Články a encyklopédie

Fenikel (Foeniculum vulgare)

Fenikel (Foeniculum vulgare)

Fenikel (Foeniculum vulgare)

Listy a stonky fenikla poznali a používali už starí Gréci, ktorí si z nich pripravovali protijed proti hadiemu uhryznutiu a čaj. Zoznámte sa s feniklom a prečítajte si celý popis...

Popis

Fenikel

Latinský názov:

Foeniculum vulgare


Užitočná časť:

Celá rastlina, najmä semená, stonky a hľuzy


Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Fenikel je korenie pochádzajúce z juhozápadnej Ázie. Zaraďujeme ho do čeľade mrkvovitých. Spoznáme ju podľa veľkého množstva okrúhlych a hladkých stoniek, ktoré sa smerom k vrcholu rozvetvujú na perovito delené listy. Na konci listov sú charakteristické žlté kvety. Plody feniklu sú valcovité a každé pozostáva z 2 semien.

Rastlina je dvojročná a za svoj život môže dosiahnuť výšku až 2 metre.

Listy a stonky fenikla poznali a používali už starí Gréci, ktorí si z nich pripravovali protijed proti hadiemu uhryznutiu a čaj.

Fenikel má veľmi príjemnú, sladkú chuť a množstvo zdravotných benefitov. Vďaka svojmu bohatému zloženiu je dnes táto stredomorská rastlina obľúbená po celom svete. Obsahuje vitamíny a minerály ako vitamín K, vitamín E, zeanxantín, luteín, beta karotén, folát, kyselinu pantoténovú, niacín, selén, mangán, meď, zinok a fosfor.


Použitie v strave a aplikácia:

Fenikel je korenistá rastlina, ktorá má chuť podobnú anízu. Používa sa ako korenie do polievok, marinád a šalátov, ale možno ho pridať aj k mäsu, rybám a syrom. Mladé feniklové listy sú výborné do zeleninovej polievky.


V kulinárskom svete je najznámejší čaj z feniklových semienok, ktoré sa uvaria v 1/4 litri vody, nechajú sa 5 minút a potom sa scedia.

Zo semienok a rezaných listov a stoniek sa dá pripraviť aj obklad alebo odvar.


Použitie na zdravotné účely:

Obsah vitamínov a minerálov vo fenikle prispieva k budovaniu a udržiavaniu štruktúry a sily kostí.

Dusičnany vo fenikle môžu pomôcť znížiť krvný tlak. Udržiavanie nízkeho príjmu sodíka je nevyhnutné pre zníženie krvného tlaku, no rovnako dôležité môže byť zvýšenie príjmu draslíka, pretože zohráva dôležitú úlohu pri rozširovaní a sťahovaní krvných ciev.

Feniklová vláknina, draslík, folát, vitamín C, vitamín B6 a obsah fytonutrientov podporujú zdravie srdca.

Selén vo fenikle stimuluje produkciu T-buniek, ktoré môžu zlepšiť imunitnú odpoveď jednotlivca na infekciu alebo ochorenie.

Cholín je veľmi dôležitá a všestranná živina vo fenikle, ktorá pomáha pri spánku, pohybe svalov, učení a pamäti. Pomáha tiež udržiavať štruktúru bunkových membrán, podieľa sa na prenose nervových vzruchov a vstrebávaní tukov a znižuje chronické zápaly.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Estrogén je prirodzene prítomný vo fenikle. Ako hormón hrá ústrednú úlohu pri regulácii ženského reprodukčného cyklu a môže ovplyvniť aj plodnosť. Ženy v menopauze majú nižšie hladiny estrogénu, čo súvisí s náhlym zväčšením obvodu brucha.

 

Copyright © 2012 - 2025 | Be Healthy d.o.o.