Články a encyklopédie

Štetka lesná (Dipsacus fullonum)

Štetka lesná (Dipsacus fullonum)

Štetka lesná (Dipsacus fullonum)

Koreň štetky lesnej je možné použiť vnútorne aj zvonka. Môže sa použiť vnútorne na liečbu bolesti, slabosti kolien a krížov a tiež pomáha pri oprave poškodených kostí a tkanív. Zoznámte sa so štetkou lesnou a prečítajte si celý popis...

Popis

Štetka lesná

Latinský názov:

Dipsacus fullonum

Užitočná časť:

Koreň, vŕšky

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Štetka lesná je dvojročná rastlina. V prvom roku vytvára len ružicu listov, no v druhom roku dorastá do výšky až 2,5 metra. V priemere rastlina vyprodukuje až 3 300 semien, ktoré jedia aj vtáky. V prvom roku sú listy štetky lesklé, zelené a majú zaoblené hrany a na ich povrchu sa nachádzajú ostne. Listy, ktoré ležia oproti sebe, tvoria akýsi pohár, v ktorom sa zhromažďuje voda. Kvet má vajcovitý tvar a nachádza sa na konci každej stonky.

Rastie v oblastiach, kde je veľa slnečného svetla. Zvyčajne sa vyskytuje vedľa opustených polí, cestných priekop a lúk.

Štetka lesná pochádza z Európy.

V minulosti sa používala pri spracovaní textilu. Sušené hlavičky kvetov sa pripevnili na vretená a s ich pomocou sa česala priadza. Zároveň sa používala aj na liečenie rôznych chorôb, najmä tých, ktoré súviseli s obličkami a pečeňou.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Používa sa hlavne koreň štetky lesnej. Najčastejšie sa rastlina používa na prípravu tinktúry. Pripravíme si ju tak, že 1/3 nakrájaného koreňa vložíme do sklenenej nádoby, zalejeme 50% alkoholom a nádobu pevne uzavrieme. Dáme na slnko asi na 3 týždne. Potom tinktúru scedíme. Denne možno použiť 25-30 kvapiek tinktúry, rozriedenej v 1 dcl vody.

Štetku nájdete aj vo forme kapsúl, práškov a čajov.

 

Použitie na zdravotné účely:

Koreň štetky možno použiť na liečbu osteoporózy, možno ho použiť aj zvonka na zmiernenie bolesti, opuchov a zápalov kože a na ošetrenie otvorených rán. V minulosti sa štetka často používala na liečbu boreliózy, no využívala sa aj pre jej antibiotické zlúčeniny. Už stovky rokov sa rastlina používa na liečbu zápalov močového mechúra a ako diuretikum (na odstránenie prebytočnej vody z tela). Je tiež výborným detoxikantom pre pečeň a obličky a pre zlepšenie trávenia.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Koreň štetky lesnej je možné použiť vnútorne aj zvonka. Môže sa použiť vnútorne na liečbu bolesti, slabosti kolien a krížov a tiež pomáha pri oprave poškodených kostí a tkanív. Zvonka sa dá použiť aj v kombinácii so živicou zvanou dračia krv na zmiernenie opuchov a zmiernenie bolesti.

Výťažok z listov štetky možno použiť na liečbu akné.

Masť z koreňa sa často používa na odstránenie kožných bradavíc, ale homeopaticky sa používa aj na liečbu iných kožných ochorení.

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.