Články a encyklopédie

Maliny (Rubus idaeus)

Maliny (Rubus idaeus)

Maliny (Rubus idaeus)

Maliny sú nielen chutné, ale majú aj liečivé účinky na organizmus. Odporúčajú sa tým, ktorí trpia rôznymi chorobami nervového systému a srdca.

Popis

Maliny sú známe najmä ako lahodné ovocie, ktoré rastie na kríku a je jasne červenofialovej farby.

 

Maliny sú nielen chutné ovocie, ale majú aj liečivé účinky na organizmus. Lekári často odporúčajú konzumáciu malín pacientom s problémami so srdcom a tým, ktorí trpia rôznymi chorobami nervového systému.

 

Hlavné liečivé zložky malín:

VITAMÍN A - maliny obsahujú veľké množstvo vitamínu A, ktorý je prírodným prostriedkom proti očným chybám a zlepšuje videnie.

RUTÍN – maliny obsahujú vysokú koncentráciu rutínu, ktorý posilňuje cievy a prietok krvi.

VITAMÍN C - obsahujú aj vitamín C, ktorý pôsobí ako výborný antioxidant.

BIOTÍN - dôležitý pre plné a lesklé vlasy a napnutú a pružnú pokožku.

KYSELINA ELAGOVÁ – dôležitá zložka malín, ktorá zabraňuje tvorbe rakovinových buniek. Zabraňuje útoku na ľudskú DNA a tým zabraňuje mutácii.

KETÓNY – zabraňujú priberaniu.

 

V tradičnej medicíne sa maliny používajú na:

  • zabránenie krvácaniu (menštruačné krvácanie, krvácanie z nosa, ďasien),
  • posilnenie krvných ciev a prietok,
  • zmierňujú choroby nervového systému,
  • pôsobia ako mierne preháňadlo,
  • zmierňujú problémy s močovým mechúrom a obličkami a
  • pôsobia proti zvýšenej teplote.

 

Malinové ketóny na chudnutie

Maliny obsahujú aj veľa ketónov, ktoré sa kedysi používali najmä na dochucovanie. Ketóny pôsobia na telo tak, že regulujú hormón adiponektín a spôsobujú zvýšenie bazálneho metabolizmu.

 

Čo sú malinové ketóny?

Malinové ketóny označujú aromatickú zlúčeninu čerstvých malín, ktorá je vo vedeckých kruhoch známa ako 4-(4-hydroxylpenyl)bután-2-én. Na výrobu jedného až štyroch miligramov čistého malinového ketónu je potrebný kilogram čerstvého ovocia, vďaka čomu sú malinové ketóny jedným z najdrahších prírodných dochucovadiel potravín. Malinové ketóny sú dlhodobo obľúbené najmä v potravinárskom a kozmetickom priemysle pre svoju charakteristickú ovocnú vôňu a chuť.

 

Ako fungujú malinové ketóny?

Malinové ketóny majú už spomínaný pozitívny vplyv na reguláciu hormónu adiponektínu v tele, ktorý reguluje metabolizmus. Podľa výskumu sa zistilo, že tí, ktorí majú prirodzene štíhle telo, majú v tele vyššiu hladinu hormónu ako tí, ktorí majú nadváhu. Vyššia hladina tohto hormónu prispieva k:

  • zníženiu zásob zásobného tuku a
  • odbúravanie tukov, aby ich telo ľahšie spaľovalo.

 

Tento účinok potvrdila aj štúdia kórejskej FDA z roku 2010, v ktorej vedci zistili zvýšenú hladinu adiponektínu a následne zvýšený metabolizmus mastných kyselín a znížené ukladanie tukov u myší, keď sa im dodávali malinové ketóny.

 

Ketóny sú zároveň štruktúrou podobné kapsaicínu (nachádza sa v feferónke – čili), ktoré pri konzumácii pôsobia na organizmus zrýchlením metabolizmu, znížením chuti do jedla a termoreaktivitou.

 

Aby ste dosiahli odporúčanú dennú dávku aspoň 100 mg účinných látok, mali by ste denne zjesť okolo 40 kg malín.

 

 

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.