Články a encyklopédie

16. týždeň tehotenstva

16. týždeň tehotenstva

16. týždeň tehotenstva

Všimneme si nechty na prstoch nôh. Srdce plodu pumpuje denne oveľa viac krvi ako v predchádzajúcom týždni a množstvo krvi sa bude s vývojom plodu naďalej zvyšovať. Spoznajte 16. týždeň tehotenstva a prečítajte si celý popis...

Popis

16. týždeň tehotenstva


Čo sa deje v 16. týždni?
Pripravte sa na rast. Počas niekoľkých nasledujúcich týždňov plod zdvojnásobí svoju hmotnosť a narastie do dĺžky. Jeho nohy sú teraz vyvinutejšie a dlhšie a jeho hlava je vzpriamenejšia ako minulý týždeň. Všimnete si nechty na prstoch nôh. Srdce plodu pumpuje denne oveľa viac krvi ako v predchádzajúcom týždni a množstvo krvi sa bude s vývojom plodu naďalej zvyšovať.


Ako sa zmení život ženy?
Vrch maternice je teraz uprostred medzi lonovou kosťou a pupkom a okrúhle väzy, ktoré ju podporujú, sa pri raste naťahujú. Tehotná žena sa v tomto týždni cíti dobre, keďže tehotenstvo sprevádza menej nevoľností a menej výkyvov nálad. Taktiež v tomto období môže žena cítiť pohyb plodu, čo je jedna z najkrajších udalostí v tehotenstve. Napriek tomu niektoré ženy pociťujú pohyb plodu až v 18. týždni tehotenstva, najmä ak ide o prvé dieťa, ostrý pocit sa môže objaviť až v 20. týždni tehotenstva. Najprv cítime pohyby ako drobné bublinky, ktoré si dláždia cestu pred nami. V nasledujúcich týždňoch sa pohyby plodu zintenzívnia a budú výraznejšie a častejšie.


Koľko by som mala pribrať?

Ak tehotenstvo začalo s normálnou telesnou hmotnosťou, snažte sa do konca druhého trimestra pribrať 5-6 kilogramov. Zdravotnícky pracovník by vám mal primerane poradiť, najmä ak tehotenstvo začalo s nadváhou alebo ak žena nosí dvojčatá alebo trojčatá.


V druhom trimestri je potrebné denne skonzumovať minimálne 340 kalórií navyše, no samozrejme množstvo kalórií závisí od fyzickej aktivity a telesnej hmotnosti tehotnej ženy.


Niektoré tehotné ženy zistia, že ich hmotnosť rastie príliš rýchlo. V tomto období by sme nemali používať nízkokalorickú diétu, pretože by to mohlo byť pre plod mimoriadne nebezpečné. Počas tehotenstva by sme tiež nemali vynechávať jedlá. Môžeme to skúsiť s:

 

  • Deň začíname výživnými raňajkami, ktoré obsahujú dostatok bielkovín, sacharidov, vlákniny a malé množstvo zdravých tukov.
  • Jedzme zeleninu, obilniny, chudé mäso, mlieko a nízkotučné mliečne výrobky.
  • Vyhnite sa spracovaným potravinám, baleným pochutinám a dezertom.
  • Jesť pochutiny je povolené, len si musíme vybrať tie správne. Povolené občerstvenie je mrkva, orechy, syr, obyčajný jogurt a hummus. Môžeme si dopriať aj iné čerstvé ovocie a zeleninu, výbornou voľbou sú jablká a banány. Vďaka tomu budeme menej náchylní na návaly hladu.
  • Namiesto džúsov pijeme vodu. Ochutenú vodu si môžete pripraviť aj doma, ak nemáte radi obyčajnú vodu. Nikdy nepite vopred pripravenú vodu s chuťou, ktorá obsahuje veľa cukru.
  • Pravidelná fyzická aktivita počas tehotenstva je kľúčová pre udržanie zdravia tehotnej ženy a plodu. Skúsme si zaviesť rutinu, no nepreháňajte to s cvičením. Môžeme chodiť alebo plávať. Aj 20-minútová prechádzka o niečo rýchlejším tempom dokáže úplne uspokojiť každodenné potreby fyzickej aktivity.

 

Chcete pribrať?

  • Doprajte si sušené ovocie a potraviny s vysokým obsahom zdravých tukov.
  • Okrem bežných jedál si niekoľkokrát denne doprajeme aj zdravé maškrty.
  • V tomto období sa musíme snažiť o svoje zdravie a o zdravie plodu. V prípade problémov s jedením by sme sa mali poradiť so zdravotníkom.

 

Druhý trimester je ideálny na cestovanie, ak tehotenstvo prebieha bez komplikácií. Pekne si oddýchnite s partnerom, pretože v 3. trimestri budete dosť unavení a určite sa vám nebude chcieť cestovať. V prírode si môžete naplánovať aj iné aktivity, no určite ich prispôsobte svojim schopnostiam.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.