Články a encyklopédie

Olej z ľanových semienok

Olej z ľanových semienok

Olej z ľanových semienok

Ľanový olej má bohaté liečivé účinky súvisiace s kardiovaskulárnymi ochoreniami, potláčaním rakoviny, predchádza neplodnosti a mnoho iného.

Popis

Ľan je jednoročná kultúrna rastlina, ktorá dorastá do výšky až 150 cm.

Ľan je veľmi jemná, mierne rozvetvená rastlina, ktorá má krásne modré kvety. Po odkvitnutí ľan nesie tobolku obsahujúcu semená.

Ľan sa pôvodne používal v Egypte, kde sa pestoval a používal už pred 5000 rokmi. Ľan je jednou z najstarších kultúrnych rastlín na svete. V egyptských hrobkách sa našli ľanové látky. Biblia spomína aj to, že mnohí židovskí kňazi nosili odevy vyrobené z ľanu. Zmienky o liečivých účinkoch ľanu boli známe už v histórii a nachádzali sa v oficiálnych záznamoch starovekého Grécka, Číny, v ajurvéde, arabských spisoch a písali o ňom aj Paracelsus a Mattioli.

 

Ľanový olej by nemal chýbať v žiadnej domácej špajzi!

Liečivé účinné látky obsiahnuté v ľanovom oleji? V analýze zistili údaje, že semená obsahujú 3 až 10 % neutrálnych a kyslých polysacharidov, ktoré hydrolyzujú na 8-10 % galaktózy, arabinózy, 9-12 % 25-27 % xylózy, 13-29 % ramnózy, fukózy, galakturónovej kyseliny, manurónové glukuroncíny. Určitý olej obsahuje 30-45% triglyceridov, kyseliny linolovej, olejovej, stearovej, palmitovej a laurovej, proteíny (20-25%), steroly a kyanogenim, glykozidy 0,1 1,5% linamarín, lotaustralín, fosfáty, kyselina stearová, kyselina palmitová, enzýmy vitamíny A, B, D, E, F a ďalšie pozitívne zložky.

Celkom unikátny je obsah bielkovín a nenasýtených mastných kyselín, bežne známych ako omega 3 a 6, vďaka ktorým dokáže ľanový olej dodať telu energiu potrebnú na uskutočnenie všetkých pochodov v tele, najmä na elimináciu škodlivých procesov.

 

Ľanový olej lisovaný za studena je vynikajúcim riešením pre:

  • problémy súvisiace s kardiovaskulárnymi ochoreniami,
  • reguluje hladinu škodlivého LDL cholesterolu,
  • potlačenie rakoviny, najmä prsníka a prostaty,
  • je bohatým zdrojom bielkovín a enzýmov, nenasýtených mastných kyselín, ako zdroj energie,
    užitočné pri diétach,
  • je výborným vonkajším prostriedkom pri zápaloch a plesňových ochoreniach kože (suchá pokožka)
  • normalizuje krvný tlak, chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami,
  • neplodnosť u mužov a žien,
  • pôsobí ako antioxidant, urýchľuje rekonvalescenciu a zlepšuje stav chronických ochorení,
  • je aktívny v oblasti hormónov, normalizuje nepravidelnú a bolestivú menštruáciu, je vhodný pri problémoch súvisiacich s menopauzou,
  • hyperaktivita a nepokoj u detí,
  • normalizuje hladinu cukru v krvi,
  • zlepšuje a normalizuje činnosť čriev, črevné problémy,
  • zlepšuje funkciu mozgu a reakciu imunitného systému,
  • zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov a je výborným pomocníkom pri psoriáze.

     

Použitie ľanového semena a ľanového oleja:

1.) Ľanový olej možno užívať trikrát denne jednu čajovú lyžičku dlhodobo bez vedľajších účinkov, ale treba ho striedať s inými olejmi, odporúča bylinkárka Michaela.
2.) Zvonka možno olej vmasírovať na postihnuté miesta (ekzémy, zápaly kože, suchá koža, popáleniny, psoriáza) trikrát denne až do zlepšenia alebo aspoň sedem dní. Olej je možné použiť aj na končeky vlasov.
3.) Pri žalúdočných vredoch, podráždení pažeráka, žalúdka alebo črevnej sliznice pite ľanový olej 3x denne tak, že 2 polievkové lyžice ľanového oleja necháme 1-2 hodiny odstáť v ¼ litra teplej vody.

4.) Ľanový olej je skvelý na úľavu od zápchy, užívajte aspoň 3x denne 1 čajovú lyžičku ľanového oleja a zapite ho s množstvom vlažnej vody.

Nedávne klinické štúdie poukazujú na veľký potenciál ľanového semena a oleja, pretože obsahuje látku, ktorá pôsobí protirakovinovo pri testoch na potkanoch. (Serraino a Thompson, 1991, 1992, 1992b), nezávislá alternatívna liečba účinkov ľanu, ktorá sa používa už desaťročia. Dobré výsledky boli v liečbe zápalu obličiek, ochorení obličiek (Clark et al. 1995 deväť pacientov so SLE nefritídou, z ktorých osem tiež dokončilo liečbu. Pacienti dostávali 15, 30 a 45 g ľanových semienok denne počas štyroch týždňov, nasleduje päť týždňov odpočinku.

Kontrola chorôb, krvný tlak, plazmatické lipidy, funkcia obličiek a sérová imunológia sa ukázali ako veľmi úspešné pri dávkach 30 g denne. Zlepšil sa aj cholesterol a vysoký krvný tlak.). Ľan znižuje riziko vzniku aterosklerózy u pacientov s vysokým krvným tlakom, LDL tukmi a ľudským zdravím (Cunnane et al. 1993).

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.