Články a encyklopédie

Pestrec mariánsky a jeho vplyv na naše zdravie! 2. del

Pestrec mariánsky a jeho vplyv na naše zdravie! 2. del

Pestrec mariánsky a jeho vplyv na naše zdravie! 2. del

Pestrec mariánsky sa najčastejšie používa pri liečbe ochorení pečene. Pozrite sa, na čo sa pestrec mariánsky používa a aký je v skutočnosti účinný.

Popis

Pestrec mariánsky je rastlina, ktorá sa často využíva aj na výrobu prírodných liečiv, v ktorých sa najčastejšie používajú semená.



Pestrec mariánsky sa najčastejšie používa pri liečbe ochorení pečene, predvsem najmä tých spôsobených otravou, ako je otrava zelenou muchotrávkou. Pomáha aj pri liečbe žltačky, cirhózy pečene a chronickej hepatitídy, nechutenstva, žlčníkových kameňoch a žalúdočných problémoch. Ľudová tradícia ho odporúča užívať aj pri  cukrovke, chorobách sleziny, malárii, chorobách močových ciest, zvýšenej sekrécii mlieka u dojčiacich matiek, alergiách a na vyvolanie menštruácie.



Použitie pestreca mariánskeho:

- Listy a kvety pestreca môžeme použiť do šalátov alebo ako náhradu špenátu.

- Semená a stonka sa používajú ako náhrada kávy alebo do čaju.

 

Vedeli ste? Pestrec má listy, z ktorých po otrhnutí vyteká mliečna tekutina.

Listy majú aj belavé plôšky, ktoré podľa legendy predstavujú mlieko Panny Márie.

(Vir slike: themenshealthdaily.com)

 

Ako funguje pestrec mariánsky?

Semená pestreca mariánskeho chránia pečeň pred toxínmi. Pôsobia antioxidačne a protizápalovo a pôsobia podobne ako estrogén.

 

Našli sme niekoľko zaujímavých článkov online týkajúcich sa výskumu pestreca: 

  1. Sezónne alergie (senná nádcha): Výskum ukázal, že ľudia, ktorí užívali extrakt z pestreca mariánskeho spolu s konvenčnými antihistaminikami, mali menej príznakov sennej nádchy v porovnaní s ľuďmi, ktorí užívali samotné antihistaminiká.
  2. Diabetes: Výskum ukázal, že užívanie silymarínu (látka nachádzajúca sa v pestreci mariánskom) spolu s inými liekmi na cukrovku znížilo hladinu cukru v krvi a celkový cholesterol a LDL u ľudí s cukrovkou.
  3. Žalúdočné ťažkosti: Ak budete štyri týždne denne používať extrakt z pestreca, mäty, angeliky, rumančeka, zlatice a citrónovej trávy, zbavíte sa pálenia záhy, bolestí žalúdka, kŕčov, nevoľnosti a zvracania.
  4. Problémy s menopauzou: Výskum ukazuje, že užívanie výťažkov z pestreca mariánskeho, ploštičníka, angeliky, ďateliny a vitex dvakrát denne počas troch mesiacov znižuje menopauzálne problémy, ako sú návaly horúčavy a nočné potenie.
  5. Poškodenie kože spôsobené žiarením: Výskum ukázal, že aplikácia špecifického produktu obsahujúceho silymarín, látku nachádzajúcu sa v pestreci mariánskom, znižuje poškodenie kože spôsobené liečbou rakoviny prsníka.  


Účinnosť pestreca nebola potvrdená pri:

  • Obsedantno-kompulzívna porucha: Štúdia nepotvrdila prínos konzumácie pestreca mariánskeho počas ôsmich týždňov pri obsedantno-kompulzívnej poruche.
  • Hepatitída B: Štúdie nepotvrdili prínos konzumácie pestreca mariánskeho u pacientov s hepatitídou B.
  • Hepatitída C: Štúdie nepotvrdili prínos konzumácie pestreca mariánskeho u pacientov s hepatitídou C.

 

Nejasné výsledky účinnosti:

