Články a encyklopédie

13. týždeň tehotenstva

13. týždeň tehotenstva

13. týždeň tehotenstva

Rastúce telo pomaly dobieha hlavu. Ak je plodom dievča, teraz má vo vaječníkoch viac ako 2 milióny vajíčok. Spoznajte 13. týždeň tehotenstva a prečítajte si celý popis...

Popis

 

13. týždeň tehotenstva


Čo sa deje v 13. týždni?
V 13. týždni sa na malých prstoch vášho plodu začínajú vytvárať odtlačky prstov. Cez veľmi tenkú kožu sú dobre viditeľné cievy a orgány plodu a telo pomaly začína dobiehať hlavičku v raste. Ak je plodom dievča, teraz má vo vaječníkoch viac ako 2 milióny vajíčok.


Ako sa zmení život ženy?
Ide o posledný týždeň prvého trimestra a riziko potratu je v tomto období oveľa nižšie ako v predchádzajúcich týždňoch. Budúci týždeň ohlasuje príchod druhého trimestra tehotenstva, čas relatívneho pohodlia pre väčšinu tehotných žien, pretože príznaky tehotenstva budú počas druhého trimestra oveľa miernejšie. Mnoho žien si v druhom trimestri všimne výrazné zvýšenie chuti na sex.


Do narodenia bábätka zostáva ešte niekoľko mesiacov, no prsníky sa naň už pripravujú. Začne sa v nich vytvárať kolostrum, výživná a bohatá tekutina, ktorá vyživuje bábätko prvých pár dní po pôrode, kým prsníky začnú produkovať mlieko.

Udržiavanie zdravia počas tehotenstva

  • Koľko mám ešte zjesť a vypiť?

Hoci je žena teraz za dvoch, nepotrebuje dvakrát toľko jedla. Pokyny sa značne líšia, ale tehotná žena so zdravou hmotnosťou by nemala zvyšovať príjem potravy počas prvého trimestra. V druhom trimestri skonzumuje tehotná žena denne 340 kalórií navyše a v treťom trimestri približne 450 kalórií denne. Tehotné ženy s nadváhou, podváhou, s dvojčatami alebo trojčatami potrebujú viac alebo menej kalórií, ako je uvedená hodnota, preto je v tomto prípade potrebné poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom.


Nejedzte rýchle občerstvenie, vyberte si radšej zdravé jedlá.

Denne by sme mali piť dostatok vody. Tehotné ženy žijúce v teplejších klimatických podmienkach potrebujú piť ešte viac. Zásobu vody v tele je potrebné nahradiť aj po fyzickom výkone, aj keď nebol príliš namáhavý. Každá tehotná žena je iná, preto musí sama zistiť, koľko jej denne stačí. Pomôcť si môžeme pozorovaním farby moču. Ak je príliš žltá, znamená to, že potrebujeme viac vody. Ale ak je moč čírej farby a nemá žiadny zvláštny zápach, potom sme dostatočne hydratovaní.

 

  • A čo dôležité živiny?

Bielkoviny, železo a vápnik sú tri živiny, ktoré nevyhnutne potrebujeme na podporu rastu plodu. Tehotná žena by mala denne prijať 71 g bielkovín. Chudé mäso, vajcia a mliečne výrobky sú výborným zdrojom bielkovín, rovnako ako orechy, fazuľa a sójové produkty (tofu). Ryby sú tiež dobrým zdrojom bielkovín, no pri ich výbere musíme byť obzvlášť opatrní.


Tehotná žena musí do svojho tela dostať 27 miligramov železa denne. Nedostatok železa je u tehotných žien veľmi častým javom, ktorému sa dá úspešne vyhnúť. Železo sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu a v potravinách rastlinného pôvodu, no je pravda, že naše telo prijíma železo zo zvierat ľahšie ako z rastlín. Najlepším živočíšnym zdrojom železa je červené mäso a najlepším zdrojom železa špenát a strukoviny. Vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa, preto si doprajeme aj jahody, citrusové plody a sladkú papriku či pohár pomarančového džúsu.


Denne potrebujeme ďalších 1000 mg vápnika, ktorý sa nachádza najmä v mliečnych výrobkoch. Plod potrebuje vápnik na tvorbu silných kostí a zubov. Ak ho nemáme dostatok prostredníctvom stravy, telo si pomôže využitím vápnika z kostí.


Prenatálne vitamíny vo forme doplnku výživy sú výbornou voľbou, nie sú však náhradou zdravej a vyváženej stravy.
V tomto čase môžete s partnerom prebrať spôsob výchovy dieťaťa, aby neskôr nedochádzalo k nezhodám. Spoločne sa rozhodnete, ktoré správanie si budete vážiť a podporovať a ktoré sa pokúsite potlačiť alebo zmeniť. Ak sa obaja partneri dohodnú na určitom spôsobe výchovy, tak neskôr, keď dieťa príde na svet, nebudú mať väčšie problémy. Často je jeden z partnerov ten zhovievavejší, druhý zasa striktne dodržiava dohodnuté pravidlá správania v rodine. 

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.