Články a encyklopédie

Ľubovník (Hypericum perforatum)

Ľubovník (Hypericum perforatum)

Ľubovník (Hypericum perforatum)

Ľubovník pôsobí ako mierne sedatívum, výborne pôsobí pri hojení popálenín a rán, znižuje krvný tlak, pôsobí protizápalovo a...

Popis

Ľubovník je trváca bylina, ktorá dorastá do výšky 70 cm.

 

Jeho žlté kvety, ktoré kvitnú v júli, sa používajú v medicíne:

  • pri brušných problémoch, ako sú kŕče a zápaly,
    popáleniny a rôzne poranenia kože a
    nervové ochorenia (pôsobí ako antidepresívum).

 

Ľubovník sa na liečebné účely používa už viac ako dve tisícročia. Už v staroveku sa používal na liečbu somatickej a psychickej bolesti. V stredovekej Európe sa mu však pripisovali magické vlastnosti a vlastnosti odháňania zlých síl (diabla).

 

Extrakt z ľubovníka obsahuje množstvo rôznych látok, ktoré ovplyvňujú vyššie uvedené problémy: hypericín, pseudohypericín, hyperforín, flavonoidy, fenolové kyseliny.

 

Ľubovník je veľmi študovaná rastlina, a preto nájdeme tvrdenia, že hypericín inhibuje aktivitu niektorých enzýmov, ako sú monoaminooxidázy (MAO). Monoaminooxidázy degradujú neurotransmitery, ktoré nám dávajú pocit pohody, harmónie a duševnej bdelosti a sú tiež zodpovedné za reguláciu nálady a kontrolu chuti do jedla, ako je serotonín, dopamín a noradrenalín.

Dôležité sú aj flavónové a flavonolové glykozidy, najmä kvercetínové glykozidy ako hyperozid, rutín, kvercitrín a izokvercitrín. Všetky flavonoidy zmierňujú bolesť a pôsobia antibakteriálne. Kvety obsahujú biflavonoidy (biapigenín a amentoflavon), ktoré sa v iných častiach rastliny nenachádzajú. Amentoflavon je primárne protizápalový a lieči vredy.

Okrem vyššie uvedeného obsahuje ľubovník aj živice katechínového typu (15 %) a prokyanidíny. V žľazách listov, ktoré vyzerajú ako priehľadné škvrny, je prchavý olej (0,1-1%). Tento olej obsahuje hlavne metylbutenol, ktorý je prítomný aj v prchavom oleji z chmeľu. V čerstvých častiach rastlín, najmä v zrelých plodoch, sa nachádzajú deriváty floroglucínu ako napr hyperforín (2-4%), ktoré sú štruktúrou podobné účinným látkam chmeľu a pôsobia najmä protizápalovo a antibakteriálne, ako aj antibioticky a upokojujú centrálny nervový systém. Hyperforín je dobre rozpustný v oleji, preto sa na liečbu zapálenej pokožky najviac odporúča používať extrakt z ľubovníkového oleja. Látky súvisiace s hyperforínom izolované z príbuzných druhov ničia bunky rakoviny hrubého čreva.

 

Ľubovník teda pôsobí ako:

  • Sedatívum a mierne sedatívum.
  • Antidepresívum a anxiolytikum.
  • Vďaka obsahu antibiotík a hyperforínu výborne účinkuje aj pri hojení popálenín a rán.
  • Imanín má priamy vplyv aj na cievy, pretože znižuje krvný tlak a zvyšuje rýchlosť a hĺbku dýchania.
  • Prípravky z ľubovníka bodkovaného na lokálne použitie majú protizápalový, antibakteriálny, protiplesňový a analgetický účinok. Používajú sa najmä pri poraneniach a zápaloch kože, opuchoch a vredoch, bodnutí hmyzom, miernych popáleninách a omrzlinách, na zmiernenie ischias, miernych vyvrtnutí a bolestí svalov či chrbtice. Potieranie resp. masáž ľubovníkovým olejom pomáha zmierniť prejavy reumatizmu.

 

V Nemecku sa ľubovník veľmi často predpisuje ako prostriedok na pomoc pri depresiách a zlej psychickej pohode. Podľa niektorých výskumov na ľuďoch zistili, že čaj pripravený z ľubovníka a valeriány je účinnejší ako osvedčený liek diazepam. Pri konzumácii ľubovníka je však dôležité dávať pozor na dávkovanie, pretože nadmerné dávkovanie môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie a zároveň znížiť účinky akýchkoľvek iných liekov, ktoré užívate.

 

Výťažky z ľubovníka môžu mať nežiaduce účinky najmä pri súčasnom užívaní liekov, preto je potrebné sa o tom poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Opatrenia pri užívaní ľubovníka bodkovaného:

  • Prípravky z ľubovníka bodkovaného môžu pri súčasnom užívaní s inými liekmi znižovať koncentráciu v krvi a tým znižovať ich účinnosť – to platí najmä pre lieky, ktoré sú metabolizované systémom pečeňových enzýmov. V dôsledku enzýmovej indukcie môže ľubovník bodkovaný ovplyvniť iné lieky asi dva týždne po ukončení užívania.
  • Antikoncepčné tabletky sú tiež menej účinné, ak sa užívajú v rovnakom čase ako ľubovník bodkovaný.
  • V prípade konzumácie ľubovníka bodkovaného a liekov na liečbu depresívnych stavov sa ich pôsobenie zvyšuje, no zároveň sa vyskytujú aj nežiaduce vedľajšie účinky ako zvýšený krvný tlak, potenie, zvýšená teplota a bolesť hlavy.
  • Tehotným alebo dojčiacim matkám sa neodporúča používať ľubovník bodkovaný.
  • Môžu sa vyskytnúť kožné reakcie na opaľovanie alebo nadmerné vystavovanie sa slnku. Podľa nemeckých údajov je frekvencia kožných reakcií pri užívaní prípravkov z ľubovníka nízka (jeden prípad na 300 000 pacientov).

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.