Články a encyklopédie

Luteín

Luteín

Luteín

Štúdie ukazujú, že nízka hladina luteínu v krvi prispieva k zhrubnutiu tepien, čo zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a upchávania krčných tepien. Získajte informácie o luteíne a prečítajte si celý popis...

Popis

Luteín

Výhody užívania a úloha v tele:

Luteín sa nazýva karotenoidný vitamín a je spojený s vitamínom A a beta karoténom. Telo ho najlepšie vstrebe, keď ho užije v kombinácii s jedlom, ktoré obsahuje veľa tuku.

Ide teda o jeden z dvoch hlavných karotenoidov, ktoré sa nachádzajú ako farebné pigmenty v ľudskom oku (sietnica a makula). Predpokladá sa, že pôsobí ako svetelný filter a chráni očné tkanivá pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením.

Pôsobí tiež ako antioxidant, ktorý chráni naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Pre ľahšie pochopenie ich môžeme definovať ako hrdinov, ktorí nás bránia pred zloduchmi.

 

Nedostatok a príznaky:

Vedci spájajú nedostatok luteínu v našom tele so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prsníka, prostaty, hrubého čreva a krčka maternice, ako aj so zvýšeným rizikom vzniku cukrovky typu 2. Niektorí odborníci sa domnievajú, že nedostatok luteínu v našom tele spôsobuje tzv. nástup Alzheimerovej choroby a vaskulárnej demencie.

 

Odporúčaná denná dávka:

Odporúčaná denná dávka luteínu pre zdravých dospelých je 10 mg alebo viac denne. Toto množstvo luteínu možno do tela dostať konzumáciou zdravej stravy a potravín, ktoré luteín obsahujú. Jedinci s poranením oka a zlým zrakom, poruchami trávenia a starší ľudia musia prijímať väčšie množstvá.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Luteín je úplne bezpečný aj vo forme doplnkov výživy. Môže sa konzumovať v pomerne veľkých dávkach a napriek tomu sa nestretneme s nežiaducimi vedľajšími účinkami. Ľudia zvyčajne konzumujú dávky do 15 mg denne bez absolútne žiadnych vedľajších účinkov. Napriek tomu je dôležité, aby sa tehotné ženy pred užívaním doplnkov luteínu poradili so svojím osobným lekárom.

 

Dobrý zdroj živín:

Luteín sa nachádza v nasledujúcich potravinách:

  • kel,

  • repa,

  • špenát,

  • brokolica,

  • kukurica,

  • zelené fazule,

  • vajcia,

  • pomaranče,

  • papája.

 

Vedeli ste?

Luteín môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb a mŕtvice. Rovnako ako v prípade predchádzajúcich štúdií, ktoré poukazujú na potenciálne protirakovinové účinky luteínu, odborníci si nie sú celkom istí, ako nám luteín môže pomôcť pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Keďže luteín má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou nás chráni pred srdcovými chorobami tým, že potláča zápal, ktorý je hlavnou príčinou rozvoja koronárnej choroby srdca.

Štúdie ukazujú, že nízka hladina luteínu v krvi prispieva k zhrubnutiu tepien, čo zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a upchávania krčných tepien, čo môže viesť aj k infarktu.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.