Články a encyklopédie

Medovka (Melissa officinalis)

Medovka (Melissa officinalis)

Medovka (Melissa officinalis)

Medovka je jedným z najviac preskúmaných esenciálnych olejov, ktoré slúžia ako prírodný liek na Alzheimerovu chorobu. Pre svoj protizápalový účinok ju možno použiť na liečbu zápalov a bolesti. Zoznámte sa s medovkou a prečítajte si celý popis...

Popis

Medovka

Názov rastliny:

Medovka

Latinský názov:

Melissa officinalis

Užitočná časť:

Listy

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Medovka je trváca rastlina. Je uznávaná ako ker, ktorý dorastá do výšky 80 centimetrov. Zaraďujeme ju do čeľade hluchavkovitých. Pochádza z Európy a Ázie, no dnes sa pestuje aj inde vo svete. Názov melissa pochádza z gréckeho slova „mélissa“, čo znamená „med“, pretože je to rastlina, ktorá má v kvetoch veľa nektáru. Stonky medovky sú štvorcového tvaru, listy vyrastajú v pároch, ale na opačných stranách stonky. Majú oválny alebo srdcový tvar a po rozdrvení vydávajú citrónovú vôňu. Kvitnú v letných mesiacoch. Kvety sú malé, biele.

Názov medovka pochádza z latinskej verzie gréckeho slova melissóphyllon, čo znamená „včelí list“. V staroveku sa pestovala ako potrava pre včely. Vergilius a Plínius verili, že je potrebné zakryť úle lístkami medovky, pretože to vraj priťahuje včely.

Liečebné využitie medovky má 2000-ročnú tradíciu. V 10. storočí ju arabskí lekári používali na posilnenie srdca a liečbu melanchólie.

Použitie v strave a aplikácia:

Medovka sa používa ako príchuť do zmrzlín a bylinkových čajov, horúcich aj ľadových, často v kombinácii s inými bylinkami, ako je napríklad mäta. Je bežnou prílohou mätového čaju, pretože úžasne dopĺňa jeho chuť.

Hodí sa aj s dezertmi a cukríkmi.

Môže sa použiť pri príprave pokrmov z rýb a ako hlavná zložka medového pesta.

Z listov rastliny sa dá vyrobiť aj esenciálny olej, ktorý je mimoriadne obľúbený v aromaterapii.

 

Použitie na zdravotné účely:

Medovka je jedným z najviac preskúmaných esenciálnych olejov, ktoré slúžia ako prírodný liek na Alzheimerovu chorobu. Pre svoj protizápalový účinok ju možno použiť na liečbu zápalov a bolesti. Výsledky jednej štúdie ukazujú, že medovka sa dá aplikovať aj na opuchy a tým ich zmierniť.

Má antibakteriálne vlastnosti, takže sa môže použiť na liečbu infekcií. V dnešnej dobe je to obzvlášť dôležité, pretože baktérie sú čoraz odolnejšie voči antibiotikám.

Medovkový olej možno použiť na liečbu kožných problémov, ako sú ekzémy, akné a drobné ranky, pretože má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Keďže je jemný, možno ho použiť priamo na pokožku.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Medovka sa používa na prevenciu šírenia vírusových infekcií a môže byť obzvlášť prospešná pre ľudí, ktorí si vyvinuli rezistenciu na bežne používané antivírusové látky.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.