Články a encyklopédie

Ľaničníkový olej (Camelina sativa)

Ľaničníkový olej (Camelina sativa)

Ľaničníkový olej (Camelina sativa)

Ľaničníkový olej obsahuje veľké množstvo polynenasýtených omega-3-6 mastných kyselín a vitamínu E, vďaka čomu je výborným prostriedkom v starostlivosti o pleť. Spoznajte ľaničníkový olej a prečítajte si celý popis...

Popis

Ľaničníkový olej

Ľaničníkový olej sa získava z:

Názov rastliny: 

Ľaničník

Latinský názov rastliny: 

Camelina sativa

Iné názvy: 

/

 

Všeobecný popis rastliny a procesu pestovania:

Ľaničník je kvitnúca rastlina. Rastlina pochádza z Európy, no dnes ju pestujú ľudia po celom svete. Dorastá do výšky 30 až 120 centimetrov, spoznáte ju podľa rozvetvených stoniek s chĺpkami a bohatými bledožltými kvetmi.

Ľaničníkový olej sa získava zo semien ľaničníka siateho, ​​ktoré obsahujú až 30-45% oleja. Dá sa získať rôznymi spôsobmi, pričom najčastejšie sa používa lisovanie semien za studena a extrakcia rozpúšťadlom. Pri extrakcii sa získa väčšie množstvo oleja, no pri tomto spôsobe výroby sú prítomné aj škodlivé rozpúšťadlá. Za studena lisovaný olej je zdravší a má mnoho zdravotných výhod.

Ľaničníkový olej má svetlohnedú alebo žltkastú farbu, no v niektorých prípadoch môže mať aj zelenkastú farbu. Má charakteristickú vôňu a chuť, ktorá je mierne horká. Ak chceme získať liter ľaničníkvého oleja, potrebujeme asi 4-7 kilogramov ľaničníkových semienok.

Olej obsahuje veľké množstvo polynenasýtených omega-3-6 mastných kyselín a vitamínu E.

 

Použitie oleja:

Ľaničníkový olej je možné použiť na lekárske aj kozmetické účely. Olej pôsobí antioxidačne, čo sa pripisuje obsahu vitamínu E. Pôsobí hydratačne, protizápalovo (tlmí lokálne zápaly a zápaly vo vnútri tela), kvôli vysokému obsahu polynenasýtených mastných kyselán ho môžeme použiť proti bolesti, ktoré spôsobuje artritis, podporuje taktiež fungovanie imunitného systému.

Môže sa použiť ako masážny olej a aplikovať priamo na pokožku.

Olej je jedlý, ale treba ho používať za studena, ak v ňom nechceme zničiť účinné látky. Môže sa pridávať do polievok, cestovín, šalátov a môže sa jesť aj „na lyžičku“ (ráno, nalačno). Vďaka tolerancii vysokých teplôt je vhodný aj na vyprážanie.

 

Recepty:

Omega-3 majonéza:

  • ¼ šálky ľaničníkového oleja,
  • 1 celé vajce,
  • 1 vaječný žĺtok,
  • 1 lyžica horčice,
  • lyžica a pol citrónovej šťavy,
  • ½ - ¾ šálky extra panenského olivového oleja,
  • morská soľ, korenie.

 

Zmiešajte vajíčko, žĺtok, horčicu, soľ a citrónovú šťavu. Pridajte ľaničníkový olej a potom olivový olej. Skontrolujte, či je potrebné pridať aj soľ a korenie. Majonéza sa môže uchovávať v chladničke po dobu dvoch týždňov.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Ľaničníkový olej nás dokáže ochrániť pred vznikom kognitívnych chorôb, akými sú demencia a Alzheimerova choroba. Obsahuje mimoriadne dôležité omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.