Články a encyklopédie

3. týždeň tehotenstva

3. týždeň tehotenstva

3. týždeň tehotenstva

Spermie prenikli cez pevnú membránu vajíčka a oplodnili ju. O niekoľko dní neskôr dorazilo oplodnené vajíčko do maternice a plod sa začal vyvíjať. Spoznajte 3. týždeň tehotenstva a prečítajte si celý popis...

Popis

3. týždeň tehotenstva


Ako plod rastie a vyvíja sa...
Spermie prenikli cez pevnú membránu vajíčka a oplodnili ju. O niekoľko dní neskôr dorazilo oplodnené vajíčko do maternice a plod sa začal vyvíjať.
Čoskoro člen vašej rodiny je teraz len malá guľôčka nazývaná blastocysta, ktorá sa skladá zo stoviek buniek, ktoré sa spolu množia. Časť, ktorá sa čoskoro vyvinie do placenty, začala produkovať hormón hCG (ľudský choriový gonadotropín), ktorý povie vaječníkom, aby prestali uvoľňovať vajíčka a že je čas spustiť zvýšenú produkciu estrogénu a progesterónu. Oba hormóny stimulujú rast placenty.


Medzitým sa plodová voda začne zhromažďovať okolo kolekcie buniek v dutine, ktorá sa stane plodovým vakom. Táto tekutina tlmí vibrácie prichádzajúce zvonku a tým chráni vyvíjajúci sa plod.


Drobná blastocysta teraz dostáva kyslík a živiny a odstraňuje odpadové produkty prostredníctvom cirkulačného systému pozostávajúceho z mikroskopických tunelov, ktoré spájajú plod s cievami v stene maternice. Placenta je pripravená na túto úlohu až do budúceho týždňa.


Ako sa v tomto období mení život ženy?
Približne koncom tohto týždňa si žena môže všimnúť pozitívny výsledok tehotenského testu. Ak je výsledok negatívny, nepredpokladajte, že nie ste tehotná. Je lepšie počkať niekoľko dní a znova použiť domáci test. Ak ani po týždni či dvoch nezaznamenáte pozitívny výsledok, objednajte sa ku gynekológovi.


Objavujú sa prvé príznaky tehotenstva...
Niektoré ženy jednoducho pociťujú tehotenstvo ešte skôr, ako bude test pozitívny. Medzi najskoršie príznaky tehotenstva patria:

  • Citlivé prsia – Ženy si veľmi skoro všimnú alebo pocítia zmenu na svojich prsiach. Tie sa stávajú mäkšími a mimoriadne citlivými na dotyk.
  • Pocit únavy – Pocit únavy a neustáleho vyčerpania sa pripisuje zvýšenej hladine progesterónu v krvi. Telo sa teraz pripravuje na vývoj plodu, a preto sa tehotná žena môže cítiť veľmi unavená aj napriek tomu, že v ten deň nebola príliš fyzicky a psychicky aktívna.
  • Častejšia potreba močenia – Čoskoro po tehotenstve majú ženy zvýšenú potrebu močenia, čo je úplne normálny jav.
  • Zlepšený čuch – tehotné ženy sú v tomto období dosť citlivé na širokú škálu pachov. Ostrejší čuch vzniká v dôsledku zvýšenej produkcie estrogénu v tele.
  • Zmeny v spôsobe stravovania – Chuť do jedla kolíše, býva zvýšená, objavuje sa silná chuť na jedlo, najmä na jedlo, ktoré sme predtým nemali radi. Jedlá, ktoré sme predtým jedli pravidelne, sa nám teraz zdajú nechutné. Mnoho tehotných žien prisahá na kyslé jedlá, a preto je tehotenstvo často spojené so zvýšenou túžbou jesť kyslé uhorky.
  • Telesná teplota zostáva zvýšená - Ak teplota zostáva mierne zvýšená 18 dní po počatí, môže to byť celkom dobré znamenie, že došlo k počatiu.
  • Môže sa vyskytnúť menšie krvácanie – niektoré ženy si počas tohto obdobia na spodnej bielizni všimnú malé, červenkasté alebo mierne ružové škvrny. Ak spolu s nimi nie je žiadna bolesť, potom nie je dôvod na paniku. Ak je krvácanie spôsobené zranením alebo pádom, okamžite vyhľadajte lekára.

Vždy majte po ruke tehotenský test
Domáce tehotenské testy sú mimoriadne spoľahlivé. Môžu zistiť tehotenstvo vo veľmi krátkom čase po počatí. Ak chcete, aby bol spoľahlivejší, urobte si tehotenský test ráno, pretože vtedy je moč najkoncentrovanejší.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.