Články a encyklopédie

Chmeľ (Humulus lupulus)

Chmeľ (Humulus lupulus)

Chmeľ (Humulus lupulus)

Chmeľ je bohatým zdrojom liečivých látok, stimuluje činnosť tráviaceho traktu, ničí baktérie a upokojuje kŕče. Pozrite si jeho ďalšie účinné látky tu!

Popis

Chmeľ je zelená popínavá rastlina, ktorá môže dorásť až do dĺžky 10 metrov pozdĺž šnúry alebo stonky. Vysadené v plantážových kultivaroch. Lístie je podobné listom viniča a má tmavozelenú farbu.

Chmeľ sa nachádza v miernom pásme Európy a Severnej Ameriky, kde sa pestuje už od 8. storočia nášho letopočtu. Na Slovensku sa chmeľ začal pestovať v roku 1876.

Dôležitou súčasťou chmeľu sú hlavne šišky, z ktorých sa pripravuje korenie na pivo. Jeho extrakt si však v zdravotníctve získava čoraz väčšiu obľubu, keďže chmeľ pôsobí upokojujúco, sedatívne a proti kŕčom. To, že má chmeľ sedatívne a hypnotické účinky, dokázali klinické štúdie v Nemecku, kde dokázali, že prípravok z chmeľu a valeriány je pri odstraňovaní porúch spánku rovnako účinný ako benzodiazepíny. Táto kombinácia sa osvedčila aj pri liečbe nervových problémov u dospelých a detí. Chmeľ sa používa pri všetkých formách nepokoja, pri pocitoch strachu, pri poruchách spánku, nervozite, podráždenosti a zlej chuti do jedla.

Chmeľové horčiny stimulujú činnosť gastrointestinálneho traktu a výskum tiež odhalil, že horčiny humulón a lupulón ničia baktérie (dokonca aj rast patogénov tuberkulózy) a upokojujú kŕče.

Chmeľ je bohatým zdrojom liečivých látok najmä vďaka horkej živici, xanthohurnolu, silici, tanínu, aminokyselinám, kyseline fenylpropanolovej a flavonoidom.


Výťažok z chmeľu možno použiť v alternatívnej medicíne na:

  • problémy so spánkom,
  • problém upokojiť sa
  • má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti,
  • je mierne diuretikum,
  • reguláciu trávenia,
  • zápaly ústnej dutiny a
  • pri pľúcnych problémoch – tuberkulóze.



Použitie a príprava chmeľu:

SPÁNOK A UVOĽNENIE – 10 g chmeľových šištičiek zalejte litrom vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Tento čaj pijeme pred spaním alebo počas dňa.

TINKTÚRA – výborným a rýchlym riešením je aj užívanie chmeľovej tinktúry, 20 kvapiek dať do vody a užívať 3x denne.
ŽALÚDOČNÉ PROBLÉMY – chmeľové šišky namočíme do studenej vody a necháme niekoľko hodín odstáť (5 až 8 hodín). Pijeme mierne ohriatu vodu pred jedlom alebo po dúškoch počas celého dňa.
AROMATICKÁ PODLOŽKA Z CHMEĽU - suché šišky chmeľu sú zmiešané s kvetmi levandule. Podložku položíme pod vankúš, čím umožníme kvalitnejší spánok.

CHMEĽOVÝ OBKLAD – vo forme obkladu (nahriate chmeľové šišky) prikladáme na ranu potiahnutú gázou pre zlepšenie hojenia.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.