fenylalanín, potom chýba aj dopamín, noradrenalín a epinefrín. Človek môže pociťovať nepokoj, depresiu a poruchy nálady. Výskumy ukazujú, že nedostatok dopamínu môže zvýšiť riziko Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

 

Odporúčaná denná dávka:

Dospelým sa odporúča konzumovať 1 500 mg fenylalanínu denne, rozdelených do 3 dávok po 500 mg fenylalanínu.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Do tela sa zvyčajne dostáva väčšie množstvo fenylalanínu, ako by bolo potrebné pre normálny vývoj organizmu. Časť prijatého fenylalanínu sa v našom tele premení na bielkovinu a časť na inú aminokyselinu zvanú tyrozín. Niektorí ľudia majú dedičnú poruchu metabolizmu fenylalanínu nazývanú fenylketonúria. V skutočnosti ide o nedostatok enzýmu, ktorý premieňa fenylalanín na tyrozín, čo spôsobuje nadmerné hromadenie fenylalanínu v tele. Ak sa fenylalanín a jeho metabolity nevylučujú močom, môžu poškodiť celý organizmus a negatívne pôsobiť najmä na mozog. Fenylketonúria sa pozná podľa epileptických záchvatov, bledej kože, mentálnej retardácie, zmenenej osobnosti a často aj podľa príliš malej hlavy v pomere k ostatným častiam tela.

Konzumácia nadmerného množstva fenylalanínu môže viesť k mentálnej retardácii už v detstve.

 

Dobrý zdroj živín:

Fenylalanín možno nájsť v mnohých potravinách bohatých na bielkoviny, ako sú vajcia, mliečne výrobky, kuracie mäso, hovädzie mäso a obilniny.

 

Vedeli ste?

Depresia je definovaná ako predĺžené obdobie nízkej nálady, ktoré môže trvať niekoľko týždňov alebo dlhšie. Neurotransmitery zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii nálady a pre ich tvorbu je dôležitý fenylalanín. Fenylalanín nám môže pomôcť odstrániť príznaky depresie.

Chronická bolesť je bolesť, ktorá trvá týždne alebo mesiace. Môže to začať spúšťačom, ako je infekcia alebo zranenie, alebo bez akéhokoľvek dôvodu. Fenylalanín nám môže pomôcť kontrolovať chronickú bolesť. Ak ho budeme užívať vo forme doplnku výživy pravidelne a dlhodobo, môžeme prirodzene prispieť k zníženiu intenzity chronickej bolesti.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.