Články a encyklopédie

Kel (Brassica oleracea var. sabauda)

Kel (Brassica oleracea var. sabauda)

Kel (Brassica oleracea var. sabauda)

Nedostatok medi môže spôsobiť vrodené chyby, osteoporózu, anémiu, nízky počet bielych krviniek, problémy so štítnou žľazou, zvýšený cholesterol a ďalšie problémy. Kel obsahuje aj meď. Spoznajte kel a prečítajte si celý popis...

Popis

Kel

Latinský názov:

Brassica oleracea var. sabauda

Užitočná časť:

Listy

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Kel patrí medzi najobľúbenejšiu zeleninu, ktorú pripravujeme najmä v zime. Rastlina patrí do čeľade caprusaceae. Kel spoznáte podľa púčikov a silnej stonky, ktorá môže dorásť až do výšky 1,5 metra. Na prvý pohľad vyzerá dosť podobne ako kapusta. Vysievať ju možno do polovice júna – pretože sa hodí k fazuli, možno ju sadiť aj do jej blízkosti.

Kel sa v Európe prvýkrát objavil v piatom storočí a v 13. storočí sa začal pestovať neďaleko Bruselu, odkiaľ vraj dostal svoje anglické meno (Brussels sprout). Predkov kelu poznali už v starom Ríme. Prvé písomné zmienky o keli pochádzajú z roku 1587. V 16. storočí sa kel stal mimoriadne obľúbenou zeleninou v Holandsku a neskôr sa jeho pestovanie rozšírilo aj do chladnejších oblastí severnej Európy.

Rastliny majú vyvinutú vysokú toleranciu voči soli, vápencu a iným náročnejším terénom.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Príprava kelu začína odrezaním púčikov zo stopky. Aj povrchové listy vyhodíme, ale zvyšok môžeme bez obáv použiť. Púčiky je možné pripraviť varením, dusením alebo pražením. Ak chceme, aby sa všetky puky varili naraz, musíme dbať na to, aby boli približne rovnako veľké. Po uvarení puky zmäknú a vyvinú silnú chuť a vôňu, ktorú niektorí ľudia nemajú radi.

Môžeme podávať ako prílohu, prípadne dochutiť parmezánom, syrom a maslom, balzamikovým alebo jablčným octom, slaninou, pistáciami, píniovými orieškami, horčicou, hnedým cukrom alebo korením.

 

Použitie na zdravotné účely:

Kel je bohatý na vitamíny a antioxidanty. Jedna šálka kelu dodá nášmu telu až 20 rôznych vitamínov. Antioxidanty nám môžu pomôcť predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, svalovej degenerácie a rakoviny.

Obsah draslíka pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Konzumácia soli zvyšuje koncentráciu sodíka v krvi a draslík ovplyvňuje aj rovnováhu množstva soli. Kel pôsobí aj protizápalovo, keďže obsahuje veľa vitamínu K, ktorý priamo súvisí so zápalovými reakciami v tele. Pravidelná konzumácia kelu môže znížiť aj chronické zápaly.

Nedostatok medi môže spôsobiť vrodené chyby, osteoporózu, anémiu, nízky počet bielych krviniek, problémy so štítnou žľazou, zvýšený cholesterol a ďalšie problémy. Kel obsahuje aj meď.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Kel obsahuje aj vitamín C, ktorý stimuluje fungovanie imunitného systému a chráni nás pred infekciami. Jedenie kelu môže znížiť riziko ochorenia.

 
 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.