Články a encyklopédie

Čučoriedky (Vaccinium myrtillus)

Čučoriedky (Vaccinium myrtillus)

Čučoriedky (Vaccinium myrtillus)

Štúdie ukázali, že konzumácia čučoriedok môže znížiť riziko kognitívneho poklesu, ako aj riziko vzniku Parkinsonovej choroby. Výskum tiež ukázal, že čučoriedky môžu zlepšiť pamäť a motorickú koordináciu. Spoznajte čučoriedky a prečítajte si celý popis...

Popis

Čučoriedky

Latinský názov:

Vaccinium myrtillus

Užitočná časť:

Plody

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Čučoriedky sú trvalky. Poznáme ich ako kríky, ktoré rastú v skupinách. Poznáme niekoľko druhov čučoriedok – nízkokríkové, vysokokríkové a divé. Kvety majú tvar zvončekov a môžu byť biele, ružové alebo červené a plody sa vyznačujú indigovou farbou. Čučoriedky sú klasifikované ako superpotraviny.

Pochádzajú zo Severnej Ameriky a majú bohatú históriu.

Domorodí Američania ich používali ešte predtým, ako prišli kolonisti z Európy. Boli pre nich posvätným ovocím, keďže koniec bobule má tvar päťcípej hviezdy. Verili, že čučoriedky im zoslal Veľký Duch v čase hladomoru. Jedli ich čerstvé, ale na zimné použitie sa aj sušili. Ich šťava sa používala na farbenie košíkov a látok.

Domorodí Američania využívali najmä čučoriedky divé a nízkokríkové, no v súčasnosti pestujeme prevažne čučoriedky vysokokríkové, ktoré sa stali populárnymi začiatkom 20. storočia.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Čučoriedky sa dajú pripraviť rôznymi spôsobmi. Dá sa z nich pripraviť celý rad zdravých a chutných dezertov, ako sú muffiny, koláče, palacinky či zmrzliny. Na raňajky si môžeme dať čučoriedkové smoothie, do ktorého pridáme banán a ananás.

Chutné sú aj v kombinácii s mäsom – celkom obľúbeným receptom sú bravčové rebierka v čučoriedkovej omáčke.

 

Použitie na zdravotné účely:

Čučoriedky sú preslávené vysokým obsahom antioxidantov, ktoré chránia naše telo pred poškodením.

Železo, fosfor, vápnik, horčík, mangán, zinok a vitamín K v čučoriedkach prispievajú k budovaniu a udržiavaniu štruktúry kostí. Železo a zinok zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní pevnosti a pružnosti kostí a kĺbov.

Čučoriedky obsahujú draslík, vápnik a horčík, ktoré sú dôležité pre znižovanie krvného tlaku.

Vláknina v čučoriedkach pomáha znižovať celkové množstvo cholesterolu v krvi a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Vitamín B6 a foláty zabraňujú tvorbe zlúčeniny známej ako homocysteín. Ak sa v tele nahromadí príliš veľa homocysteínu, môže poškodiť krvné cievy a spôsobiť srdcové problémy.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Vitamín C, vitamín A a rôzne fytonutrienty v čučoriedkach pôsobia ako silné antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred voľnými radikálmi. Inhibujú rast nádorov, zmierňujú zápaly v tele a spomaľujú rozvoj niekoľkých druhov rakoviny, vrátane rakoviny pažeráka, pľúc, úst, hrdla, pankreasu, prostaty a hrubého čreva.

Štúdie ukázali, že konzumácia čučoriedok môže znížiť riziko kognitívneho poklesu, ako aj riziko vzniku Parkinsonovej choroby. Výskum tiež ukázal, že čučoriedky môžu zlepšiť pamäť a motorickú koordináciu.

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.