Články a encyklopédie

Nedostatok vitamínu K1 u detí a následky

Nedostatok vitamínu K1 u detí a následky

Nedostatok vitamínu K1 u detí a následky

Novorodenci nemajú pri narodení dostatok vitamínu K v tele, aby umožnil normálnu zrážanlivosť krvi. Z tohto dôvodu sú v prípade krvácania ohrozené ich životy.

Popis

Nedostatok vitamínu K1 u detí a následky

O vitamíne K veľa nepočujeme, no je to veľmi dôležitá živina, ktorá udržuje deti zdravé. Ide o vitamín rozpustný v tukoch, ktorý hrá dôležitú úlohu pri normálnej zrážanlivosti krvi, čo znamená, že sa podieľa na zastavení krvácania. Je zodpovedný za produkciu 4 z 13 proteínov, ktoré sú nevyhnutné pre zrážanie krvi. Podieľa sa aj na tvorbe ďalších bielkovín v tele, ktoré sa starajú o zdravie krvi, kostí a obličiek. Výskumy ukazujú, že nízka hladina vitamínu K v krvi súvisí s nízkou hustotou kostí v dospelosti. Keďže stavba kostí prebieha už v detstve, je potrebné deťom ponúknuť dostatočné množstvo tohto dôležitého vitamínu.


Kde sa vitamín K nachádza?
Podobne ako vitamín D, aj naše telo produkuje vitamín K z určitých baktérií v črevách. Dlhodobé alebo časté užívanie antibiotík môže vitamín K v črevách zničiť, preto má zmysel jesť potraviny, ktoré ho obsahujú (špenát, kapusta, brokolica, vajcia, pečeň).


Prečo aj novorodenci potrebujú vitamín K?
Novorodenci nemajú pri narodení dostatok vitamínu K v tele, aby umožnil normálnu zrážanlivosť krvi. Z tohto dôvodu sú v prípade krvácania ohrozené ich životy, pretože sa môžu vyskytnúť silné modriny a krvácanie do všetkých orgánov. Keďže väčšina vitamínu K sa produkuje v našom tráviacom systéme a časť sa získava z určitých potravín, dokonca aj deti sú ohrozené nedostatkom v prvých šiestich mesiacoch života.


Čo je vitamín K1 a čo je vitamín K2?
Vitamín K je pojem, ktorý zahŕňa skupinu zlúčenín. Najdôležitejšie sú vitamín K1 a vitamín K2. Vitamín K1 sa nachádza v tmavej, listovej zelenine a vitamín K2 sa nachádza v mäse, syroch a vajciach. Doplnky výživy najčastejšie obsahujú formu K1.

Koľko vitamínu K deti potrebujú?

  • 0-6 mesiacov: 2,0 mikrogramov/deň
  • 7-12 mesiacov: 2,5 mikrogramov/deň
  • 1-3 roky: 30 mikrogramov/deň
  • 4-8 rokov: 55 mikrogramov/deň
  • Chlapci a dievčatá, 9-13 rokov: 60 mikrogramov/deň
  • Chlapci a dievčatá, 14-18 rokov: 75 mikrogramov/deň

 

Podávanie vitamínu K dieťaťu hneď po narodení je najlepší spôsob, ako zabrániť nedostatku vitamínu K.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.