Články a encyklopédie

Rumanček (Matricaria chamomilla)

Rumanček (Matricaria chamomilla)

Rumanček (Matricaria chamomilla)

Rastlina zmierňuje bolesti žalúdka. Keďže uvoľňuje svalstvo čreva, môže nám pomôcť upraviť zlé trávenie a môžu ho užívať aj tí, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva. Spoznajte rumanček a prečítajte si celý popis...

Popis

Rumanček

Názov rastliny:

Rumanček

Latinský názov:

Matricaria chamomilla

Užitočná časť:

Kvet, stonkové listy

Iné názvy:

harmanček, kamilka

 

Všeobecný popis a história:

Rumanček patrí do čeľade astrovitých. Rastlina je rozšírená po celej Európe. Môže dorásť až do výšky 60 centimetrov. Spoznáte ho podľa žltých kvetov a charakteristickej vône. Kvitne od júna do augusta, výnimočne až do septembra.

História rumančeka začína v starovekom Egypte, kde bol prvýkrát spomenutý ako liek na mor nazývaný „ague“. Drvené kvety sa používali na starostlivosť o pokožku a rumanček bol tiež hlavnou zložkou balzamovacieho oleja padlých faraónov.

Slovo rumanček pochádza zo starovekého Grécka, kde „chamomaela“ znamená „mleté ​​jablko“. Plínius starší spomína podobnosť vône rumančeka a vône jabloňových kvetov.

Rimania používali rumanček na dochutenie nápojov a ako liečivú rastlinu.

V Španielsku sa rastlina nazýva "manzanilla", čo znamená "malé jablko".

V stredoveku sa okvetné lístky rumančeka používali na pokrytie podlahy, keď sa konali dôležité zhromaždenia, pretože to vytváralo príjemnú vôňu. Používal sa aj na dochutenie piva.

Mnísi zistili, že jeden z 10 000 rumančekov má dvojhlavé kvety. O týchto rastlinách sa hovorí, že majú jemnejšiu chuť.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Najčastejším spôsobom užívania je príprava čaju alebo tinktúry. Tinktúru pripravíme tak, že 5 polievkových lyžíc rumančekových kvetov a kúsok škoricovej kôry namočíme do 3 dcl alkoholu. Prípravok sa nechá stáť 21 dní, potom sa prefiltruje a pridá sa ½ litra destilovanej vody, v ktorej sa uvarí 30 dag cukru.

Na prípravu čaju potrebujeme lyžičku sušených kvetov rumančeka, ktoré zalejeme šálkou vriacej vody.

 

Použitie na zdravotné účely:

Rumanček možno použiť na ošetrovanie rán, pretože urýchľuje hojenie rán a pôsobí antibakteriálne. Je obzvlášť užitočný pri liečbe popálenín.

Antibakteriálne účinky rumančekového čaju nám môžu pomôcť pri prevencii a liečbe prechladnutia a zároveň nás ochránia pred bakteriálnymi ochoreniami.

Pitie rumančekového čaju upokojuje svalové kŕče, vďaka čomu je rumančekový čaj účinným liekom na menštruačné kŕče.

Rastlina zmierňuje bolesti žalúdka. Keďže uvoľňuje svalstvo čreva, môže nám pomôcť upraviť zlé trávenie a môžu ho užívať aj tí, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva.

Pitie rumančekového čaju upokojuje nervový systém a pomáha efektívnejšiemu spánku. Po stáročia sa používa na liečbu nespavosti.

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam upokojuje kožné zápaly, ako sú ekzémy, psoriáza a vyrážky spôsobené alergiami.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Niektoré výskumy ukázali, že rumanček môže pomôcť ľuďom, ktorí majú cukrovku. Tiež sa hovorí, že je užitočný pri hyperglykémii.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.