Články a encyklopédie

11. týždeň tehotenstva

11. týždeň tehotenstva

11. týždeň tehotenstva

Plod kope a naťahuje sa, pričom pohyby vykonáva tak bez námahy, že to celé vyzerá ako skvelé baletné predstavenie. Spoznajte 11. týždeň tehotenstva a prečítajte si celý popis...

Popis

11. týždeň tehotenstva


Čo sa deje v 11. týždni?
Plod je tento týždeň takmer úplne vytvorený. Čoskoro bude môcť otvoriť ruky a stlačiť ich späť do pästí a kosti už v tomto čase začínajú tuhnúť.
Plod kope a naťahuje sa, pričom pohyby vykonáva tak bez námahy, že to celé vyzerá ako skvelé baletné predstavenie. Pohyb je čoraz častejší, ako telo rastie a stáva sa rozvinutejším, ako aj funkčným. Ešte mesiac-dva tehotná nebude zreteľne cítiť pohyb plodu.


Nevoľnosti pomaly ustávajú a väčšina tehotných žien je v 11. týždni plná energie. Žiaľ, v tomto týždni sa môže objaviť zápcha, ktorá je ovplyvnená hormonálnymi zmenami, ktoré spomaľujú trávenie. Môže sa objaviť aj pálenie záhy, ktoré spôsobujú hormóny, ktoré uvoľňujú chlopňu medzi žalúdkom a pažerákom.
Je v poriadku, ak kvôli nevoľnosti nejeme pestrú paletu zdravých potravín, pretože nevoľnosť čoskoro pominie. Rovnako sa netreba báť, ak ste ešte nenabrali veľa kíl navyše, pretože na to všetko bude čas v najbližších týždňoch. V najbližších týždňoch sa chuť do jedla zvýši.


Jedlo a pitie počas tehotenstva
Pravdepodobne ste už počuli, ktorým jedlám a nápojom je lepšie sa v tehotenstve vyhýbať. Aj keď je pravda, že niektoré potraviny predstavujú pre dieťa riziko, väčšina potravín je úplne bezpečná na konzumáciu.


Je potrebné vyhýbať sa tým potravinám, ktoré by mohli viesť k infekciám baktériami alebo parazitmi, pretože môžu spôsobiť poškodenie tehotnej ženy aj plodu. Medzi tieto potraviny patrí surové mäso vrátane hydiny a rýb, surové vajcia a všetky potraviny obsahujúce surové vajcia (sušienky, omáčky). Vyhnúť sa treba aj nepasterizovaným mäkkým syrom. Tehotná žena by nemala jesť mäso a nátierky, ktoré boli pred použitím zmrazené, pokiaľ neboli po zmrazení tepelne upravené. Nebezpečné sú aj studené šaláty s vajíčkami, ktoré boli po príprave odložené 2 hodiny a viac.


Niektoré druhy morských plodov obsahujú veľa ortuti, ktorá môže poškodiť vyvíjajúci sa mozog plodu. Ak chcete znížiť vystavenie ortuti, vyhýbajte sa mečiarom, žralokom, makrelám a halibutom. Tuniaka je možné konzumovať v menšom množstve, približne raz týždenne.


Potraviny z mora sú na jedálnom lístku tehotnej ženy veľmi vítané, pretože obsahujú veľa bielkovín a sú aj primárnym zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré prospievajú zraku a mozgu plodu. Mali by sa vyberať ryby s najnižšími hladinami kontaminantov, ako je ortuť. Výbornou voľbou je losos a krevety, no siahnuť môžete aj po riečnych pstruhoch.


Alkohol je nápoj, na ktorý v tehotenstve nie je dobré myslieť. Alkohol veľmi rýchlo putuje krvným obehom tehotnej ženy k plodu a už jeden nápoj denne môže zvýšiť riziko problémov pri pôrode alebo neskôr. Vyhnúť sa treba aj nepasterizovaným šťavám a mlieku. Tieto nápoje by mohli obsahovať E. coli a iné baktérie, ktoré by poškodili tehotnú ženu aj dieťa.


Podľa niektorých odborníkov je kofeín v tehotenstve veľké NIE, no v skutočnosti je konzumácia kávy povolená s mierou. Mierne množstvá znamenajú menej ako 300 mg kofeínu denne. Kofeín síce placentou prechádza, no v malých dávkach plodu neublíži.


Dávajte pozor, aby ste sa chránili pred otravou jedlom:

  • Všetko mäso a ryby sú dôkladne tepelne upravené.
  • Na kontrolu vnútornej teploty mäsa použite teplomer.
  • Nenechávajte zvyšky jedla dlhšie ako 2 hodiny.
  • Pred zohrievaním zvyšky dobre zohrejte.
  • Nevyčistené mäso sa musí skladovať oddelene od iných potravín.
  • Na umytie rúk pred prípravou jedla použite teplú vodu a mydlo.
  • Pokazené jedlo vyhodíme vždy včas.

 

Ak sa potrebujete s niekým porozprávať o svojom tehotenstve, požiadajte o pomoc svoju matku. Bude sa vám môcť zdôveriť s dobrými aj zlými stránkami tehotenstva a spoločne si prežijete nádherné spomienky.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.