Články a encyklopédie

Kobalamín (vitamín B12)

Kobalamín (vitamín B12)

Kobalamín (vitamín B12)

S nedostatkom kobalamínu sa často stretávajú jedinci s vegetariánskou alebo vegánskou stravou, ktorí by mali konzumovať výživové doplnky. Získajte informácie o kobalamíne a prečítajte si celý popis...

Popis

Kobalamín (vitamín B12)

Výhody užívania a úloha v tele:

Kobalamín alebo vitamín B12 je vo vode rozpustný vitamín, ktorý si naše telo dokáže uložiť v pečeni. Rovnako ako ostatné vitamíny B, aj kobalamín sa podieľa na metabolizme bielkovín. Hrá tiež dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek, nazývaných erytrocyty, a pri udržiavaní centrálneho nervového systému.

 

Nedostatok a príznaky:

Nedostatok kobalamínu nastáva, keď naše telo nedostáva dostatočné množstvo vitamínu B12 alebo ho nedokáže absorbovať. Mnoho ľudí vo veku nad 50 rokov stráca schopnosť absorbovať vitamín B12 z potravy. S nedostatkom sa často stretávajú aj jedinci s vegetariánskou alebo vegánskou stravou, ktorí by mali konzumovať doplnky výživy s kobalamínom. Problémy majú aj ľudia s tráviacimi problémami, ako je celiakia a Crohnova choroba, pretože absorpcia kobalamínu môže byť znížená.

Nízke hladiny kobalamínu môžu spôsobiť:

  • anémiu,

  • stratu rovnováhy,

  • mravčenie v rukách a nohách,

  • slabosť.

 

Odporúčaná denná dávka:

Deti (1-3 roky) potrebujú 1,0 µg denne.

Deti (4-6 rokov) potrebujú 1,5 µg denne.

Deti (7-9 rokov) potrebujú 1,8 µg denne.

Deti (10-12 rokov) potrebujú 2,0 µg denne.

Deti (13-14 rokov) potrebujú 3,0 µg denne.

Dospievajúci (15-18 rokov) potrebujú 3,0 µg denne.

Dospelí: ženy potrebujú 3,0 µg denne (tehotné ženy 3,5 µg, dojčiace matky 4,0 µg), muži tiež 3,0 µg.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Kobalamín je dnes veľmi dobre preskúmaný vitamín. Po desaťročiach štúdií stále nepoznáme príznaky predávkovania vitamínom B12. Jedinou účinnou látkou, ktorá môže predstavovať nebezpečenstvo, je kyanokobalamín, pretože v tele uvoľňuje malé množstvo kyanidu, na ktoré môžu niektorí jedinci negatívne reagovať. Ide o veľmi malú hodnotu, ktorá sa z medicínskeho hľadiska považuje za bezvýznamnú.

 

Dobrý zdroj živín:

Kobalamín je prirodzene prítomný v bielkovinách živočíšneho pôvodu, no rastlinné potraviny ho neobsahujú, pokiaľ ním nie sú obohatené. Do tela sa môže dostať užívaním:

  • Živočíšnych orgánov (hovädzia pečeň),

  • mäsom, najmä hydinou,

  • vajciami,

  • mliekom a inými mliečnymi výrobkami,

  • niektorými raňajkovými cereáliami, ktoré sú obohatené o vitamíny.

Naše telo absorbuje kobalamín zo živočíšnych zdrojov oveľa lepšie ako bielkoviny z rastlinných zdrojov.

 

Vedeli ste?

Kobalamín prospieva nášmu metabolizmu, pretože je absolútne nevyhnutný na premenu sacharidov na využiteľnú glukózu. Glukóza získaná zo sacharidov sa v tele využíva ako zdroj energie, preto ľudí s nedostatkom vitamínu B12 často trápi únava. Konzumáciou dostatočného množstva vitamínu sa zásobujeme energiou, je to teda jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť chronickej únave.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.