Články a encyklopédie

Krillový olej (Euphausiacea)

Krillový olej (Euphausiacea)

Krillový olej (Euphausiacea)

Výskum tiež spájal krillový olej s neurologickým vývojom u detí. Tehotné ženy, ktoré konzumujú krillový olej, majú údajne pozitívny vplyv na neurologický vývoj plodu. Spoznajte krillový olej a prečítajte si celý popis...

Popis

Krillový olej

Krillový olej sa získava z:

Meno zvieraťa:

Krill

Latinský názov zvieraťa:

Euphausiacea

Iné názvy oleja:

/

 

Všeobecný opis zvieraťa a výrobného procesu:

Krill je rad vyšších kôrovcov z kmeňa článkonožcov, ktorý žije v oceáne. Do rodu krillov je zaradených až 110 rôznych druhov kôrovcov, ktoré môžu merať maximálne 15 centimetrov na dĺžku, no zvyčajne dorastajú len do centimetra či dvoch. Nachádza sa na dne potravinového reťazca, živí sa fytoplanktónom a premieňa ho na formu vhodnú na jedenie iných oceánskych živočíchov.

Krillový olej je extrakt pripravený z krillu (v latinčine sa nazýva Euphausia superba). Dve z najdôležitejších zložiek krillového oleja sú omega-3 mastné kyseliny, podobné tým, ktoré sa nachádzajú v rybom oleji, a mastné kyseliny odvodené od fosfolipidov, najmä fosfatidicholínu, nazývaného aj morský lecitín.

Často sa stretávame s otázkami, aký je rozdiel medzi krillovým olejom a rybím olejom. Obidva obsahujú omega-3 mastné kyseliny a niektoré voľné mastné kyseliny. Krillový olej však okrem spomínaného obsahuje aj bohaté množstvo fosfolipidov vrátane cholínu. Obsahuje tiež astaxantín, ktorý mu dodáva charakteristickú červenú farbu.

 

Použitie oleja:

Krillový olej sa používa hlavne na lekárske účely. Krill je prírodným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré vo veľkej miere prispievajú k normálnemu fungovaniu srdca a s ich pomocou sa môžeme vyhnúť aj kardiovaskulárnym ochoreniam. Tiež omega-3 mastné kyseliny v krillovom oleji sú absorbovateľnejšie ako tie, ktoré sa nachádzajú v rybom oleji.

Je známe, že krillový olej prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku a srdcovej frekvencie, znižuje zápalové procesy v tele, zabezpečuje zdravé kĺby a znižuje riziko trombózy.

 

Recepty:

Keďže ide o novšiu a dosť neprebádanú oblasť, v súčasnosti neexistujú žiadne recepty, ktoré by obsahovali krillový olej. Odporúčaná denná dávka krillu je medzi 1000 a 2000 mg denne kedykoľvek, pretože nespôsobuje ospalosť ani únavu. Kapsuly sa môžu užívať s jedlom alebo bez jedla.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Výskum tiež spojil krillový olej s neurologickým vývojom u detí. Tehotné ženy, ktoré konzumujú krillový olej, majú údajne pozitívny vplyv na neurologický vývoj plodu. Vyvíjajúci sa mozog, centrálny nervový systém a oči nenarodených detí sa vo veľkej miere spoliehajú na prítomnosť omega-3 mastných kyselín, ktoré im umožňujú normálny vývoj.

Protizápalové vlastnosti krillového oleja ovplyvňujú aj redukciu nepríjemných fyzických príznakov predmenštruačného syndrómu. Vedci si stále nie sú úplne istí, ako a prečo majú omega-3 mastné kyseliny taký silný vplyv na zmiernenie PMS.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.