Články a encyklopédie

Pľuzgierka (Cetraria islandica)

Pľuzgierka (Cetraria islandica)

Pľuzgierka (Cetraria islandica)

Často počúvame, že je pľuzgierka prírodné antibiotikum, pretože zabraňuje alebo zmierňuje zápaly, a preto nám môže pomôcť pri prechladnutí, chrípke, zápale pľúc, bronchitíde, astme, chrapotu a iných problémoch súvisiacich s dýchacím systémom. Spoznajte pľuzgierku a prečítajte si celý popis...

Popis

Pľuzgierka islandská

Názov rastliny:

Pľuzgierka islandská

Latinský názov:

Cetraria islandica

Užitočná časť:

Stielka

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Pľuzgierka je malá rastlina podobná kríku. Je huňatá a dorastá do výšky 12 centimetrov. Užitočnou časťou sú stielky, ktoré sú mäkké, na hornej strane zelené, na spodnej biele. Pri nedostatku vody stvrdnú a odumretú rastlinu spoznáte podľa charakteristickej tmavohnedej farby.

Často sa vyskytuje v skalných štrbinách a ihličnatých lesoch, no vyskytuje sa aj nad hranicou lesa, keďže dobre znáša naozaj extrémne teploty.

Už v staroveku sa používala ako liek proti kašľu. Staré dánske príslovie hovorí, že nebude zlé, ak v prípade otravy skonzumujeme pľuzgierku.

V európskom ľudovom liečiteľstve sa používala ako liek na rakovinu.

 

Použitie v strave a aplikácia:

V Európe sa najčastejšie používa vo forme sirupu proti kašľu s obsahom extraktu z pľuzgierky. Na trhu je dostupná aj vo forme čaju na ochranu ústnej sliznice, no často sa vyskytuje aj vo forme pastiliek určených na prevenciu podráždenia kašľom.

Je bežnou zložkou zubnej pasty, ale môže sa tiež pomlieť a pridať do pšeničnej múky na výrobu chleba.

Niekde sa používa na prípravu dezertov – v tomto prípade je dostupná vo forme želé v kombinácii s citrónom, cukrom, čokoládou či mandľami.

 

Použitie na zdravotné účely:

Užívanie pľuzgierky sa odporúča pri liečbe chronických pľúcnych a tráviacich problémov, ako je pľúcna tuberkulóza, dyspepsia a chronická hnačka. Horké tonikum zmierňuje tráviace ťažkosti, preto ho možno použiť aj na liečbu gastritídy (zápalu sliznice žalúdka), žalúdočných vredov, hernie a refluxnej ezofagitídy.

Môže sa použiť aj vnútorne na liečbu úplavice a otravy jedlom.

Tradične sa používa na zmiernenie zvracania pri zápale žalúdočnej sliznice, ale môže sa použiť aj na liečbu gastrointestinálnych infekcií. Používa sa ako prostriedok na liečbu príznakov nadmernej sekrécie žalúdočnej sliznice. Môže zlepšiť chuť do jedla.

Môže sa použiť zvonka na liečbu vaginálneho výtoku a impetigo.

Často počúvame, že je pľuzgierka prírodné antibiotikum, pretože zabraňuje alebo zmierňuje zápaly, a preto nám môže pomôcť pri prechladnutí, chrípke, zápale pľúc, bronchitíde, astme, chrápaní a iných problémoch súvisiacich s dýchacím systémom. Protizápalový účinok sa pripisuje látke nazývanej lichenín, ktorá sa nachádza v pľuzgierke.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Niektorí odborníci tvrdia, že pľuzgierka zvyšuje tok materského mlieka u dojčiacich matiek. Iní sú presvedčení, že dokáže vyliečiť aj rakovinu.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.