  • Ochorenie pečene alkoholom: Dôkazy o účinnosti pestreca mariánskeho pri alkoholickom ochorení pečene sú protichodné.
  • Alzheimerova choroba: Výskum naznačuje, že konzumácia sylmarínu, aktívnej zložky, ktorá sa nachádza v pestreci mariánskom, zlepšuje duševné funkcie u ľudí s Alzheimerovou chorobou.
  • Otrava muchotrávkou zelenou: Podávanie silibinínu pri otrave zelenou muchotrávkou znižuje symptómy otravy.
  • Chemoterapia: Štúdie ukazujú, že užívanie silibinínu neznižuje škodlivé účinky chemoterapie na pečeň.
  • Cirhóza pečene: Štúdie ukazujú, že užívanie silmarínu, ktorý sa nachádza v pestreci mariánskom, môže znížiť riziko úmrtia a zlepšiť funkciu pečene u ľudí s cirhózou, ale nefungovalo to u všetkých ľudí s cirhózou.
  • Diabetické ochorenie obličiek: Výskum ukázal, že užívanie silymarínu spolu s konvenčnou liečbou môže byť vynikajúcou podporou pri prevencii progresie diabetického ochorenia obličiek.
  • Liečba zlyhania obličiek: Štúdie ukazujú, že konzumácia pestreca mariánskeho je účinná pri zvyšovaní hladín hemoglobínu v krvi u pacientov s chronickým zlyhaním obličiek.
  • Hepatitída: Výsledky výskumu účinku pestreca na hepatitídu sú nepresvedčivé. Niektoré výskumy ukázali, že užívanie produktu, ktoré obsahuje silybín, chemikáliu nachádzajúcu sa v pestreci mariánskom, zlepšuje funkciu pečene u ľudí s hepatitídou, no novšie výskumy nepreukázali pozitívny vplyv ostropestreca mariánskeho na hepatitídu.
  • Zvýšený cholesterol v krvi: Výsledky výskumu vplyvu extraktu silymarínu na hladinu cholesterolu v krvi sú protichodné. Skoré výskumy nepreukázali pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi, no novšie výskumy dokazujú, že silymarín, ktorý obsahuje pestrec mariánsky, má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu.
  • Neplodnosť: Výskum ukázal, že konzumácia silymarínu, prirodzenej zložky pestreca mariánskeho, zvyšuje pravdepodobnosť počatia u párov IVF, ktoré podstupujú liečbu mužskej neplodnosti.
  • Skleróza multiplex: Výskum ukázal, že užívanie silymarínu zlepšuje duševné funkcie u ľudí so sklerózou multiplex.
  • Parkinsonova choroba: Výskum ukázal, že užívanie silymarínu zlepšuje mentálne funkcie a pomáha stabilizovať Parkinsonovu chorobu.
  • Rakovina prostaty: Výskum ukázal, že užívanie silymarínu, aktívnej zložky pestreca mariánskeho, spomaľuje nárast hladín prostatického špecifického antigénu (PSA) u pacientov s rakovinou prostaty.
  • Choroby sleziny
  • Choroby žlčníka
  • Malária
  • Menštruačné problémy

 

O liečení v súvislosti s vyššie uvedenými chorobami sa toho napísalo veľa, ale presné tvrdenia by si vyžadovali ďalšie dôkazy a výskumy, ktoré by to potvrdili.

 

Pestrec mariánsky: Vedľajšie účinky a bezpečnosť

Ak konzumujeme pestrec v odporúčanom množstve, má zriedkavé známe vedľajšie účinky. Boli pozorované sedatívne účinky. Medzi ďalšie hlásené vedľajšie účinky patrí nevoľnosť, hnačka, zápcha, plynatosť, abdominálny diskomfort a strata chuti do jedla. 

 

Pestrec mariánsky: Ďalšie upozornenia

Tehotenstvo a dojčenie: Vzhľadom na nedostatok dôkazov o vplyve pestreca na tehotenstvo a dojčenie sa užívanie tehotným a dojčiacim matkám neodporúča.

Alergie: Pestrec môže vyvolať alergickú reakciu u ľudí, ktorí sú precitlivení na rastliny z čeľade astrovitých, kam patrí ambrózia, sedmokráska, aksamietnica a mnohé ďalšie druhy rastlín. Ak máte alergiu na niektorú z uvedených látok, pred konzumáciou sa poraďte s lekárom.

Cukrovka: Keďže niektoré účinné látky obsiahnuté v pestreci znižujú hladinu cukru v krvi, je potrebné upraviť dávky diabetických liekov.

Hormonálne závislé ochorenia, ako je rakovina prsníka, rakovina močovej trubice, rakovina vaječníkov, endometrióza, jazvy na maternici: extrakt z pestreca mariánskeho má účinky podobné estrogénu. Ak trpíte niektorým zo stavov, ktoré sa môžu zhoršiť vystavením estrogénu, neužívajte pestrec ani jeho výťažky. Semená pestreca však nemajú účinok podobný estrogénu, takže ich môžete použiť ako alternatívu.

 

Účinok pestreca mariánskeho na lieky metabolizované v pečeni

Pestrec mariánsky môže ovplyvniť rýchlosť rozkladu liečiv v pečeni. Užívanie pestreca mariánskeho súčasne s liekmi, ktoré sú metabolizované pečeňou, môže znížiť účinnosť týchto liekov alebo zvýšiť ich vedľajšie účinky. Ak užívate niektorý z týchto liekov, pred konzumáciou pestreca sa poraďte so svojím lekárom.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.