Články a encyklopédie

Rybí olej pre srdce a mozog.

Rybí olej pre srdce a mozog.

Rybí olej pre srdce a mozog.

Rybí olej posilňuje srdce, pôsobí proti mŕtvici a je výborný pri cukrovke, no to nie je všetko. Pozrite si jeho ďalšie účinné látky tu!

Popis

Rybí olej sa získava z rýb, ktoré sú obzvlášť bohaté na oleje známe ako omega-3 mastné kyseliny. Zvyčajne medzi ne patrí makrela, tuniak, losos, treska merlang, ančovičky, sardinky, morské ryby a pstruhy. Uvedené ryby poskytujú približne 1 gram omega mastných kyselín na 100 g rýb.

Ako doplnok výživy obsahuje rybí olej často aj malé množstvo vitamínu E, aby sa zabránilo pokazeniu.

 

Použitie a výhody rybieho oleja

Používanie rybieho oleja je rozšírené. Najčastejšie sa používa na posilnenie srdca a krvného obehu. Niektorí ho používajú na zníženie krvného tlaku alebo triglyceridov (tuky spojené s cholesterolom). Rybí olej tiež pomáha predchádzať srdcovým chorobám a mŕtvici.

 

Vedecké dôkazy potvrdili, že rybí olej môže pomôcť predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a mŕtvici. Iróniou však je, že príliš veľa rybieho oleja môže v skutočnosti zvýšiť riziko mŕtvice.

 

Rybí olej má aj ďalšie výhody: pomáha pri depresii, psychóze, poruche pozornosti s hyperaktivitou, Alzheimerovej chorobe a iných ochoreniach mozgu.

 

Niektorí ľudia zistili, že užívanie rybieho oleja pomáha pri suchých očiach, boľavých prsiach a komplikáciách súvisiacich s tehotenstvom (potrat, vysoký krvný tlak a predčasný pôrod). Preto je veľmi dôležité, aby tehotné ženy konzumovali dostatok omega mastných kyselín.

 

Rybí olej sa používa aj pri cukrovke, astme, vývojových poruchách, koordinácii, pohybových poruchách, dyslexii, obezite, chorobách obličiek, slabých kostiach (osteoporóza) a niektorých kožných ochoreniach, ako je psoriáza.

 

 

Ako účinkuje rybí olej?

Rybí olej obsahuje dve najdôležitejšie mastné kyseliny. Omega-3 z rybieho oleja sú kyselina eikozapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA). Zaujímavé je, že telo si nevyrába vlastné omega-3 mastné kyseliny. Telo si nedokáže vyrobiť ani omega-3 mastné kyseliny z omega-6 mastných kyselín bežných v západnej strave. Uskutočnilo sa veľa výskumov EPA a DHA, dvoch typov omega-3 mastných kyselín, ktoré sú často súčasťou doplnkov rybieho oleja.

Veľkú časť mozgu tvorí tuk, ktorý nevyhnutne potrebuje na normálne fungovanie. Preto akýkoľvek nedostatok esenciálnych tukov môže viesť k nesprávnemu fungovaniu alebo poruche, ktorá sa prejavuje rôznymi prejavmi choroby.

 

Vedeli ste?

Rybí olej sa získava z rýb, ale rozdiel medzi doma pečenými rybami a rybím olejom v kapsuliach je veľmi veľký. Tí, ktorí jedia vyprážané ryby, neznížia riziko srdcových chorôb, ale s teplotou negujú výhody rybieho oleja.

Rybí olej v kapsulách je vyrobený špeciálnym procesom, aby sa čo najviac zachoval obsah omega 3 mastných kyselín, do ktorých sa zvyčajne pridáva vitamín E, ktorý olej chráni pred skazením.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.