Články a encyklopédie

Kostihoj (Symphytum officinale)

Kostihoj (Symphytum officinale)

Kostihoj (Symphytum officinale)

Kostihoj obsahuje alantoín, látku, o ktorej je známe, že granuluje a tvorí bunky. Je výborný pri celokožnom použití, je protizápalový a protiplesňový

Popis

Kostihoj (Symphytum officinale) je mohutne rastúca trvalka s trochu chlpatými listami o veľkosti 12 až 18 centimetrov. Kvet je krásnej modrofialovej farby v tvare zvončeka. Celá rastlina dorastá až do výšky dvoch metrov. Časti rastliny užitočné vo výžive: korene a listy. V poľnohospodárstve (malí farmári - domácnosti) využívajú kostihoj ako výborné hnojivo - kompost do pôdy.

 

Kostihoj sa už dlho používa ako liek.

Kostihoj bol v minulosti liekom, ktorý používali najmä Rómovia a vidiecke národy, no má veľmi starú povesť ako výborná pomôcka pri zlomených kostiach. V liečiteľských knihách sa spomína aj ako výborný na vnútorné krvácanie a hojenie rán, nie však na otvorené rany alebo na konzumáciu, keďže kvety kostihoja sú jedovaté. Obsahuje hepatotoxické pyrolizidínové alkaloidy, ktoré sú toxické pre pečeň.


Kostihoj obsahuje alantoín, látku, o ktorej je známe, že granuluje a vytvára bunky. Preto pri vonkajšom použití prichádza do úvahy použitie kostihoja lekárskeho na: celú pokožku, opuchy, vyvrtnutia, pomliaždeniny, zápaly žíl a drobné zápaly a plesňové zmeny na koži. Aktívne zložky tejto vzácnej rastliny sú v modernom svete oveľa akceptovanejšie.

 

Hľadáte skvelú mast z kostihoja? Pozrite si našu top ponuku.

 

Kostihoj sa kedysi používal na:

Obklady - uvarte silný čaj z čerstvých alebo sušených listov kostihoja lekárskeho. Potom namočte tento čaj do bavlny a urobte obklady na oblasť bolesti.

Vonkajšie použitie – rozdrvené listy sa namočia napríklad do olivového oleja, aby sa uvoľnili účinné látky, a potom sa aplikujú na kožné lézie, ako sú vyrážky, ale nie na otvorené rany alebo poškodenú pokožku.

Studené zábaly – pomáhajú pri liečbe opuchov, zápalov a rán. Listy kostihoja sparíme horúcou vodou a potom zmäknuté listy zabalíme do čistej utierky. Naneste obklad na postihnuté miesto, kým je ešte teplé.

DÁVKOVANIE pre dospelých: Obyčajná šálka čaju obsahuje asi 8 miligramov pyrolizidínových alkaloidov. Obklad z 2 až 4 gramov sušených koreňov alebo 2 až 8 gramov sušených listov trikrát denne na teplý obklad.


Kostihoj zlepšuje stavy pri:

  • Popáleninách, pri ktorých hnis a hniloba bránia hojeniu,
  • modrinách na koži,
  • zápale žíl, najmä žíl zaťažených zrazeninami,
  • opuchoch a vyvrtnutiach,
  • drobných zápaloch a postihnutej koži v dôsledku plesňových zmien.

 

Známa toxicita kostihoja lekárskeho odradila výskumníkov od širšej štúdie o liečivých vlastnostiach kostihoja. Štúdie na zvieratách potvrdili, že extrakty liečia rany a zmierňujú bolesť.

 

Vedľajšie účinky a varovanie
Pyrolizidínové alkaloidy s nenasýteným jadrom sa metabolizujú v pečeni na toxické pyrolové metabolity. Okamžitá toxicita vedie k odumretiu pečeňového tkaniva a chronická toxicita vedie k venookluzívnemu ochoreniu charakterizovanému venóznou obštrukciou a zväčšením pečeňových buniek. Pre hepatotoxicitu pyrolizidínových alkaloidov, ktoré obsahuje, by sa kostihoj nemal používať na konzumáciu, ale možno ho použiť zvonka – teda na pokožku.

 

Hľadáte KOSTIHOJOVÚ masť? Pozrite si našu ponuku tu.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.