Články a encyklopédie

Kazeín

Kazeín

Kazeín

Kazeín je pre svoju ľahkú stráviteľnosť a vysokú nutričnú hodnotu jedným z najlepších proteínov, ktoré môžeme nášmu telu ponúknuť. Získajte informácie o kazeíne a prečítajte si celý popis...

Popis

Kazeín

Výhody užívania a úloha v tele:

Kazeín je bielkovina nachádzajúca sa v mlieku. Je životne dôležitá pre ľudský rast a rozvoj. Obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré naše telo nevyhnutne potrebuje, no nedokáže si ich samo syntetizovať. Kazeín je pre svoju ľahkú stráviteľnosť a vysokú výžvovú hodnotu jedným z najlepších proteínov, ktoré môžeme nášmu telu ponúknuť. Jeho štruktúra je úplne odlišná od štruktúry iných proteínov. Ako doplnok výživy je kazeín mimoriadne obľúbený medzi športovcami, pretože je veľmi účinný pri náraste svalovej hmoty. O kazeíne sa hovorí, že hneď po konzumácii zvýši syntézu svalových bielkovín až o 31 % a účinok vraj vydrží až sedem hodín. Svaly nadobudnú silu, ak sa okrem kazeínového doplnku výživy postaráme aj o intenzívny tréning.

 

Nedostatok a príznaky:

Keď nášmu telu chýbajú bielkoviny, objavia sa príznaky ako únava, strata svalov, oslabený imunitný systém, kožné problémy, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, poruchy nálady a iné.

 

Odporúčaná denná dávka:

Kazeín je možné konzumovať niekoľkokrát denne v malých dávkach, možno ho užívať aj pred spaním. Ľudské telo potrebuje 1,5 až 2 gramy bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti, preto treba dávky kazeínu prispôsobiť príjmu iných bielkovín v tele. Pri tom musíme postupovať podľa pokynov výrobcu.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Vedľajšie účinky kazeínu sú podobné ako pri iných proteínoch. Treba sa mu vyhnúť v prípade neznášanlivosti laktózy, mlieka alebo kazeínu. Môže spôsobiť tráviace problémy, ako je hnačka a nadúvanie. Tehotné ženy a dojčiace matky by sa mali vyhýbať užívaniu výživových doplnkov s kazeínom.

 

Dobrý zdroj živín:

Kazeín sa nachádza v kravskom mlieku a výrobkoch ako sú jogurty, kyslá smotana, zmrzlina, puding a iné. Alternatívy kravského mlieka, ako je mandľové, kokosové a sójové mlieko, neobsahujú kazeín. Čokoláda, čipsy so syrovou príchuťou, spracované mäsové výrobky a ghee môžu tiež obsahovať stopy kazeínu.

 

Vedeli ste?

Na stavbu silných kostí potrebujeme vápnik a fosfor. Obe sa nachádzajú v kazeíne, takže jeho príjem nám môže pomôcť udržať normálnu hustotu kostí. Udržiavaním hustoty kostí sa môžeme vyhnúť osteoporóze, pri ktorej slabé kosti vedú k zlomeninám, najmä pri úderoch a pádoch.

Nedostatok aminokyselín v našom tele oslabuje imunitný systém. Aminokyseliny hrajú dôležitú úlohu pri aktivácii lymfocytov a iných buniek, ktoré nás chránia pred cudzími organizmami. Kazeín je bohatým zdrojom aminokyselín, ktoré nám pomáhajú posilňovať imunitný systém. Konzumáciou kazeínu tak môžeme znížiť riziko infekcií.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.