Články a encyklopédie

Vŕba (Salix)

Vŕba (Salix)

Vŕba (Salix)

Kôra vŕby bielej sa spomínala už v staroegyptských, arabských a gréckych rukopisoch a používala sa najmä na liečbu bolesti a horúčky. Zoznámte sa s vŕbou a prečítajte si celý popis...

Popis

Vŕba

Latinský názov:

Salix

Užitočná časť:

Kôra, listy

Iné názvy:

/

 

Všeobecný popis a história:

Vŕba je rod stromov, ktoré patria do čeľade vŕbovité. Charakteristické pre tieto rastliny je, že obsahujú salicín, odkiaľ pochádza latinský názov Salix. Ide o listnaté stromy, ktoré v prírode nájdeme v podobe kríka alebo stromu a spoznáte ich podľa pretiahnutých listov so zúbkovanými okrajmi a sivou kôrou. Stromy môžu dorásť až do výšky 30 metrov. Najrozšírenejším druhom vŕby je vŕba biela (Salix alba), ktorá rastie aj v Európe, no vyskytuje sa najmä v oblastiach pri vode. Vŕba biela kvitne na jar a je to obojpohlavná rastlina.

Kôra vŕby bielej sa spomínala už v staroegyptských, arabských a gréckych rukopisoch a používala sa najmä na liečbu bolesti a horúčky. Americkí Indiáni používali kôru na zmiernenie bolesti hlavy, svalov a horúčky.

Výťažky z kôry boli prvýkrát testované v rokoch 1821 až 1829, počas ktorých bol izolovaný a identifikovaný salicín a v roku 1874 sa ukázalo, že salicín znižuje bolesť. V roku 1838 bola zo salicínu získaná kyselina salicylová.

 

Použitie v strave a aplikácia:

Čaj sa dá pripraviť z vŕby, ktorá stimuluje potenie a pomáha tak odstraňovať toxíny z tela. Potrebujeme 2 polievkové lyžice drvenej vŕbovej kôry, 20 g anízu, 20 g rozmarínu, 20 g bazových kvetov a 20 g lipových kvetov. Bylinky zalejte vriacou vodou a nechajte 15 minút odstáť.

V minulosti sa kôra pridávala do múky na pečenie chleba a vŕbové listy sa používali ako náhrada čaju.

Na spracovanie je vhodné aj vŕbové drevo.

V lekárňach a predajniach zdravej výživy je kôra dostupná vo forme kapsúl, tabliet, prášku, tinktúry a čaju.

 

Použitie na zdravotné účely:

Na liečebné účely sa využíva najmä kôra rastliny, ktorá sa získava z mladých konárov rastliny, ktoré majú až 5 rokov. Kôra obsahuje salicín, ktorý má podobný mechanizmus účinku ako kyselina acetylsalicylová (aspirín), ale nemá taký škodlivý účinok na sliznicu žalúdka.

Vŕbou si môžeme pomôcť zmierniť hnačku, zmierniť príznaky zápalu a s jej pomocou aj znížiť zvýšenú telesnú teplotu. Ukázalo sa, že je účinným pomocníkom pri liečbe príznakov reumatizmu.

Keďže má antiseptický účinok, môže sa použiť na pomoc pri ošetrovaní rán a vredov,

Môže nám pomôcť aj pri kŕčoch maternice a náročnej menštruácii.

 

Vedeli ste? Najnovšie zistenia:

V Nemecku bola vykonaná štúdia, ktorá potvrdila, že vŕbová kôra dokáže zmierniť bolesť spôsobenú osteoartrózou.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.