Články a encyklopédie

Výhody konzumácie rakytníka

Výhody konzumácie rakytníka

Výhody konzumácie rakytníka

Rakytník pôsobí ako silný antioxidant, a preto pôsobí na bunky ako omladzujúci prostriedok. Chráni a posilňuje kardiovaskulárny a nervový systém, pečeň, tráviaci systém a následky poškodenia kože. Dá sa použiť aj pri psoriáze, zápaloch, ekzémoch, podráždeniach...

Popis

Rakytník (lat. Hippophae rhamnoides L.) je listnatý ker, niekedy aj strom, na ktorom rastú oranžové plody, ktoré ľudia počas histórie využívali na výživu a liečbu rôznych problémov. Rakytník je na Slovensku menej známou rastlinou, no do povedomia sa dostáva pre obsah mnohých výživných a liečivých látok.

 

Rastlina pochádza z Eurázie. Prvé poznámky o rakytníku možno nájsť v tibetskej lekárskej klasike „rGyud Bzi“, ktorá bola napísaná v 8. storočí. Mimoriadne známy je v Rusku a Číne, kde sa vždy používal v tradičnej medicíne. Prvá továreň na spracovanie rakytníka bola postavená v Bisku (Rusko).

 

Rastlina je mimoriadne odolná a dobre sa jej darí aj v nadmorských výškach od 1200 do 2000 m n. m., znáša teploty od -43° do +40°C a potrebuje veľmi málo vlahy (do 500 mm ročného dažďa). Dorastá do výšky 10 metrov, no výška závisí od prostredia. Má tŕnisté konáre a listy sú úzke a pretiahnuté. Používame kôru, listy, plody a semená rastliny. Rastlina je užitočná takmer celá, pridáva sa do liekov, kozmetiky, ako samostatný olej, džúsy a potraviny, čím zvyšuje ich výživové ​​a liečivé vlastnosti.

 

100 g ovocia obsahuje až 600 mg vitamínu C a 160 mg vitamínu E, ako aj olej s mnohými liečivými vlastnosťami. Nesmieme zabudnúť ani na vitamín B12 a ďalšie vitamíny skupiny B, provitamín A. Samotné plody obsahujú 190 bioaktívnych látok vrátane esenciálnych mastných kyselín, vitamínov, karoténov, tokoferolov a fytosterolov.

 

Rakytník v medicíne

Rakytník pôsobí ako silný antioxidant, a preto pôsobí na bunky ako omladzujúci prostriedok. Vlastnosti antioxidantov sú:

* ochrana pred UV žiarením,

* posilnenie imunitného systému,

* urýchľuje obnovu buniek,

* posilnenie spojivového tkaniva,

* spomaľujú úbytok svalovej hmoty pri starnutí,

* pomoc pri úrazoch a

*rýchlejšia regenerácia.

 

Chráni a posilňuje kardiovaskulárny a nervový systém, pečeň, tráviaci systém a následky poškodenia pokožky. Možno ho použiť aj pri psoriáze, zápaloch, ekzémoch, podráždenej pokožke a popáleninách.

 

Na pokožku pôsobí:

* chráni ju,

* zabraňuje strate vlhkosti,

* intenzívne obnovuje,

* vyživuje pokožku po vystavení slnečným lúčom a

* má omladzujúci účinok.

 

Na organizmus pôsobí:

* urýchľuje krvný obeh,

* posilňuje cievny systém,

* znižuje ukladanie tuku v tele,

* zväčšuje sexuálnu silu,

* priaznivo pôsobí na pečeň a

* vyživuje tráviaci systém.

 

Extrakcia rakytníkového oleja

V septembri a októbri, keď dozrievajú žltočervené bobule rakytníka, sa zo stromu (kera) opatrne odrežú a šťava sa vylisuje za studena. Semená obsahujú asi 15 % a dužina 10 % oleja. Olej je sfarbený do oranžova, preto je veľmi dôležité ho pred nanesením na pokožku zriediť s inými olejmi. Odporúčame pomer aspoň 1:10. Olej je použiteľný približne dva roky od lisovania.

 

TIPY A RECEPTY NA POUŽITIE OLEJA:

  • LETNÁ STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU: Pripravte si zmes v tmavej fľaštičke: 5 ml rakytníkového oleja, 45 ml oleja z vlašských orechov a 50 ml olivového oleja lisovaného za studena. Primerané množstvo oleja masírujte po celom tele v priebehu 2 až 3 dní.
  • OMLADZUJÚCE SÉRUM: Naneste 1 až 2 kvapky oleja pred krémom na miesta, kde sú vrásky najvýraznejšie. Zľahka masírujte a následne ošetrite celú pokožku krémom.
  • KRVÁCANIE ĎASIEN: pridajte 1 kvapku rakytníkového oleja do zubnej pasty a vtierajte do ďasien spolu s čistením zubov.
  • KAŽDODENNÁ STAROSTLIVOSŤ: Primiešajte niekoľko kvapiek rakytníkového oleja do vášho obľúbeného krému, pomôže zregenerovať pokožku, aby bola lesklá a krásna.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.