Články a encyklopédie

20. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva

Gratulujem! Prvá polovica tehotenstva je za vami. Vrch maternice je teraz pod pupkom a s najväčšou pravdepodobnosťou v 20. týždni ste už pár kíl pribrali. Spoznajte 20. týždeň tehotenstva a prečítajte si celý popis...

Popis

20. týždeň tehotenstva


Čo sa deje v 20. týždni tehotenstva?

Plod je tento týždeň dlhý asi ako banán. Počas prvých 20 týždňov sú nohy plodu stiahnuté smerom k telu, preto je ťažké odhadnúť dĺžku plodu. Až po 20. týždni začíname merať plod od hlavy po päty. Počas tohto týždňa sú dvojčatá veľmi jasne viditeľné v maternici.


Bábätko v 20. týždni zje oveľa viac ako v predchádzajúcich týždňoch, čo je skvelé pre jeho tráviaci systém, ktorý pracuje na plné pary. Plod už produkuje mekónium, čierny, lepkavý vedľajší produkt trávenia. Táto látka sa hromadí v jeho črevách a je viditeľná už v prvej plnej plienke. Niektoré plody už počas pôrodu vylučujú mekónium do maternice.


Kako se spremeni življenje ženske?
Gratulujeme! Prvá polovica tehotenstva je za vami. Vrch vašej maternice je teraz pod pupkom a pravdepodobne ste do 20. týždňa pribrali asi 5 kíl. Očakávajte, že vaša váha bude v najbližších týždňoch neustále rásť. Strava by mala byť zameraná na železo, dôležitý minerál používaný na tvorbu hemoglobínu (časť červených krviniek, ktorá prenáša kyslík).


V tehotenstve potrebuje ženský organizmus viac železa, pretože len tak znesie zvýšenie krvného tlaku a železo potrebuje aj plod a placenta. Jedným z najlepších zdrojov železa pre tehotné ženy je červené mäso. Hydina, najmä tá tmavšia, obsahuje aj nejaké železo. Rastlinné zdroje železa zahŕňajú strukoviny, sójové produkty, špenát, hrozienka a obilniny obohatené železom.


Nezabudnite navštíviť školu pre rodičov!


Ako si zabezpečiť príjemný odpočinok?
Spánok je počas tehotenstva skutočnou výzvou. Z týždňa na týždeň môže byť spánok horší, keďže v tele dochádza k mnohým zmenám. Mnoho tehotných žien po prvý raz počas tehotenstva zažije chrápanie, ktoré je dôsledkom zvýšenej hladiny estrogénu v tele. Estrogén prispieva k opuchu sliznice. Objavujú sa tráviace ťažkosti, ktoré sa stávajú nepríjemnými najmä pri ležaní v posteli. Je potrebné vyhýbať sa jedlám, ktoré spôsobujú pálenie záhy, a odporúča sa spať v mierne zvýšenej polohe.

 

Tehotné ženy často trpia kŕčmi, ktoré sú obzvlášť aktívne v noci. V tomto prípade je najlepšie chodiť niekoľko minút, kým kŕč neprejde.
Keď si nájdeme pohodlnú polohu, snažte sa obložiť si časti tela vankúšmi, spríjemníte si tak odpočinok. Existujú tony vankúšov určených pre tehotné ženy a dojčiace matky.


Zažili ste už nočné potenie? Hormonálne zmeny, zmeny metabolizmu a zmeny telesnej hmotnosti môžu zvýšiť potenie. V spálni by malo byť chladno a vedľa postele by mali byť vždy k dispozícii papuče a župan.


Vstávanie z postele môže byť obzvlášť únavné. Vstávame pomaly, aby sa nám nezatočila hlava.


Môžeme si pomôcť príjemnými vôňami. Zvlášť vhodný je levanduľový esenciálny olej, ktorý možno pred spaním nakvapkať na vankúš.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.