Články a encyklopédie

Mučenka (Passiflora incarnata)

Mučenka (Passiflora incarnata)

Mučenka (Passiflora incarnata)

Mučenka je známa najmä pre svoj účinok na nervový systém. Má upokojujúce a relaxačné účinky a nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Spoznajte mučenku a prečítajte si celý popis...

Popis

Mučenka

Latinský názov:

Passiflora incarnata

Užitočná časť:

Rastlina

Iné názvy:

marakuja

 

Všeobecný popis a história:

Mučenka je rýchlo rastúca popínavka, ktorá patrí do čeľade mučenkovitých. Rastlinu spoznáte podľa veľkých farebných kvetov a oranžových plodov. Rastlina dokáže šplhať pomocou úponkov a dokáže sa natiahnuť aj na zem. Kvet sa skladá z 5 okvetných lístkov, ktoré sú zvyčajne bielo-modrej alebo fialovej farby. Väčšie kvety sa zvyčajne nachádzajú v prstenci nad okvetnými lístkami. Kvety opeľuje veľa hmyzu. Mučenka kvitne v júli.

Mučenka dostala svoje meno v 17. storočí od španielskych kňazov v Južnej Amerike. Jeho symbolika úzko súvisí s vierou. Listy rastliny údajne predstavujú oštep, úponky biča, piestiky klinca (ukrižovanie), korunu tŕňovej koruny, päť tyčiniek rany a plodolist na stopke kalich.

Jej liečivé vlastnosti poznali už juhoamerickí Indiáni, ktorí ho používali na liečenie mnohých zdravotných problémov. V prvom rade sa používala na liečenie nervového napätia a na zmiernenie stresu, tiež sa používala pri problémoch so zubami a ústnou dutinou.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Použitie mučenky v kuchyni nie je na Slovensku zaznamenané. Čaj sa zvyčajne pripravuje z mučenky tak, že sa lyžička sušených listov mučenky zaleje šálkou vriacej vody a nechá sa 15 minút postáť. Čaj sceďte a vypite pred spaním, pretože upokojuje náš nervový systém a tým zlepšuje spánok.

Z kvetov mučenky možno pripraviť nálev, ktorý upokojí kŕče. Pripravuje sa prevarením litra vody a zaliatím 20 g kvetov a listov mučenky a 20 g kvetov rumančeka. Necháme 10 minút postáť, potom nálev scedíme a vypijeme najlepšie nesladený.

 

Použitie na zdravotné účely:

Mučenka je známa najmä pre svoj účinok na nervový systém. Má upokojujúce a relaxačné účinky a nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Môže sa tiež použiť na zlepšenie spánkových návykov a upokojenie tesne pred spaním.

Môže nám pomôcť pri liečbe žalúdočných problémov, ako sú žalúdočné vredy, plynatosť, nevoľnosť a črevné plyny.

Rastlina dokáže pomôcť aj pri menštruačných problémoch a kŕčoch a v mnohých štúdiách sa zistilo, že môže pomôcť znížiť prejavy menopauzy, najmä podráždenosť a pocit horúčky.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

Výskumy ukázali, že mučenka sa dá použiť aj pri liečbe hystérie a epileptických záchvatov.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.