Články a encyklopédie

10. týždeň tehotenstva

10. týždeň tehotenstva

10. týždeň tehotenstva

Hoci má plod sotva veľkosť kumquatu (maloplodého pomaranča) a váži veľmi málo, v tomto období má za sebou najkritickejšiu fázu vývoja. Spoznajte 10. týždeň tehotenstva a prečítajte si celý popis...

Popis

10. týždeň tehotenstva


Čo sa deje v 10. týždni?
Hoci má plod sotva veľkosť kumquatu (maloplodého pomaranča) a váži veľmi málo, v tomto období má za sebou najkritickejšiu fázu vývoja. Toto je začiatok fetálneho obdobia, čas, keď tkanivá a orgány tela rýchlo rastú a dozrievajú.


Plod začne prehĺtať tekutinu. Životne dôležité orgány vrátane obličiek, čriev, mozgu a pečene začínajú fungovať, hoci sa budú vyvíjať aj počas tehotenstva.


Ak by ste sa mohli pozrieť do lona, ​​všimli by ste si aj drobné nechty na rukách a nohách a dokonca aj chĺpky, ktoré rastú na povrchu kože.


Plod môže pohybovať končatinami. Ruky sú ohnuté v zápästiach a sú umiestnené nad srdcom a nohy sú dosť dlhé. Cez priesvitnú kožu je jasne viditeľný obrys chrbtice. Kvôli mozgu vyzerá čelo dosť nafúknuté a nachádza sa veľmi vysoko na hlave. V najbližších týždňoch sa veľkosť plodu zdvojnásobí.


Čo sa deje so ženou?
Pri ďalšom vyšetrení si tehotná žena môže vypočuť tep plodu pomocou Dopplera, ručného ultrazvukového prístroja, ktorý sa prikladá na brucho. Srdcový tep je veľmi rýchly a zreteľne počuteľný.


Predtým, ako žena otehotnela, mala jej maternica veľkosť malej hrušky, no teraz má veľkosť grapefruitu. Žena sa v klasickom oblečení cíti stiesnene, nevyhovuje jej bežná veľkosť podprsenky. Je potrebné zakúpiť nohavice a sukne s elastickými pásmi a topánky, v ktorých sa tehotná žena bude cítiť dobre.


Tehotná žena môže v tomto období ešte vykonávať miernu fyzickú aktivitu, podľa toho, aký druh cvičenia jej vyhovuje a ako sa cíti. V 10. týždni sú stále najlepšie možnosti plávanie a rýchla chôdza. Cvičenie podporuje svalový tonus, zvyšuje silu a vytrvalosť. Toto sú 3 veci, ktoré pomôžu tehotnej žene zniesť kilá navyše. Je potrebné sa pripraviť na väčšiu fyzickú záťaž.


Infekcie počas tehotenstva
Počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť rôzne infekcie, najčastejšie sú 3, ktoré si popíšeme nižšie.

  • Infekcie močových ciest sú najčastejšie bakteriálne infekcie počas tehotenstva. Čiastočne za ne môže zvýšená hladina progesterónu v tele. Hormón uvoľňuje močové cesty, čo spomaľuje tok moču a dáva baktériám viac času na rast a vývoj. V neskorších týždňoch tehotenstva môžu za vznik bakteriálnych infekcií močových ciest aj iné faktory. Infekcia môže nastať, keď sa baktérie z čreva prenesú do močovej trubice a cestujú hore močovým traktom, kde sa začnú množiť. Niekedy spôsobujú zápal močového mechúra alebo cystitídu. Symptómy cystitídy zahŕňajú bolesť, nepohodlie a pálenie pri močení, časté nutkanie na močenie a bolesť v dolnej časti brucha. Moč môže byť zakalený a často má veľmi nepríjemný zápach. Neliečená cystitída môže viesť k ochoreniu obličiek, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu. V prípade cystitídy lekár predpíše antibiotiká, ktoré je bezpečné užívať počas tehotenstva. Antibiotiká zmiernia príznaky už po pár dňoch užívania, no aj tak ich musíme dobrať až do konca.
  • Bakteriálna vaginóza je infekcia pohlavného traktu spôsobená nadmerným rastom baktérií, ktoré bežne žijú v malom počte vo vagíne. Môže byť úplne bez príznakov. Tehotná žena si môže všimnúť iba sivobiely pošvový výtok s rybím zápachom. Môže sa vyskytnúť podráždenie alebo svrbenie okolo vagíny. Aspoň polovica všetkých žien s bakteriálnou vaginózou nemá žiadne príznaky infekcie. Bakteriálna vaginóza je však spojená s vyšším rizikom predčasného pôrodu. Infekcia sa musí liečiť antibiotikami.
  • Kvasinková infekcia je veľmi častá vaginálna infekcia, ktorá sa u tehotných žien vyskytuje neuveriteľne často. Môžu za to mikroskopické huby zvané Candida. Tieto huby sa nachádzajú vo vagíne 1/3 všetkých žien na svete a predstavujú problém, keď je ich rast taký rýchly, že prevládajú nad ostatnými mikroorganizmami. Zvýšené hladiny estrogénu počas tehotenstva spôsobujú, že vagína produkuje viac glykogénu, čo dodatočne uľahčuje vývoj kvasiniek. Kvasinková infekcia plodu neublíži, no príznaky infekcie môžu byť veľmi nepríjemné.

 

Nezabudnite si kúpiť novú spodnú bielizeň
Ak sme to ešte neurobili, 10. týždeň tehotenstva je ten správny čas. Prsia sa rýchlo menia a to isté platí aj o opasku okolo brucha, ktorý je čoraz širší. Spodná bielizeň by mala byť pohodlná na nosenie. Nikdy si neobjednávajte podprsenku cez internet, ale radšej zájdite do predajne, kde vám podľa toho vedia poradiť. Podprsenka by mala podporovať prsia, ktoré v najbližších týždňoch ešte viac narastú, na čo treba pamätať.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.