Články a encyklopédie

Kostihoj (Symphytum officinale) 1. diel

Kostihoj (Symphytum officinale) 1. diel

Kostihoj (Symphytum officinale) 1. diel

Kostihoj má veľmi pestrú históriu. Jeho zaznamenaná história sa začína v Európe, keď Dioskurides, starogrécky botanik, zdokumentoval použitie kostihoja pri liečbe armády Alexandra Veľkého. Zoznámte sa s kostihojom a prečítajte si celý popis...

Popis

Kostihoj

Latinský názov:

Symphytum officinale

Užitočná časť:

Koreň

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Kostihoj je trváca rastlina z čeľade Boraginaceae. Má čierny koreň a listy pokryté chĺpkami, na ktorých nájdeme drobné zvončekovité kvety rôznych farieb. Kvety môžu mať aj pruhovaný vzor. Rastlina pochádza z Európy. Rastie vo vlhkých a trávnatých oblastiach a často sa vyskytuje pozdĺž brehov riek a priekop. Môže dorásť až do výšky dvoch metrov.

Kostihoj má veľmi pestrú históriu. Jeho zaznamenaná história sa začína v Európe, keď Dioskurides, starogrécky botanik, zdokumentoval použitie kostihoja pri liečbe armády Alexandra Veľkého.

Revolučný liečiteľ, ktorého voláme Paracelsus (hoci jeho skutočné meno bolo Philip Theophrastus Bombastus von Hohenheim), žil v rokoch 1493 až 1541. Bol veľkým zástancom liečivých bylín, najmä kostihoja lekárskeho.

Joseph Busch uviedol rastlinu do Anglicka v rokoch 1790 až 1801. Kým bol Joseph Busch hlavným záhradníkom v paláci Kataríny Veľkej v Petrohrade v Rusku, zoznámil sa s kostihojom. Zaujal ho natoľko, že poslal sadenice kostihoja do rodného Anglicka.

Druhy kostihoja, ktoré sa dnes pestujú, sú stále pichľavé, ale už nie v takej miere ako v minulosti. Menej pichľavou odrodou, ktorá je dnes najčastejšie pestovanou odrodou, je kostihoj ruský. V minulosti bol mimoriadne obľúbenou rastlinou v okrasných záhradách.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Kostihojový koreň používame v kombinácii s koreňom púpavy a koreňom čakanky ako náhradu kávy, z koreňa alebo listov možno pripraviť aj čaj a tinktúru.

 

Použitie na zdravotné účely:

Kostihoj sa už dlhé roky používa na liečbu kožných problémov. Vysoký obsah antioxidantov (vrátane vitamínu C) prispieva k urýchleniu hojenia rán, preto je kostihoj často zložkou krémov a pást určených na liečbu kožných problémov. Zároveň tlmí aj bolesti po úrazoch alebo po operáciách, keďže obsahuje veľa organických zlúčenín, ktoré majú analgetický účinok. Okrem zlúčenín s analgetickým účinkom obsahuje kostihoj aj protizápalové látky, ako sú triesloviny a saponíny, ktoré môžu pomôcť zmierniť artritídu a dnu.

Ako sme už spomenuli, kostihoj obsahuje aj vitamín C – hlavnou úlohou kyseliny askorbovej v organizme je tvorba bielych krviniek, ktoré sa starajú o obranu organizmu pred infekciami.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Kostihoj obsahuje veľa látok, ktoré by mohli zabrániť vzniku rakoviny. Hoci je tento výskum stále v počiatočnom štádiu, môže to byť kostihoj, ktorý môže viesť k potenciálnemu pokroku v objavovaní prírodných spôsobov liečby rakoviny.

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.