Články a encyklopédie

Dyňa (Citrullus lanatus)

Dyňa (Citrullus lanatus)

Dyňa (Citrullus lanatus)

Vodný melón obsahuje až 92% vody, čo z neho robí výborný prostriedok na hydratáciu. Vysoký obsah vody v ovocí zaisťuje pocit sýtosti. Zoznámte sa s vodným melónom a prečítajte si celý popis...

Popis

Dyňa

Názov rastliny:

Dyňa červená

Latinský názov:

Citrullus lanatus

Užitočná časť:

Plod

Iné názvy:

melón, vodný melón

 

Všeobecný popis a história:

Dyňa červená je kvitnúca rastlina z čeľade Cucurbitaceae. Pochádza z južnej Afriky, no existujú aj dôkazy, že sa pestoval už v starovekom Egypte. Dnes sa pestuje v tropických a subtropických oblastiach po celom svete. Poznáme ho ako veľký, okrúhly plod s tvrdšou tmavozelenou šupkou, pod ktorou je šťavnaté červené alebo ružové jadro a vo vnútri nájdeme početné čierne semená. Mäsité jadro sa môže jesť surové, ale ak chcete jesť kôru, musíte melón uvariť.

V Afrike je ovocie spoľahlivým zdrojom tekutín v drsných púštnych podmienkach a pri znečistení prírodných zdrojov vody.

Prvé dyne sa údajne objavili v Afrike asi pred 5000 rokmi. V roku 2000 pred Kristom sa stali súčasťou každodennej stravy v starovekom Egypte. Jedným z dôkazov, že dyne poznali už starí Egypťania, sú hieroglyfy na budovách starovekého Egypta. Zvyšky dýň sa našli aj v hrobkách kráľov, kde ich nechávali zosnulému, aby mu poskytli výživu v posmrtnom živote.

Biblia tiež spomína dyne ako jedlo starých Izraelitov, ktorí boli v tom čase v Egypte otrokmi.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Vodný melón má v kulinárskom svete rôzne využitie. Keďže ide o mimoriadne šťavnaté ovocie, často sa z neho vyrábajú šťavy. Čerstvý vodný melón sa používa na výrobu mliečnych koktailov, medzi obľúbené recepty, ktoré obsahujú vodný melón, patrí džem, lekvár a želé a často sa z neho vyrábajú aj pudingy, zmrzliny a peny. Ovocné šaláty nie sú výnimkou. Pôsobí ako zahusťovadlo iných jedál.

 

Použitie na zdravotné účely:

Vodný melón obsahuje až 92% vody, čo z neho robí výborný prostriedok na hydratáciu. Vysoký obsah vody v ovocí zaisťuje pocit sýtosti, preto sa takéto ovocie odporúča jesť aj počas chudnutia.

Ochorenia srdca patria medzi najčastejšie príčiny smrti na svete. Mnoho živín v melóne má pozitívny vplyv na naše srdce a cievy. Jedným z nich je lykopén, ktorý znižuje cholesterol a krvný tlak. Vodný melón obsahuje aj citrulín, aminokyselinu, ktorá môže zvýšiť hladinu oxidu dusnatého v tele. Oxid dusnatý pomáha pri rozširovaní ciev, čo znižuje krvný tlak. Ďalšie vitamíny a minerály v melóne sú tiež dobré pre zdravie nášho srdca. Ide najmä o vitamíny A, B6, C, horčík a draslík.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Lykopén chráni pred oxidačným poškodením a zápalom. Môže tiež pomôcť predchádzať vekom podmienenej degenerácii makuly.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.