Články a encyklopédie

Cesnak (Allium sativum)

Cesnak (Allium sativum)

Cesnak (Allium sativum)

Cesnak je vynikajúce prírodné antibiotikum, čo znamená, že ničí baktérie a zároveň pôsobí ako inhibítor plesňových ochorení.

Popis

Cesnak je diaforetický, expektoračný, spazmolytický, antiseptický, bakteriostatický, antifungálny, antivírusový, hypotenzívny a anthelmintický.

 

Cesnak latinsky nazývaný Allium sativum, je korenistá rastlina. Celosvetovo sa jej darí v teplom a miernom podnebí. Blízkymi príbuznými cesnaku sú cibuľa, šalotka, pór a pažítka. Používa sa na kulinárske a liečebné účely. Má charakteristickú chuť a vôňu, ktorá sa dobre prejaví až po uvarení.

 

V dávnych dobách sa cesnak používal hlavne pri varení. Egypťania a Izraelčania ho používali vo svojej strave, rovnako ako Chufuovi robotníci, ktorí stavali pyramídy. Cesnak stále rastie v Egypte, no Sýrčania si ho ako plodinu cenia viac ako kedysi. Ako prví ho začali užívať starí Gréci a Rimania; vojaci, námorníci, skrátka vidiecka vrstva. V literatúre je však najznámejším prostriedkom na odohnanie upírov.

 

Cesnak je vynikajúce prírodné antibiotikum, čo znamená, že ničí baktérie a zároveň pôsobí ako inhibítor plesňových ochorení. Cesnak obsahuje veľa draslíka, vitamíny B1 a B6, vitamíny C a K, niacín a selén. Liečivé vlastnosti cesnaku sú spôsobené aj zlúčeninami síry, ktoré obsahuje.

 

Hoci vedci zatiaľ nezistili, či má tepelne upravený cesnak rovnaké liečivé vlastnosti ako surový, cesnak je rozhodne potravinou, ktorú sa oplatí pridať do chutí rôznych jedál. Odborníci odporúčajú strúčik alebo dva cesnaku denne.


Cesnak vo všeobecnosti pôsobí na:

  • zníženie cholesterolu,
  • zníženie krvného tlaku,
  • riedenie krvi
  • zníženie rizika vzniku krvných zrazenín,
  • má antibakteriálny a protiplesňový účinok.

 

Výhody konzumácie cesnaku pri stavoch, ako sú:
CHOLESTEROL
- Cesnak obsahuje sulfidy, ktoré pomáhajú znižovať zlý cholesterol a priaznivo pôsobia na krvný obeh a krv.

RAKOVINA – Cesnak údajne znižuje tvorbu rakovinových buniek. Výskum ukázal, že cesnak zabraňuje vzniku zhubných nádorov. V Číne, kde je najviac pacientov s rakovinou žalúdka, vedci zistili, že pravidelná konzumácia cesnaku výrazne znižuje šancu na jej výskyt.

SRDCOVÉ OCHORENIA – Znižovaním cholesterolu v krvi následne pomáha pri prevencii infarktu a proti srdcovým chorobám.

IMUNITNÝ SYSTÉM – Cesnak ničí baktérie a bráni tvorbe plesní. Zvyčajne ide o krvinky, ktoré oslabujú náš imunitný systém.

VYKAŠLIAVANIE A PRECHLADNUTIE – Cesnak urýchľuje potenie, zmierňuje kašeľ a lieči zápaly dýchacích ciest.

TRÁVIACA SÚSTAVA – Konzumácia cesnaku pomáha zmierňovať zápaly tráviaceho traktu a ničí črevné parazity.

PLESNE – Cesnak môže posilniť imunitný systém a pomôcť ničiť plesne. Preto sa odporúča ako doplnok aj proti candide.

 

Cesnakové prípravky
HNAČKA alebo ZÁPCHA - Vytlačte šťavu z troch alebo štyroch strúčikov cesnaku do šálky jablčného octu a vypite.
PARAZITY – Tri až štyri strúčiky cesnaku nasekajte a roztlačte a pridajte do pohára vody. Nechajte cez noc stáť, túto vodu vypite ráno na lačný žalúdok. Nápoj pripravujte a opakujete aspoň sedem dní.
ZÁPAL MECHÚRA A MOČOVÉ KAMENE – Do pol litra bieleho vína pridáme tri až štyri strúčiky cesnaku nakrájaného nadrobno, povaríme 15 minút (od zovretia), odstavíme a precedíme. Každý večer pred spaním vypite šálku teplého nápoja.
PRECHLADNUTIE – konzumujte cesnakový sirup. Ktorý sa pripraví najemno nakrájaným cesnakom zo zmesi medu v pomere 1:1. Nechajte nech sa ingrediencie dobre premiešajú (niekoľko dní). Užívajte po lyžičkách.
ĎASNÁ - Do vínneho octu pridajte pár strúčikov cesnaku, nechajte pár dní stáť. Získanou tekutinou si každý deň vypláchnite ústa a ďasná.
PROTI STUKOVATENÝM A UPCHANÝM ŽILÁM – Nakrájajte 5 citrónov a 30 strúčikov pretlačeného cesnaku, všetko nechajte cez noc premiešať. Na druhý deň dolejte 1 liter vody, prevarte, ochlaďte a nalejte do fliaš. Konzumujte 0,5 dl pred jedlom alebo po jedle po dobu 3 týždňov.

 

Konzumácia cesnaku

Cesnak sa najčastejšie používa pri varení a pridáva sa na spestrenie jedál alebo ako korenie.

Cesnak má charakteristickú vôňu a pikantnú chuť. Preto po konzumácii môžeme mať v ústach charakteristický nepríjemný zápach, zbavíme sa ho vypitím pohára mlieka, zjedením jablka, pridaním petržlenovej vňate do jedla či žuvaním klinčekov.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.