Články a encyklopédie

Rakytník (Hippophae rhamnoides Linn)

Rakytník (Hippophae rhamnoides Linn)

Rakytník (Hippophae rhamnoides Linn)

Pravidelným užívaním rakytníkového oleja možno pre jeho pozitívne účinky a schopnosť čistiť pečeň predchádzať rakovine pečene. Spoznajte rakytníkový olej a prečítajte si celý popis...

Popis

Olej z rakytníka rešetliakového

Rakytníkový olej sa získava z:

Názov rastliny: 

Rakytník rešetliakový

Latinský názov rastliny: 

Hippophae rhamnoides Linn

Iné názvy oleja:

/

Všeobecný popis rastliny a procesu pestovania:

Rakytník je rastlina, ktorá pochádza z horských oblastí Ázie a Európy. Rastlinu spoznáme podľa oranžových bobúľ, ktoré obsahujú jedinečnú mastnú kyselinu a používajú sa aj na výrobu oleja.

Olej z rakytníka sa získava lisovaním za studena z plodov alebo semien rastliny. Najkvalitnejší olej sa vyrába z plodov rastliny, ktorá rastie v čistých oblastiach Sibíra. Obsah oleja v semenách plodu je asi 7-11%, zatiaľ čo obsah oleja v mäsitom jadre plodu je 1,5-3%. Olej z rakytníka sibírskeho sa vyznačuje vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín. Zatiaľ čo kyselina linolová a kyselina alfa-linolénová sú hlavnými mastnými kyselinami v oleji vyrobenom zo semien, dreň alebo dužina obsahuje približne 65 % mononenasýtených mastných kyselín a nasýtených mastných kyselín.

Oranžové alebo červenkasté plody rastliny obsahujú vysoké hladiny karotenoidov, ale obsah karotenoidov sa líši v závislosti od toho, kde rastlina rastie. Hlavnými karotenoidy v rakytníkovom oleji sú karotén, zeaxantín a lykopén.

 

Použitie oleja:

Rakytníkový olej je vďaka svojmu zloženiu vhodný na starostlivosť o pleť všetkých typov. Jeho použitie sa odporúča najmä pri extrémne citlivej a podráždenej pokožke, s častými zápalmi. Olej je vhodný aj na starostlivosť o pokožku s ekzémom, neurodermatitídou a psoriázou. Vyživuje a zvlhčuje pokožku. Keďže rakytníkový olej má vďaka obsahu karotenoidov dosť intenzívnu farbu, je najlepšie ho pred aplikáciou priamo na pokožku zriediť jemnými a pre pokožku šetrnými olejmi ako je jojobový olej, mandľový olej a makadamiový olej.

 

Recepty:

Na prípravu pleťového séra proti starnutiu s obsahom rakytníkového oleja potrebujeme:

  • 1 čajová lyžička šípkového oleja,
  • 1 polievková lyžica jojobového oleja,
  • ½ čajovej lyžičky rakytníkového oleja,
  • 3 kvapky santalového oleja (voliteľné),
  • 2 kvapky mrkvového oleja (voliteľné).

 

Nalejte šípkový a jojobový olej do fľaše, potom pridajte rakytníkový olej a voliteľné prísady (ak chcete). Fľašu zatvorte a dobre pretrepte, aby sa oleje premiešali. Večer vmasírujte niekoľko kvapiek pripraveného séra do pokožky tváre a krku.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Olej z rakytníka obsahuje silné fytonutrienty, má protizápalové vlastnosti a niektoré štúdie ukázali, že dokáže bojovať aj s rakovinou. Pravidelným užívaním rakytníkového oleja možno pre jeho pozitívne účinky a schopnosť čistiť pečeň predchádzať rakovine pečene. Pečeň je veľmi vyťažený orgán, ktorého úlohou je trávenie potravy, ukladanie energie a odstraňovanie toxínov z tela.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.