Články a encyklopédie

Selén

Selén

Selén

Selén hrá dôležitú úlohu pri tvorbe hormónu štítnej žľazy a ukázalo sa, že ženy s vyššou hladinou selénu v tele majú menšie problémy so štítnou žľazou. Spoznajte selén a prečítajte si celý popis...

Popis

Selén

Výhody užívania a úloha v tele:

Selén je minerál s antioxidačnou aktivitou. Prirodzene sa vyskytuje v pôde, objavuje sa aj v niektorých potravinách a v extrémne malom množstve sa nachádza vo vode. Pre ľudský organizmus je veľmi dôležitým minerálom, pretože zvyšuje imunitu, podieľa sa na antioxidačnej aktivite a zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravého metabolizmu.

Jeho schopnosť posilniť fungovanie imunitného systému sa pripisuje antioxidačnému pôsobeniu a vplyvu na kvalitu krvného obehu, keďže selén týmto spôsobom zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám a stresu.

 

Nedostatok a príznaky:

Nedostatok selénu je u zdravých ľudí veľmi zriedkavý jav. Deficit sa vyskytuje častejšie u jedincov s ťažkým poškodením funkcie čriev, pri parenterálnej výžive, u starších ľudí (nad 90 rokov) a u pacientov po operácii tráviaceho traktu.

Keďže selén je nevyhnutný pre premenu hormónu štítnej žľazy tyroxínu na jeho aktívnejšiu formu nazývanú trijódtyronín, môžu sa objaviť príznaky hypotyreózy vrátane únavy a psychických problémov.

 

Odporúčaná denná dávka:

Deti (1-3 roky) potrebujú 10-40 µg denne.

Deti (4-6 rokov) potrebujú 15-45 µg denne.

Deti (7-9 rokov) potrebujú 20-50 µg denne.

Deti (10-12 rokov) potrebujú 25-60 µg denne.

Deti (13-14 rokov) potrebujú 25-60 µg denne.

Dospievajúci (15-18 rokov) potrebujú 30-70 µg denne.

Dospelí potrebujú 30-70 µg denne.

 

Vedľajšie účinky alebo predávkovanie:

Vysoké koncentrácie selénu v krvi môžu viesť k selenóze (otrave). Môžu sa objaviť gastrointestinálne problémy, vypadávanie vlasov, biele škvrny na nechtoch, únava a podráždenosť. K predávkovaniu dochádza častejšie u jedincov, ktorí žijú v oblastiach s vysokým obsahom selénu v pôde a vo vode, a tiež bolo zdokumentované u ľudí, ktorí konzumovali nadmerné množstvo doplnkov výživy s obsahom selénu. Aj keď takéto doplnky nie sú zdraviu nebezpečné, je potrebné dodržiavať pokyny napísané na obale.

 

Dobrý zdroj živín:

Niektoré potraviny obsahujú selén, no treba zdôrazniť, že selén sa môže zničiť aj pri spracovaní (najmä pri vysokých teplotách). Najlepšie zdroje minerálu sú:

  • brazílske orechy,

  • vajcia,

  • slnečnicové semienka,

  • červená ryba,

  • tuniak,

  • kuracie prsia,

  • losos,

  • moriak,

  • chia semená,

  • huby.

 

Vedeli ste?

Selén nám môže pomôcť predchádzať rozvoju kardiovaskulárnych ochorení, problémom so štítnou žľazou a úpadku kognitívnych funkcií. Výživové doplnky s obsahom selénu zabraňujú tvorbe oxidačných zmien v lipidoch či tukoch v tele, čím zabraňujú vzniku zápalov a znižujú riziko vzniku krvných zrazenín. Tiež hrá dôležitú úlohu pri tvorbe hormónu štítnej žľazy a je dokázané, že ženy s vyššou hladinou selénu v tele majú menej problémov so štítnou žľazou.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.