Články a encyklopédie

28. týždeň tehotenstva

28. týždeň tehotenstva

28. týždeň tehotenstva

V mozgu plodu sa práve vyvíjajú miliardy neurónov – nervových buniek a urýchľuje sa aj tvorba telesného tuku. Spoznajte 28. týždeň tehotenstva a prečítajte si celý popis...

Popis

28. týždeň tehotenstva


Čo sa deje v 28. týždni?
Plod často žmurká očami a vďaka rýchlemu rozvoju zraku dokáže zaznamenať svetlo, ktoré preniká do maternice. V jeho mozgu sa práve vyvíjajú miliardy neurónov – nervových buniek a urýchľuje sa aj tvorba telesného tuku. Plod sa pripravuje na život vo vonkajšom, neznámom svete.


Ako sa zmení život ženy?
Tento týždeň začína tretí trimester tehotenstva! V tomto bode budete navštevovať svojho lekára alebo pôrodnú asistentku každé dva týždne a po 36. týždni prejdeme na týždenné návštevy. Rh negatívne tehotné ženy dostávajú injekciu Rh imunoglobulínu, aby sa zabránilo tomu, že telo tehotnej ženy vytvorí protilátky proti vlastnému plodu. Ak je plod Rh pozitívny, po pôrode dostanete ďalšiu dávku imunoglobulínu.


V tomto období väčšina tehotných žien pociťuje nepohodlie v nohách a neodolateľnú potrebu hýbať nohami počas spánku. Hovoríme o syndróme nepokojných nôh, ktorý je v tehotenstve veľmi častým javom. Príčina syndrómu nepokojných nôh je stále neznáma. Pomôcť si môžeme tak, že vstaneme a chodidlá si budeme často naťahovať či masírovať. Znížený príjem kofeínu v tele môže zabrániť vzniku syndrómu nepokojných nôh.


Čo je to preeklampsia?
Preeklampsia je závažný stav, ktorý postihuje asi 5 % tehotných žien. Diagnózu dostane tehotná žena, ktorá má po 20. týždni tehotenstva vysoký krvný tlak a ešte aspoň jeden príznak – prítomnosť bielkovín v moči alebo abnormálne fungovanie pečene či obličiek.


Ťažká forma preeklampsie môže postihnúť mnohé orgány a spôsobiť vážne až život ohrozujúce situácie. Objaví sa náhle, preto je veľmi dôležité poznať jeho príznaky:

  • Opuch tváre, rúk a nôh alebo členkov,
  • rýchly nárast hmotnosti,
  • silná bolesť hlavy,
  • zmeny videnia (rozmazané alebo dvojité videnie, citlivosť na svetlo),
  • intenzívna bolesť alebo citlivosť v hornej časti brucha,
  • nevoľnosť a zvracanie.

 

Skoré príznaky preeklampsie vyzerajú ako bežné tehotenské problémy, takže sa často prehliadajú. Ak sa preeklampsia vyskytla v prvom tehotenstve, existuje vysoké riziko, že sa vyskytne vo všetkých nasledujúcich tehotenstvách.


Rizikové faktory preeklampsie sú:

  • Chronická hypertenzia (vysoký krvný tlak),
  • poruchy zrážanlivosti krvi, cukrovka, ochorenie obličiek a autoimunitné ochorenia, ako je lupus,
  • rodinná anamnéza preeklampsie,
  • obezita (index telesnej hmotnosti 30 alebo viac),
    dvojčatá,
  • vek nad 40 rokov.

 

Odborníci zatiaľ nezistili, či existuje spôsob, ako predísť preeklampsii, no užívanie nízkych dávok Aspirínu je vraj prospešné. V tehotenstve by sme nikdy nemali brať lieky, pokiaľ to neodporučí lekár.


Vyžaduje sa dobrá prenatálna starostlivosť a pravidelné návštevy v konzultačných miestnostiach. Kontrola krvného tlaku je rozhodujúca pri včasnom odhalení potenciálnych zdravotných problémov, rovnako ako testovanie moču na prítomnosť bielkovín. 


Vybrali ste už pre svoje dieťa detského lekára?

Pripravte si zoznam pediatrov a opýtajte sa svojich príbuzných, ku ktorým pediatrom chodia a aké skúsenosti s nimi majú. Ak je to možné, môžete sa vopred porozprávať s pediatrom a rozhodnúť sa, či je to pre vás vhodné. Detského lekára dieťaťa musíme rešpektovať, keďže s ním budeme v priebehu nasledujúcich rokov veľakrát v kontakte.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.