Články a encyklopédie

Papája (Carica papaya)

Papája (Carica papaya)

Papája (Carica papaya)

Látky v papáje účinne ničia črevné parazity, čo pomáha predchádzať ďalším infekciám črevnými parazitmi a komplikáciám z nich. Zoznámte sa s papája a prečítajte si celý popis...

Popis

Papája

Latinský názov:

Carica papaya

Užitočná časť:

Plody

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Papája je južné ovocie. Je to malý, riedko rozvetvený strom, ktorý má zvyčajne jednu stonku. Môže dorásť do výšky 5 až 10 metrov a má špirálovito rastúce listy, ktoré rastú na vrchole stromu. Listy môžu dosahovať dĺžku 50 až 70 centimetrov. Kvety sú 5-dielne. Samčie kvety majú stopky, ktoré sa spájajú s okvetnými lístkami, zatiaľ čo samičie kvety sú voľné a na báze spojené. Kvety sú voňavé, otvorené v noci. Plodom je veľká bobuľa, dlhá 15 až 45 centimetrov a priemer 15 až 30 centimetrov. Je zrelé, keď zmäkne (ako zrelé avokádo) a šupka sa sfarbí do oranžova.

Latinský názov Carica papaya dal rastline v roku 1753 Linné, známy aj ako otec taxonómie. Mexickí Indiáni nazývali rastlinu papája ambapaya.

Ovocie s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z karibského pobrežia Strednej Ameriky. V šestnástom a sedemnástom storočí si papáju obľúbili španielski a portugalskí prieskumníci.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Zrelé plody papáje sa môžu konzumovať surové, bez šupky a semien. Nezrelé zelené ovocie sa môže variť a často sa pridáva do duseného mäsa a šalátov. Zelená papája sa tradične používa v kuchyni juhovýchodnej Ázie, surová aj varená. V thajskej kuchyni sa papája používa na prípravu šalátov, v indonézskej kuchyni sa na prípravu šalátov používajú aj varené mladé lístky a puky kvetov ochutené s čili.

Papája má relatívne vysoký obsah pektínu, ktorý sa dá použiť na výrobu želé. V Brazílii sa nezrelé ovocie používa na výrobu sladkostí alebo konzerv. V niektorých častiach Ázie sa na prípravu špenátu používajú mladé, parené listy papáje.

 

Použitie na zdravotné účely:

Jedenie papáje podporuje trávenie. Obsahujú papaín, tráviaci enzým, ktorý štiepením bielkovín zlepšuje trávenie a čistí tráviaci trakt.

Papája môže byť tiež použitá ako stimul pre zdravý spôsob chudnutia. Môžeme si ju dať na raňajky alebo ako desiatu.

Látky v papáji účinne ničia črevné parazity, čo pomáha predchádzať ďalším infekciám črevnými parazitmi a komplikáciám z nich.

Ovocie je bežnou zložkou rôznych produktov starostlivosti o pleť, vrátane pleťových masiek. Papaín odstraňuje odumreté bunky a čistí pokožku a tiež pomáha pri hojení popálenín a zmierňuje problémy spôsobené podráždenou pokožkou.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Enzýmy prítomné v papáji pomáhajú znižovať zápaly v rôznych častiach tela. Papája môže byť použitá ako maska ​​na liečbu akné.

 

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.