Články a encyklopédie

Prvé zuby a problémy s ich prerezávaním

Prvé zuby a problémy s ich prerezávaním

Prvé zuby a problémy s ich prerezávaním

Vo veku troch rokov môže mať dieťa 20 mliečnych zubov, ktoré by nemali začať vypadávať, kým nie sú trvalé zuby pripravené na ich výmenu.

Popis

Prvé zuby a problémy s ich prerezávaním

Zuby sa začínajú vyvíjať už v období, keď je dieťa ešte v brušku. Väčšina detí dostane prvý zub medzi 10. a 12. mesiacom života. U niektorých prichádza prvý zúbok okolo 3 mesiacov života, no veľmi zriedkavo je viditeľný už pri narodení. V každom prípade ide o dôležitý medzník vo vývoji dieťaťa, ktorý si rodičia radi poznačia fotkou a zaznamenaním dátumu do denníka dieťaťa.

Väčšinou vykúkajú najskôr dva spodné stredné zuby, potom dva horné stredné zuby a až potom zvyšok. Stoličky sú posledné, ktoré rastú okolo 2. narodenín dieťaťa. Vo veku troch rokov môže mať dieťa 20 mliečnych zubov, ktoré by nemali začať vypadávať, kým nie sú trvalé zuby pripravené na ich výmenu (zvyčajne vo veku 6 rokov).

 

Ako vieme, že bábätku rastú zúbky?

Niektoré deti nevykazujú typické znaky prerezávania zúbkov, no u väčšiny rodičia hlásia nepohodlie, ktoré si na svojom dieťati všimnú. Zvyčajne sa objavujú:

  • Podráždenosť alebo mrzutosť.
  • Vyrážka na tvári.
  • Opuchnuté a citlivé ďasná.
  • Hryzenie.
  • Odmietnutie jedla.
  • Problémy so spánkom.
  • Časté dotýkanie sa tváre a uší.

 

Môže byť prerezávanie zúbkov sprevádzané hnačkou, horúčkou a nádchou?

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že prerezávanie zúbkov u detí spôsobuje hnačku, horúčku alebo nádchu. Hoci sa telesná teplota bábätka môže počas prerezávania zúbkov mierne zvýšiť, vysoká horúčka a hnačka nie sú príznakmi, ktoré prerezávanie zúbkov sprevádzajú. Ak má dieťa horúčku v kombinácii s inými príznakmi, ako je nedostatok chuti do jedla, vracanie, letargia alebo hnačka, zavolajte detského lekára.

 

Ako môžeme pomôcť dieťaťu v období prerezávania zúbkov?

Aby sme zmiernili nepohodlie spojené s prerezávaním zúbkov, masírujeme dieťaťu ďasná. Problémy väčšinou končia, keď zub prerazí ďasno. V tomto období je možné nechať dieťa hrýzť tvrdšie jedlo alebo mu ponúknuť pomôcky (gumené hračky) na žuvanie. Pri masáži môžeme použiť gél, ktorý je určený na zmiernenie problémov s prerezávaním zúbkov. Gél je potrebné nanášať pravidelne, pretože ho sliny v ústach vymývajú.

Ak na tento účel nemáme hračku, dieťa môže obhrýzť aj mokrý uterák. Z tvrdších potravín je najlepšou voľbou sušené ovocie, studená mrkva a banány z chladničky, dbajte však na to, aby jedlo do dieťaťa nenarážalo.

Často pomôže vziať dieťa do náručia a ponúknuť mu pohodlie.

 

Ktorým pomôckam je lepšie sa pri prerezávaní zúbkov vyhnúť

Neodporúča sa používanie gélov s obsahom lokálneho anestetika, homeopatických liekov, namáčanie cumlíka v mede, vtieranie alkoholu do ďasien a užívanie opiátových analgetík. Namiesto toho môžeme dieťaťu pomôcť gélom na ďasná, ktorý nie je vyrobený na báze lokálnych anestetík, ale obsahuje iba prírodné bylinky.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.