Články a encyklopédie

18. týždeň tehotenstva

18. týždeň tehotenstva

18. týždeň tehotenstva

V 18. týždni tehotenstva sa plod naplno venuje pohybu rúk a nôh. Sú to pohyby, ktoré budú v najbližších týždňoch ešte silnejšie a výraznejšie. Spoznajte 18. týždeň tehotenstva a prečítajte si celý popis...

Popis

18. týždeň tehotenstva


Čo sa deje v 18. týždni tehotenstva?
V 18. týždni tehotenstva sa plod naplno venuje pohybu rúk a nôh. Sú to pohyby, ktoré budú v najbližších týždňoch ešte silnejšie a výraznejšie. Cez tenkú kožu plodu sú viditeľné cievy a uši sú teraz vo vzpriamenej polohe, aj keď stále trochu odstávajú od zvyšku tela. Okolo nervov sa začína vytvárať ochranná vrstva nazývaná myelín a jej tvorba bude pokračovať až do jedného roka po narodení. Ak je plod dievčaťom, v priebehu tohto týždňa sa jej tvoria maternica a vajíčkovody. U chlapca sú genitálie viditeľné už tento týždeň, no pri ultrazvukovom vyšetrení ich dokáže skryť pred našimi zvedavými pohľadmi.


Ako sa zmení život ženy?
Ste neustále hladná? Veľmi častým problémom v 18. týždni tehotenstva je zvýšená chuť do jedla a silná túžba jesť špecifické potraviny. Vyberajte si pochutiny, ktoré sú zdravé a priateľské k plodu, namiesto tých s prázdnymi kalóriami. Vymeňte čipsy, kolu a iné pochutiny za ovocné pochutiny alebo oriešky. Keďže veľkosť brucha sa teraz značne zväčšila, oblečenie by malo byť pohodlné a príjemné na nosenie.


Kardiovaskulárny systém ženy sa dramaticky mení a krvný tlak bude pravdepodobne počas druhého trimestra nižší ako normálne. Nevstávajte príliš rýchlo zo sedu alebo ľahu, inak riskujete silné závraty a možnosť pádu.


Pri ležaní si nikdy neľahnite na chrbát, pretože maternica bude tlačiť na žilu a zníži prietok krvi do srdca. Snažte sa vždy ležať na jednej strane. Pod telo si môžete dať vankúše, najmä pod nohy, ktoré by mali byť pri ležaní mierne zdvihnuté.


Ak ste neabsolvovali ultrazvuk v druhom trimestri, teraz je na to ten správny čas. Špecialista skontroluje, ako plod rastie, môže skontrolovať, či nemá chyby, pozrie placentu a pupočnú šnúru, skontroluje, koľko plodov tehotná žena nosí a či je presne určený termín pôrodu. Čo robí plod, môžete pozorovať aj pri ultrazvukovom vyšetrení. Vyšetrenia sa môže zúčastniť aj váš partner a môžete požiadať aj o fotku do albumu!


Je potrebné v 18. týždni znížiť fyzickú aktivitu?

Ak ste zdravá a tehotenstvo prebieha normálne, nie je potrebné znižovať fyzickú aktivitu. Fyzické cvičenie by malo byť mierne, nie nadmerné a príliš dlhé, vyhýbať sa náhlym pohybom, náhlym zmenám polohy a ležaniu na chrbte.


Ak ste sa dostali do druhého trimestra tehotenstva v sedavejšej polohe, možno je teraz ten správny čas zvážiť cvičenie. To by malo byť krátkodobé – 15 minút niekoľkokrát týždenne, postupne však prechádzame na dlhší denný režim. Najlepším začiatkom je o niečo rýchlejšia chôdza, môžeme využiť plávanie alebo jogu. Pomocou jogy môžeme úplne prirodzeným spôsobom posilniť dušu aj telo a výrazne uľaviť od bolesti.


Môžeme vykonávať Kegelove cviky – cviky, ktoré posilňujú svaly panvového dna. Podporujú tak močovú rúru, močový mechúr, maternicu, vagínu a konečník. Kegelove cviky pomáhajú predchádzať úniku moču počas tehotenstva a po pôrode. Kegelove cviky znižujú riziko vzniku hemoroidov, ktoré sú u tehotných žien veľmi časté.


Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek cvik, držte sa zásady menej je viac a pred výkonom aktivity si nechajte poradiť od odborníka, ktorý vám určite bude vedieť poradiť.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.